İlyun Bürkev’den 23 Nisan’a Özel Umut Parçası

Harika Çocuk İlyun Bürkev’den

23 Nisan’a Özel Umut Parçası

Haber : Erol Ünal

  • Dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay’ın Veliahtım dediği Harika Çocuk İlyun Bürkev’den 23 Nisan’a Özel Umut Parçası
  • İlyun Bürkev’in ‘Hope for Future’ adlı parçasını Gülsin Onay’ın resmi instagram hesabı @gulsin-_onay adresinden 23 Nisan Perşembe günü saat 13:00’da canlı yayında dinleyebilirsiniz

Dünyaca ünlü piyanistimiz Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın ‘veliahtım’ dediği, genç yaşına 6 ödül, 4 birincilik sığdıran piyanonun ‘harika çocuğu’ İlyun Bürkev’den Koronavirüs salgınını yaşadığımız şu günlere özel; herkese umut olacak, müziğin iyileştirici etkisini hissettirecek çok özel bir beste.

11 yaşındaki piyanist İlyun Bürkev, Gülsin Onay’dan ilham alarak hazırladığı ‘Hope for Future’ (Geleceğe Umut) adlı parçasını ilk kez 23 Nisan’da canlı olarak çalacak.

Bürkev, son olarak geçtiğimiz Temmuz’da İspanya’nın Granada Şehrinde gerçekleşen 9. Maria Herrero International Piano Competition’da birincilik ödülünü aldı. Bürkev, aynı yarışmada tüm kategorilerde en iyi müzik kalite ödülü olan Special Prize for Musicality ödülüne de layık görülmüştü.

Piyanonun ‘harika çocuğu’ İlyun Bürkev, Gülsin Onay’dan esinlenerek hazırladığı ‘Hope for Future’ (Geleceğe Umut) şarkısını, Koronavirüs salgınını yaşadığımız şu günlerde herkese umut olması ve müziğin iyileştirici etkisini hissettirebilmek için bestelediği söyledi.

Bestesi ile ilgili açıklamalarda bulunan 11 yaşındaki Bürkev, “Bu zor süreçte değerli hocam Gülsin Onay’ın ruhları iyileştirmek için verdiği konserler bana ilham oldu. Müziğin insanların ruhuna dokunduğu salgın günlerinde ben de ‘Hope for Future’ adlı parçamın herkese umut vermesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘Karanlık günleri müzikle aydınlatıyoruz’

Salgın günlerinde eğitimine devam ettiğini belirten Bürkev, “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı akademisyenlerinden kıymetli eğitmenim Prof. Dr. Burcu Aktaş Urgun ile online ortamda eğitimlerimiz devam ediyor. Her gün piyanonun başına oturmak, değerli eğitmenim ile birlikte çalmak, evlere kapandığımız bugünlerde bana moral veriyor. Karanlık günlerimiz müzikle aydınlanıyor” diye konuştu.

‘Doğa insanlara küstü’

Piyanonun harika çocuğu İlyun Bürkev, içinde bulunduğumuz dönemin kendi iç sesimizi dinleyeceğimiz bir süreç olması gerektiğini belirterek, “Bu zor süreçte dünya biz insanların yaptığı birtakım hatalar nedeni ile bize küstü. Bizler de evlerimizde kalmak zorunda kaldık. Bunun bir ceza olmadığını, insanlığın bu süreçte tüm samimiyeti ile içindeki sesi dinleyip, yaptığı hataları gözden geçirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Dünyaya verdiğimiz tüm zararları, israf ettiğimiz suyu ve yiyecekleri, yaşamlarını bizim hatalarımız yüzünden yitiren canlıları, onlara yaşayacak alan bırakmayışımızı, kaybedilen tüm masum insanları, sahip olduğumuz imkânları paylaşmadığımız ihtiyaç sahiplerini, yavaş yavaş zedelediğimiz küresel iklimimizi ve daha birçok hatalarımızın farkına varma zamanıdır bu dönem” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle İzmir’de vereceği iki konseri ertelenen İlyun Bürkev, “Ertelenen konserler yerine yüreğimize umut dolması için ‘Hope for Future’ (Geleceğe Ümit) adlı bestemi çalacağım. Tüm dünya çocuklarına Atatürk tarafından hediye edilmiş 23 Nisan Çocuk Bayramı’mızda yarının büyükleri olan biz çocuklar ve her birimizin kalbinde saklı bir çocuk olan sevgili büyüklerimiz ile dünyamızı iyileştireceğimizden ve bu zor zamanları atlatacağımızdan eminim” dedi.

İlyun Bürkev’in ‘Hope for Future’ adlı parçasını Gülsin Onay’ın resmi instagram hesabı @gulsin-_onay adresinden 23 Nisan Perşembe günü saat 13:00’da canlı yayında dinleyebilirsiniz.

*****

Önceki

TGC; Vatandaşlar gazetesine Ulaşabilecek

Sonraki

Sadece midenizi değil, ilişkinizi de besleyin

One Comment

  • Çok değerli dünyaca ünlü sanatçımız sayın Gülsin Onay’ın veliahtı olarak ülkemize armağan ettiği bu genç yeteneğimizi büyük bir gurur ve zevkle dinleyeceğiz. Bize bu proğramı duyuran sevgili Ünal Bey’e teşekkür ederim??❤️?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar