Kumbahçe Sofraları Kitapseverlerle Buluştu

Kumbahçe Sofraları

Kitapseverlerle Buluştu

Haber: Erol Ünal

Bodrum Deniz Müzesinin 2019 yılından bu yana faaliyet gösteren yayınevinin 4. yayını Kumbahçe Sofraları “Zehra Denizaslanı’yla Girit Üstü Bodrum’un Yemek Kültürü” kitabının tanıtım ve imza günü gerçekleşti. Bodrum’un ve yörenin denizcilik tarihini, kültürünü araştırma ve aktarma misyonundan hareketle; aynı zamanda yerel deniz kültürü odaklı yayın eksikliğini gidermek amacıyla 2019 yılında kurulan Bodrum  Deniz  Müzesi Yayınlarının yeni kitabı Kumbahçe SofralarıZehra Denizaslanı’yla Girit Üstü Bodrum’un Yemek Kültürü” kitabın imza etkinliği ilgi gördü.

Bodrum Mausolos Sergi Salonu’nda gerçekleşen tanıtım/imza etkinliğine Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı, mübadiller, mübadele ile Bodrum’a gelen ailelerin 2. ve 3. kuşak temsilcileri ve kitapseverler ilgi gösterdi. Tanıtım/imza etkinliğinde Kumbahçe Sofraları kitabında da yer verilen ve çok sevilen Bodrum’a göç etmek zorunda kalan Giritlilerin korudukları mutfak kültürlerinin içerisinde yer alan birebir reçetesiyle yapılan Girit usulü kara sübyeli pilavın tadımı da yer aldı.

Etkinliğin açılış konuşmasında yer alan ve kitabın yayın yönetmenliğini yapan Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, kültürel hafızanın, kültürel çeşitliliğin ve mübadele’nin önemine dikkat çekti ve projede yer alan destek veren herkese teşekkürlerini iletti. Yayın planlarının dolu olduğunu, müze yayınları arasından çıkacak 3 kitaba daha hazırlandıklarını, İngilizce yayınlar için de çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve bu konuda bir konkoloji el kitabını ve yayınevinin ilk çocuk kitaplarını da yayın dünyasına kazandıracakların müjdesini verdi. Açılış hazırlıklarına devam edilen Bodrum Süngercilik Müzesi’yle ilintili olarak ilerleyen kapsamlı bir süngercilik kitabı hazırlıklarına da başladıklarını ifade ederek konuşmasını tamamladı.

Kitabın yazarı Reyhan Bayındır Gönenç konuşmasında kitabın alışılmadık türden bir yemek kitabı olduğunu aktarırken siyasal, ekonomik ve sosyal dönüşümlerin mutfak kültürüne etkilerini gözler önüne sermeye çalıştıklarını ve kitabın Girit kökenli Bodrumlular hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkartığından bahsetti.

1924 mübadelesinde Girit’e bağlı Spinalonga adası’ndan Bodrum’a göç eden bir ailenin 70 yaşını aşmış kızı, 3. kuşak bir mübadil olan Zehra Denizaslanı’nın ve Reyhan Bayındır Gönenç’in alışılmış tarzın ötesine geçen sohbetleriyle ve sıcak anlatımlarıyla farklı boyut kazanan kitap için Zehra Denizaslanı; projesini hayata geçirmesine destek veren Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu’na, kitabın basılmasına katkı sağlayan Mustafa Cem’e, kitabın editörlüğünü yapan İzzeddin Çalışlar’a, tasarım ve mizanpajları yapan Gökçen Ergüven’e ve yazar Reyhan Bayındır Gönenç’e teşekkürlerini sundu.

Süngercilik Okurunu dönemin denizcilerinden anılar, gelenek ve görenekler, unutulmuş tarifler ve Kumbahçe’den sofralara katılacak yeni lezzetlerle buluşturan Kumbahçe Sofraları’nı temin etmek isteyen kitapsever ve araştırmacılar Bodrum Deniz Müzesi’nden yayını temin edebiliyor.

*****

Önceki

26 Mayıs 2023 Cuma Günün Sergisi

Sonraki

Pınar Tuba Biçmen’in Sergisi Ovooart’ta

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar