Dünya Çevre Günü Bodrum’da kutlandı.

Dünya Çevre Günü Bodrum’da kutlandı.

Haber: Erol Ünal

Bodrum’da Dünya Çevre Günü etkinliği Kumbahçe Mahallesi Paşa Tarlası’ndan başlayıp Bodrum Kalesi’ne kadar devam eden temizlik etkinliği ile başladı. Kıyı ve deniz dibi temizliğine Bodrum Belediyesi ekipleri, Deniz Ticaret Odası, Denizciler Derneği, Bodrum Milta Marina, Muğla Sualtı Grup Amirliği Polis Dalgıçları işbirliğiyle 25 dalgıç ile denizde yapılan temizliğe Atatürk İlkokulu öğrencileri ise kıyıda temizlik çalışması gerçekleştirerek katkıda bulundu.

Denizden cam, lastik, plastik, metal ve diğer atıklar olmak üzere toplam 2.829 kg atık çıkarıldı. Çıkarılan atıklar Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezine getirildi.

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, denizlerin yerküredeki insanoğlu yaşamının yegâne kaynağı olduğunun altını çizerek yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bazen attığımız bir atığın denizde kaybolduğunu, yok olduğunu, tamamen temizlendiğini düşünüyoruz oysa o atıklar deniz diplerinde var olmaya devam ediyorlar. Bildiğiniz üzere denizlerde deniz çayırları var. Bir metrekarelik deniz çayırının üretmiş olduğu oksijen toplam solduğumuz oksijenin %70’ine tekabül ediyor. Bazen bir geminin veya teknenin atmış olduğu çapanın deniz çayırlarına verdiği ufacık bir tahribat, büyük bir alana hasar verebiliyor.”

Belediye Başkan Vekili Mustafa Coşkun, Bodrum Belediyesi olarak 8 yıldır “Denize En Çok Mavi Yakışır” sloganıyla Bodrum’un tüm koylarında deniz dibi temizliğini sürdürdüklerini ifade ederek, “Bugün burada kamu ve özel kurumlarımızın katılımlarıyla kapsamlı bir deniz dibi faaliyeti gerçekleştirmekteyiz. Temizlemek zor atmak kolay. Atalarımızdan miras denizlerimizi gelecek nesillere temiz bırakmak gibi bir görevimiz var. Bu emaneti geleceğimize taşımak için üzerimize düşeni yapmak zorundayız.” dedi.

Bodrum Milta Marina’dan Merkez Turgutreis Ortaokulu Bando TakımıAmiral Turgutreis İlkokulu Folklor Ekibi ile belediye dalgıçları ve vatandaşların eşliğinde kortej yürüyüşüyle başlayan ve Barış Meydanı’nda devam eden etkinlikler kapsamında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, çevre temizliği ile ilgili farkındalık yarışmalarının ödül töreni, sanatsal sergiler, çevre temalı atölye standları, defileler, dans gösterisi ve konser gerçekleştirildi.

Dünya Çevre Günü farkındalık çalışmaları yapan okulların standları ise Barış Meydanı sahil kenarında ilgi odağı oldu. Stantlarda Bilsem öğrencilerinin su tasarrufunu ve atıkların geri dönüşümünü sağlayan, atıkları ayrıştıran projeleri dikkat çekti. Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ise kurmuş olduğu stantlarda organik kompost ve çeşitli hediyeler dağıttı. Bunun yanı sıra Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencileri deniz dibinden çıkan metal atıklardan yapmış oldukları heykelleri sergiledi. Yüz boyama etkinlik stadı da çocuklar tarafından ilgiyle karşılandı.

Etkinlikte İzmir’den gelen “Mikrop” lakabıyla tanınan Sanatçı Hikmet Durmuş tek kişilik müzikli şovuyla izleyenlere eğlenceli dakikalar yaşattı. Mundo Textil’in destekleriyle geri dönüşüm malzemelerinden oluşturulan ve öğrencilerin sunduğu kıyafetler, Tasarımcı Tülay Yenici ve Kuaför Harun Cici’nin destekleriyle hazırlandı.  İzmir’den gelen Tüm Ege Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi ve Türk Anneler Derneği işbirliğiyle hazırlanan defilede sunuculuk da yapan Mikrop, Bodrum Sağlık Vakfı öğrencilerinin defilesinde öğrencileri tek tek sahneye davet etti. Defileyi vatandaşlar ilgiyle izledi.

Bodrum Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin piyano dinletisi müzik şöleni yaşatırken vatandaşlar, Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı öğrencilerinin drama gösterisi ile de eğlence dolu anlara şahitlik etti. Bodrum Anadolu Lisesi öğrencilerinin lirik dans gösterisi ve konser performansları da görülmeye değerdi. Çevreye duyarlı çocukların oluşturduğu Zortul Çevre Grubu Çevre Manifestosu ve Çocuk Korosu da büyük beğeni topladı.

Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Bodrum Belediyesi Dalgıç ekibine emeklerinden ve farkındalıklarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi. Tek tek sahneye çağrılan dalgıçlara plaketleri verildi. Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından desteklenen E-Twining Projesi kapsamında gerçekleştirilen Mavi Kapak Toplama Yarışması’nı kazanan

  • Umurca İlkokulu’na 1.lik,
  • Güler Mustafa Kızılağaç İlkokulu’na 2.lik,
  • Dr. Mümtaz Ataman İlkokulu’na ise 3.lük ödülü verildi.

*****

Read Previous

Aynur Yıldırım’ın Sergisi Büyükada’da Açılıyor

Read Next

“Diyalog+11” Sergisi Eskişehir’de

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: