Halikarnas Balıkçısı’nın 131. Doğum Yıl Dönümü

Halikarnas Balıkçısı’nın 131. Doğum Yıl Dönümü

Haber ve Fotograflar : Erol Ünal

Bugünkü Bodrum’u Bodrum yapan değerlerin başında gelen Cevat Şakir Kabaağaçlı 131. doğum yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle pandemi tedbirleri kapsamında anılıyor.

Başkan Aras, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 2023 yılındaki 50. ölüm yıl dönümünün UNESCO tarafından anılması için hazırlanan başvuru metni ile, odalar ve STK’ların başvuruyu destekleme amaçlı hazırladığı referans mektubunu kamuoyuyla paylaştı.

İmza töreninin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi ve Bayrak Müzesi Müdürü Ömer Durmaz’ın ‘Bab-ı Ali Ressamı Cevat Şakir’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Ömer Durmaz’ın sunumuyla , Babıali’deki ilk mesleği basın-yayın ressamlığı olan Kabaağaçlı’nın çizer yönü anlatıldı.

Bodrum Deniz Müzesi’nde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, BOTAV Genel Sekreteri Serkan Ceylan, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, BODER Yönetim Kurulu Üyesi Itır Köylü, Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, emekli diplomat ve çevreci Metin Erdoğan ve az sayıda davetlinin yer aldığı Balıkçı’yı anma etkinlikleri başladı.

Bodrum Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan Halikarnas Balıkçısı’nın diktiği okaliptüs ağacının altında yapılan toplantıda UNESCO başvurusu hakkında detaylı bilgi veren Metin Erdoğan, “Halikarnas Balıkçısı özellikle bu dönemde bizim için çok önemli bir şahsiyet. Bodrum’un markası ve Bodrum’u dünyaya tanıtan insan. Bu çapta bir insanın dünyada mutlaka tanınması lazım. Biz sayın Başkanla yaklaşık 2 yıl önce, Halikarnas Balıkçısı’nı dünyaya tanıtabilmek için ne yapabiliriz diye kendi aramızda konuştuk. Halikarnas Balıkçısı’nın UNESCO tarafından anılmasını sağlarsak, uluslar arası arenada onun tanınmasını sağlayacağız. UNESCO, evrensel kişileri, önemli insanları, dünya kültürüne katkıda bulunmuş şahsiyetleri, kendi listesine alarak onlar için anma programı, kutlama programı ve etkinlikler düzenliyor.

UNESCO’nun bir kriteri var. Bu şahsiyetlerin anma programlarına alınması için, elinci veya yüzüncü ölüm ya da doğum yıl dönümleri katlarında olması gerekli. Halikarnas Balıkçısı’nın 50. ölüm yıl dönümü 2023 yılına denk geliyor. 2023’ün bizim için bir önemi de Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı. Biz bu dosyayı başarıyla yürütebilirsek, 2023’de Bodrum’da hem Cumhuriyet’i kutlayacağız hem de Halikarnas Balıkçısı’nın doğaya olan katkısını ve Bodrum’a verdiği emeklerini uluslar arası alanda konuşacağız. Bir diğer arzu ettiğimiz konulardan birisi de Halikarnas Balıkçısı’nın çok sevdiği kelime olan “Merhaba”. Onun doğum günü olan 17 Nisan’ı Dünya Merhaba Günü ilan etmek. İnşallah bunu da başaracağız diye konuştu.

*****

Read Previous

17 Nisan 2021 Cumartesi Günün Konferansı

Read Next

18 Nisan 2021 Pazar İftarda Ne Yemeli

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: