Eda Su Neidik’in Sergisi ilgi görüyor

Eda Su Neidik’in Sergisi ilgi görüyor

Haber: Erol Ünal

Fotoğraf: Dilek Nigar Kaynak

* Eda Su Neidik‘in Kişisel Resim Sergisi 31 Ağustos’a kadar Flipper VİP Konutları’nda ziyaret edilebilecek. 

Ünlü Sinema Oyuncusu Arzu Okay‘ın kızı Eda Su Neidik‘in Flipper VİP Konutları’nda açtığı kişisel resim sergisi Sanatseverler tarafından ilgi ile karşılandı ve çok ilgi gördü. Kendine özgü tarzıyla dikkat çeken Eda Su Neidik bu sergisinde son yıllarda geliştirdiği teknikle yaptığı resimlerinden bir seçkiyle sanatseverlerin karşısına çıkması ilgi gördü.  Bu sergideki eserlerinden bazıları İstanbul’da Sefahathane’de de sergilenmişti.

Eda Su Neidik küçük yaştan itibaren Fransada yaşamış. Eğitimini orada tamamlamış. Daha sonra İtalya, İspanya, İngiltere gibi bir çok Avrupa ülkesinde yaşamış. Güzel Sanatlar eğitimini Sorbonne’da yaptıktan sonra Erasmus programıyla Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’ni kazanarak İtalya’ya yerleşti. Yüksek lisansını İspanyada  tekstil tasarımı ile yapmış. Stajını İngiltere’de yapıp Türkiyeye dönmüş.

İlk sergisini 18 yaşında 2011’de “Eylem” adıyla İstanbul’da açtı.  Her sergisinde ayrı bir tema işliyor. 2012’de Paris’teki “Play me I’m Yours” projesinde, 40 sanatçı arasında yer aldı ve bu projedeki eseri dünya turuna çıktı. Bu sergide bir piyano üzerine Mevlana’yı resmeden ilk sanatçı oldu. 2013’te, Paris’teki Galerie Perles Rouges’da “ L’Ere de Je” adlı ikinci kişisel sergisini açtı. Aynı yıl Peker Sanat Sergileme Ödülü’nü aldı.  Üçüncü kişisel sergisi olan “2’li Oyun” 2014’te Ankara’da Antigone Sanat Evi’nde gerçekleşti. 2015’teki müzayedelerde ve katıldığı karma sergilerde genç sanatçının otuzdan fazla eseri önemli koleksiyonlara adını yazdırdı. 2015’da ülkemizi festivallerde temsil eden “Yemekteydik ve Karar Verdim” isimli filmde hem tekstil hem de görsel alandaki üretimleriyle sanat grubu çalışmalarında yer aldı.

Açtığı beşinci sergiye İris’in Damlaları ismini vermiş. O sergideki çalışmaları için; “Karalarken, çizerken, düşünürken, portreler çizerken o damlalar, artık yüzümüzde ne ifade ediyor diye düşündüm ya da en azından vücudumuzda iki göz noktası geldi, hemen irise odaklandım.” diyor.

Nebil Özgentürk 1998 yılında Paris’te Paris’e yakın banliyölerden birinde otururan Arzu Okaya uğradığında 11 yaşlarındaki kızı Edayı tanımış. Nebil Özgentürk: “11 yaşlarındaki kızı Eday evde resim karalıyordu. Kendi yolunu daha o günlerde çizmeye çalışan, ergenliğe adım atmaya çalışan derslerinde başarılı bir öğrenciydi.  Küçük Eda resim hobisini ilerletti, liseyi, üniversiteyi bitirdi; Sorbonne mezunu bir sanatçı olarak hayata katıldı. 6 dil öğrenmişti bir yandan da.. Resim konusunda yüksek lisans da yaptı. Hem Fransa’da, hem de Türkiye’de pekçok sergi açtı. Harika resimlerdi gerçekten. “İris’in Gözleri” temalı resimlerden gözümüzü alamıyorduk sahiden… Hayata kalacak olan değerli resimlerin için de büyük alkış Ressam Eda Su Neidik” diyor.

Eda Su Neidik‘in 31 Ağustos‘a kadar açık kalacak olan sergisi,  Sanatseverler tarafından Flipper VİP Konutları‘nda ziyaret edilebilecek.

*****

Önceki

DİBEKLİHAN’DA İLGİNÇ SERGİ

Sonraki

30 Ağustos 2018 Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar