Nazım Hikmet 58. Ölüm Yıl Dönümünde Bodrum’da Anılacak

Nazım Hikmet 58. Ölüm Yıl Dönümünde

Bodrum’da Anılacak

Haber: Erol Ünal

Dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet aramızdan ayrılışının 58. yıl dönümünde 2 gün sürecek bir programla anılıyor. Memleket hasreti ile Moskova’da yaşamını yitiren Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü olan 3 Haziran öncesinde başlayacak olan anma etkinliklerinde heykel açılışlarından şiir dinletilerine, ünlü konukların katılacağı söyleşilerden sergilere kadar 2 gün sürecek bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

NAZIM HİKMET ANMA ETKİNLİKLERİ

2 Haziran günü saat 14.00‘de Umurça Parkı‘ndaki Nazım Hikmet heykeli açılışı ile anma etkinlikleri programı başlayacak. Park içindeki kütüphaneye Nazım Hikmet’in adının verilmesinin ardında düzenlenecek söyleşiye, Zülfü Livaneli, Mehmet Y.Yılmaz, Muzaffer Akyol, Nebil Özgentürk ve Belediye Başkanı Ahmet Aras katılacak.

2 Haziran günü saat 15:00‘de başlayacak olan “Nazım’la Yürümek” isimli söyleşi, belediye sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlanacak. Modaratörlüğünü Nebil Özgentürk‘ün üstleneceği söyleşinin ardından 2 Haziran programı Özgür Kıyat‘ın “Şarkılarla Nazım” dinletisi ile sona erecek.

3 Haziran günü gerçekleştirilecek etkinlikler ise saat 10.00‘da Belediye Meydanı’ndaki heykel açılışı ile başlayacak. Heykeltraş Murat Daşkın elinden çıkan Nazım Hikmet heykeli açılışının ardından, “Şiirin Yüzleri” ve “Nazım Hikmet Takvimleri” sergilerinin açılışları gerçekleştirilecek. Nefes aldığı zamanın yarısını ya sürgünde ya da parmaklıklar ardında geçiren usta şair Nazım Hikmet, aynı gün saat 15.00‘de başlayacak olan “Yaşama Dair” şiir ve söyleşi programı ile anılmaya devam edilecek. Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi‘nde düzenlenecek şiir-söyleşi programının konukları ise Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan, Mahmut Temizyürek, Zerrin Taşpınar, Salih Bolat ve Başkan Ahmet Aras olacak.

Yazdığı eserleri yasaklanan, okuyucularının bile tutuklandığı Nazim Hikmet, bugün okullarda ders olarak anlatılıyor. Tüm dünyada kucak açılan ancak kendi memleketine hep uzak kalan Mavi Gözlü Dev‘i anma etkinliklerinin finali ise Genco Erkal‘ın “İnsanlarım…” adını taşıyan tek kişilik gösterisiyle yapılacak. Pandemi tedbirlerinden dolayı kısıtlı sayıda izleyiciyle gerçekleşecek olan program Umurça Parkı‘nda gerçekleştirilecek.

NAZIM HİKMET

Nâzım Hikmet Ran 15 Ocak 1902’de Selanikte doğdu. Lakabı “Güzel Yüzlü Şair” veya “Mavi Gözlü Dev”dir. Yasaklı olduğu yıllarda “Orhan Selim” adını da kullandığı olmuştur. Hatta “İt Ürür Kervan Yürür” kitabı Orhan Selim imzasıyla çıkmıştır. Türkiye’de serbest nazım’ın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türkiye şiirinin önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmış ve adı 20’nci Yüzyıl’ın ilk yarısında yaşamış olan dünyanın en büyük şairleri arasında anılmıştır. Eserleri birçok dile çevrilmiştir. Türkiye Kominist Partisi (TKP) üyesi olup ayrı ayrı toplam 11 davadan yargılanmıştır. Eserleri birçok ödül almıştır. Türkiye’deki yaşamının çoğunu hapiste geçirmiş daha sonra Moskova’ya gitmiş ve Türkiye vatandaşlığından çıkarılmıştır. Nazım Hikmet 1938’de cezaevine girmiş ve şiirleri yasaklanmıştır. 3 Haziran 1963‘te vefat etmiştir. Mezarı halen Moskova’da bulunmaktadır. 25 Nisan 1961‘de Nâzım Hikmet ve Bedri Rahmi Eyüboğlu Paris’te bir araya gelir. Nâzım tam elli yedi şiirini teybe okur. Bedri Rahmi ülkeye dönerken yasaklı şair Nâzım Hikmet‘in kayıtlarına el konulmaması için özel önlemler alır. Bedri Rahmi kayıtları oğlu Mehmet ve gelini Hughette Eyüboğlu‘na bırakır. Hughette Eyüboğlu, Paris’teki kayıtların üzerinden elli yıl geçtikten sonra saklanan şiirlerin “gün ışığına çıkmasının zamanı gelmiştir” diyerek harekete geçer. Ve kayıtları Yapı Kredi Yayınları’nda yayınlanması için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları‘na teslim eder.

*****

Read Previous

“Dededen Toruna” Resim Sergisi

Read Next

Bodrum Dibeklihan’da Üç Sergi Birden

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: