Gümüşlük’ten Shaun Choo geçti

Gümüşlük’ten Shaun Choo geçti

Haber: Erol Ünal

  • Gümüşlük Festivalinde Uzakdoğulu Bir Piyanist: Shaun Choo

Bodrum’da düzenlenen 15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 15 Ağustos Çarşamba akşamı Shaun Choo’nun 25 asırlık Antik Taş Ocağı’ndaki resitaliyle devam etti. Sahneye alkışlarla çıkan Shaun Choo geçtiğimiz yıl Uluslararası İstanbul Orchestra’Sion Piyano Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görülmüştü.

KENDİ ESERLERİNİ DE SESLENDİRDİ

15. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Taşta” konserlerinde Antik Taş Ocağı’nda sahneye çıkan Singapurlu Shaun Choo kendi bestesine de yer verdi. Singapurlu piyanist Antik Taş Ocağı’ndaki programına Johann Sebastian Bach / Ferruccio Busoni imzasını taşıyan Chaconne in D minor” adlı eserle başladı. Ardından Joseph Haydn’ın “Sonata in C minor, HobXVI, 20” adlı eserini seslendiren Shaun Choo daha sonra Claude Debussy’den, “L’Isle Joyeuse” ve Nikolai Kapustin’ten, “Concert Etude, no. 3 “Toccatina” adlı yapıtlarla programın ilk yarısını sonlandırdı.

Sanatçı gecenin ikinci yarısına Ferruccio Busoni’nin, “10 Variations on Chopin’s Prelude” adlı eseriyle başladı. Shaun Choo daha sonra Frederic Chopin’den “Scherzo no. 2 in B flat minor Op. 31” ve “Ballade no. 4 in F minor, Op. 52” adlı eserleri seslendirdi. Shaun Choo programın kapanışında kendi bestesi “Rondo Fashionisto” adlı yapıtla geceye veda etti.

SHAUN CHOO

Piyano eğitimine 7 yaşında başlayan Singapurlu Shaun Choo 14 yaşında Lena Ching’in sınıfından mezun olduktan sonra çalışmalarına Avusturya’da Karl-Heinz Kämmerling ve Prof. Andreas Weber ile Mozarteum Salzburg’da devam etti.

Avrupa ve Asya’da Pekin Ulusal Konser Salonu, Bregenzer Festspielhaus, Leipziger Gewandhaus ve Chopin’in doğum yeri Zelazowa Wola’da konserler verdi. Schwetzinger Festspiele, Duszniki Chopin Piyano Festivali ve Klavierfrühling Deutschlandsberg gibi festivallerden davet alan Shaun Choo, çok sayıda uluslararası kongre ve etkinliklerde konser verdi. Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Mozarteum Symphony Orchestra, Daegu Philharmonic ve Leipzig Academic Orchestra, solist olarak konser verdiği orkestralardan bazılarıdır.

10’dan fazla uluslararası ödülün sahibi olan Shaun Choo Macaristan, Fransa, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore ve Avustralya’da düzenlenen uluslararası Chopin yarışmalarında 5 kez birincilik kazandı. 3.Uluslararası Orchestra’Sion Piyano Yarışması’nın birincilik ödülü aldı. Shaun Choo halen Mozarteum’da, Prof. Jacques Rouvier’in master programına devam ediyor ve piyanist Dang Thai Son ile çalışıyor.

15. ULUSLARARASI GÜMÜŞLÜK KLASİK MÜZİK FESTİVALİ

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali ilk defa 2004 yılında Gümüşlük’te düzenlendi ve o günden beri de her yıl müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor. 2004 yılında Piyanist Eren Levendoğlu, ve Piyanist Gülsin Onay’ın önderliğinde küçük çapta bir piyano festivali olarak tarihi mekân Eklisia’da başlayan serüven bir sonraki yıl uluslararası müzik festivali sıfatıyla yoluna devam etti.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, AB’nin EFFE etiketi ile onurlandırdığı az sayıdaki festival arasına girmiş olup, klasik müzik dünyasında 15 yıl içinde önemli bir yere gelerek dünya müzik otoritelerinin yakından tanıdığı ve müzisyenlerce rağbet gören bir festival olarak misyonunu sürdürmektedir.

*****

Önceki

Anıl Özge Avcı & “Anâsır-ı Erbaa”

Sonraki

17 Ağustos 2018 Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar