Mustafa Delioğlu ‘Mülksüzler’ ile Gala Galeri’de

Mustafa Delioğlu ‘Mülksüzler’

ile Gala Galeri’de

Haber: Erol Ünal

Mustafa Delioğlu’nun Yine özgün üslubunu taşıyan “Mülksüzler’ sergisi Çukurcuma Gala Galeri’de açıldı. 23 Şubat’a kadar görülebilecek farklı bir sergide Mustafa Delioğlu‘nun muhteşem resimleri görülmeye değer.

Resim sanatına olan bütüncül yaklaşımı, azmi ve merakı Mustafa Delioğlu’nu ülkemiz sanatçıları arasında özel bir yere koyuyor.

İlk günkü üretkenliğini koruyan nadir ressamlarımızdan olan Mustafa Delioğlu; yeniliğe açık, sıklıkla yeni teknikler geliştiriyor. Eserleri birçok ülkede sanatseverlerin özel koleksiyonlarında yer alıyor.

Mustafa Delioğlu kimdir?

Mustafa Delioğlu 1946’da Erzincan Paşağı Köyünde doğdu.

14 yaşında ailesiyle birlikte İstanbul Feneryolu’na göç etti. Küçüklüğünden beri resim yapıyordu. Bir süre sonra Ankara Reklam Ajansında (Sonradan ismi Artaş Reklamcılık oldu) çalışmaya başladı. Tutkusu İllüstre yapmaktı. 1975 yılında Cağaloğlu’nda kurduğu atölyesinde kitap kapakları yaptı.

Kitap kapağı tasarlayarak başladığı İllüstratör’lük yaşamında çocuk kitapları resimlemesine ağırlık vererek, bu alanda kendine özgü bir üslup oluşturdu. Binden fazla kitaba imza atarak İllüstrasyon dalında birçok ödül aldı. İlk resim sergisini 1968’de (22 yaşında) Beyoğlu Şehir Galerisi’nde açtı.

2000’de her iki yılda bir uluslararası bir jüri tarafından seçilen bir yazara ve bir çizere verilen Hans Christian Andersen Ödülü’nün ilk Türk çizer adayı oldu. 2013’da, İsveç Hükümeti tarafından her yıl Astrid Lindgren’in onuruna düzenlenen çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki en büyük ödülü olan ALMA’da çizer adayı olarak ülkemizi temsil etti.

Çocuk Vakfı Emek Ödülü (1998), Çocuk Edebiyatçıları Birliği Çocuk Edebiyatı İllüstrasyon Hizmet Ödülü (2001), Troya Folklor Araştırmaları Derneği Plastik Sanatlar Ödülü (2003), ÇGYD En İyi Kitap İllüstrasyonu Ödülü (2005), ÇGYD En İyi İllüstrasyon ve Tasarım Ödülü (2006), Türk Kütüphaneciler Derneği Emek Ödülü (2015) aldı.

2023’de Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde yer alan Gülabi Ağa’nın Başından Geçenler’i görsel bir dille yeniden yorumlanmış olarak yayınladı..

Gala Galeri hakkında:

Gala Galeri Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu Gülten Yalmanbaş tarafından 2018’de kurulmuştur. 2018-2022 yılları arasında yöneticiliğini üstlendiği Balaban Sanat Galerisini aynı fiziki konum ile Gala Sanat Galerisi olarak yönetmektedir.

İstanbul – Beyoğlu’nda 400 metrekarelik alanda Klasik ve modern eserlerden oluşan koleksiyonu ile birlikte faaliyet göstermekte olan galeri, ayrıca Türk resim sanatına yetenekli isimleri kazandırmak için sanatçı temsilciliği yapmakta; belirli aralıklarla kişisel, karma ve proje sergileri düzenlemektedir.

Gala Galeri

Adres : Çukurcuma Cad. No. 36/A Firuzağa/Beyoğlu

****

Önceki

Merqezart Bodrum Marina’da 3 özel sergi

Sonraki

5 Şubat 2024 Pazartesi Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar