Dibeklihan’da Söyleşiler Başlıyor

Dibeklihan’da Söyleşiler Başlıyor

Haber: Erol Ünal

  • İlk Söyleşi 2 Temmuz Cuma Canan Küçükeren’den; Gurbetçi Kadınlar

Dibeklihan’da 2021 yılının ilk söyleşisine Canan Küçükeren ile başlıyor. 2 Temmuz Cuma günü Saat: 21:00’de gerçekleşecek olan ilk söyleşi ve imza günü C. Canan Küçükeren ile “Gurbetçi Karialılar Mısır, İran, İsrail” konusu ile olacak. Araştırmacı arkeolog ve profesyonel rehber olan C.Canan Küçükeren söyleşi sonrasında son çıkan kitabı Gurbetçi Karialılar, Mısır, İran, İsrail isimli kitabını dinleyiciler için imzalayacak.

C. Canan Küçükeren İstanbullu olup 24 senedir Bodrum’da yaşayan bir araştırmacı arkeolog ve profesyonel rehber. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü mezunudur. Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel başkanlığında Perge kazısında ve Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’ın Smyrna (Bayraklı) kazısında çalışmış olup üniversite eğitimini takiben University of London’da bir süre Prof. James Mellaart’ın arkeoloji derslerine devam etmiş, sonrasında özel sektörde çalışma hayatına atılmıştır.

Yıllardır antik dünyanın yedi harikasından birini barındıran, Halikarnassos’un başkent olduğu Karia Uygarlığını araştırmaktadır. Bu konuda yazdığı dört kitabı vardır. Ege’de bir Anadolu Uygarlığı, Karia ve Gurbetçi Karialılar, Mısır, İran, İsrail isimli kitapların İngilizce tercümesi de yapılmış olup Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile bazı üniversitelerin arkeoloji bölümlerinin kaynak kitapları arasında yerini almaktadır. Karia Efsaneleri isimli kitabı da İngilizceye çevrilme aşamasındadır.

Anadolu uygarlıklarına sahip çıkmak ve Karia Uygarlığına daha çok dikkati çekmek amacıyla yürüttüğü çalışmalar gazete ve dergilerde, radyo ve televizyon programlarında yayınlanmakta, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında pek çok konferans vererek Karia Uygarlığının tanıtılmasına katkıda bulunmaya çalışmaktadır.

Son araştırması, “Karialıların İzinde” (The Carian Overseas) projesi ile ilgili, Mısır Kültür Bakanlığı’nın sponsorluğunda çalışmış, Karialı paralı askerlerin izinden Nil Vadisi boyunca Sudan’a kadar inmiş, Karca yazıları takip ederek Karia kalıntılarını belgelemeye çalışmıştır. Aynı şekilde İran Kültür Bakanlığı’nın sponsorluğunda Persepolis ve Pasargadae antik kentlerinde çalışıp Karialı askerlerin ve taş ustalarının izlerini bularak belgelemiştir. İsrail ayağı için ise Tel-aviv ve Hayfa Üniversitesi’nin öğretim görevlileriyle iletişim kurarak projesini sonlandırmıştır.

Gayesi, gurbetçi Anadolu insanının yabancı ellerde yüzyıllar öncesinde süregelen çabalarını belgeleyerek, Karia Uygarlığını biraz daha irdelemek ve çalışmalarının sonuçlarını bilim dünyası ile konunun meraklılarına aktarmaktır. Hâlâ Bodrum’da yaşamakta olan Küçükeren, zamanı oldukça profesyonel yelken hakemliği yapmakta, bir gezgin olarak dünyayı dolaşmakta ve çeşitli sivil toplum örgütlerinde görev almaktadır. Biri kız, biri erkek iki çocuk ve bir de erkek torun sahibidir.

Dibeklihan‘da Söyleşiler; 7 Temmuz 2021 Çarşamba günü Saat: 21.00‘de Gülten Taranç ile “Yağmurlarda Yıkansam” Filmi; 9 Temmuz 2021 Cuma günü Saat: 21.00‘de Bilal Söğüt ile “Lagina, Hakete Kutsal Alanı” ile decam edecek.

*****

Read Previous

3 Temmuz 2021 Cumartesi Günün Konferansı

Read Next

Çivril Belediyesi Logo Yarışması

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: