Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Başlıyor

Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Başlıyor

Haber : Erol Ünal

  • 16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali 8 Mart 2021 Pazartesi günü başlıyor.
  • Pandemi kurallarına uygun olarak her gün saat 11.00 18.00 arası ziyaret edilecek sergiler ve etkinlikler 28 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek.

Marmaris Belediyesinin katkıları ile gerçekleşen bu yılki festivale, Armutalan Kültür Merkezi ev sahipliği yapıyor. Pandemi kurallarına uygun olarak her gün saat 11.00 18.00 arası ziyaret edilecek sergiler ve etkinlikler 28 Mart 2021 tarihine kadar devam edecek. Yaşamlarını sanat etkinlikleri ile biçimlendiren kadınların yüreklerini koydukları 16. Uluslararası Marmaris Kadın Sanat Festivali zengin içerikli programı ile bir yaşına daha giriyor.

16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali, Marmaris Belediyesi katkılarıyla Kalimerhaba Uluslararası Dostluk İşbirliği Ve Tanıtma Derneği tarafından gerçekleştiriliyor.

Marmaris Kent Konseyi, Marmaris Resamlar ve Yazarlar Derneği MARYAD, Kütahya Kültür ve Sanat Derneği KÜSAD, Sığla Kültür Sanat ve Çevre Derneği, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği, Kültür Kentleri Birliği, Marmaris Filarmoni Derneği, İzmir Su Grubu, İzmir Özgün Baskı Grubu işbirliği ile gerçekleşen festivale Güzel Sanatlar ve Geleneksel El Sanatları konusunda üretim yapan yaklaşık altmış sanatçı eserleri ile katılıyor.

Kalimerhaba Derneği Başkanı Selma Sonat Ankara ; “16 yıl önce başlayan Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali’nin sanat yolculuğunda geçen ve bu yıl dünyayı saran ve sarsan pandemi dolayısı ile programlanan bir çok etkinlik sanal aleme taşınırken grubumuz alınan tedbirlere uyarak mümkün olduğunca sanatı halkla buluşturmaya çalışmıştır. Geçen yıl Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşen açılışımızla 15.Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivali Karma Güzel Sanatlar Sergisine katılan katılımcılarımız bu yıl pandemi engeline takılan performanslarını yenileyerek 16. Uluslararası Marmaris Kadın ve Sanat Festivalinde yerlerini tekrar almışlardır.

Ayrıca on altı yıl önce yola çıktığımız birçok sanatçı arkadaşımızı tekrar aramızda görmek, sivil toplum kuruluşlarının dayanışmasını almak, Marmaris Belediyesi’nin de sanatı desteklemesi bizi son derece mutlu ederek gelecek konusunda umutlandırmıştır.

Bu festivalimizle, Marmaris Belediyesi’nin deprem riski nedeni ile boşaltmak zorunda kaldığı ana binasının taşınan üniteleri dolayısı ile hizmet sürecine ara vermek zorunda kalan Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi yerine yeni bir galeri olarak düzenlenen Armutalan Kültür Merkezi Tarik Akan Konser ve Toplantı Salonu Fuayesinin de Güzel Sanatlar Galerisi olarak hizmete girmesinin ilk adımını atıyoruz.

Dileğimiz bu butik galeri daha nice sergilere ev sahipliği yaparken, Marmaris Belediyesi’nin daha kapsamlı, proje olarak gerçek anlamda ulusla arası etkinliklere ev sahipliği yapacak, içinde Kent Müzesi’nin de yer aldığı bir Kültür Sanat Merkezini bir an önce hayat geçirmesidir.

Festivalimizin hayata geçmesine katkı koyan tüm sivil toplum kuruluşlarına, yerel yönetim ve idare ile sanatçı – sanatseverlere teşekkür eder, sağlıklı sanat dolu günler dilerim” dedi.

FESTİVAL PROGRAMI;

  • 8 Mart günü 11:00 de yapılacak açılışın ardından, yazarlar kitaplarını imzalayacak, sanatçılar workshop çalışmaları ile ziyaretçileri bilgilendirecektir. Saat 12.30’da Festival açılış filmi olarak, Yönetmen Biket İlhan tarafından çekilen, Hilal-i Ahmer “Hanımlar Merkezi” gösterimi yapılacaktır.
  • 13 Mart Cumartesi günü 11:00-13:00 saatleri arası el sanatları atölye çalışması 15:00-17:00 saatleri arası Oya Dirikcan ve Çağrı Çağın tarafından “Masal Atölyesi” sunumu gerçekleşecek.
  • Karma Güzel Sanatlar Sergisi 18 Mart tarihinde “İki Müzisyen Bir Sergi” “Sesler ve Renkler” ve “İzmir Özgün Baskı Grubu Tasarımları” ile renklenecektir.
  • 19-20-21 Mart tarihleri arasında “Dünya Şiir ve Öykü Günü” etkinlikleri gerçekleşecek, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü “Altan Karındaş’a Saygı Gecesi” olarak hayata geçirilecektir.

Selma Sonat Ankara’nın başkanlığındaki Kalimerhaba Uluslararası Dostluk İşbirliği ve Tanıtma Derneği‘nin etkinliklerini Etkinlik Koordinatörü olarak Umur Özlüer yönetiyor. Etkinlik hakkında Kalimerhaba Uluslararası Dostluk İşbirliği ve Tanıtma Derneği 0532 314 88 38‘nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

*****

Read Previous

Meysun Mirel’in Atık Malzemeler Sergisi 

Read Next

8 Mart 2021 Pazartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: