Dibeklihan’a İtalyadan Exlibris’ler geliyor…

Dibeklihan’a

İtalyadan Exlibris’ler geliyor…

Haber: Erol Ünal

 • Uluslararası Exlıbrıs Solstızıo D’estate Yarışması Sergisi 21 Eylül Cumartesi günü saat:19:00’da Bodrum Dibeklihan’da açılacak

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü Uluslararası Exlibris Solstizio D’estate Yarışması Sergisi’ni misafir ediyor. Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde 21 Eylül Cumartesi günü saat:19:00’de açılacak sergi 10 Ekim’e kadar sürecek.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü‘nün katkılarıyla açılacak sergiyi İstanbul Exlibris Akademisi Derneği organize ediyor.

Türkiye’de İlk Defa Dibeklihan’da…

Uluslararası Exlibris Solstizio D’estate Yarışmaları Sergisi 21 Eylül Cumartesi günü saat: 19:00’da Türkiyede ilk defa Dibeklihan’da sergilenecek. İtalyan Exlibris Derneği Solstizio d’Estate Onlus’un 2001’den beri organize ettiği Uluslararası Exlibris Yarışmalarından seçilen eserler 21 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında Türkiyede ilk defa Dibeklihan’da sergilenecek. Uluslararası Exlibris Solstizio D’estate Yarışmaları Sergisi’nde Almanya, Arjantin, Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, İtalya, Litvanya, Rusya, Türkiye’den Exlibris sanatçılarının katıldığı yarışmalardan seçilen ve sergilenmeye layık görülen Exlibris’ler sergileniyor.

Orjinal Exlibris’ler Sergilenecek…

Bodrum’da sergilenecek bu eserler 2003’ten beri uluslararası bu yarışmaya gönderilen orjinal Exlibris’ler… Kısa hikayeler, resim ve heykelle ilgilenen İtalyan Exlibris Derneği Solstizio d’Estate Onlus 2001’den beri Uluslararası Yarışma organize ediyor. Bu yarışmalarda her yıl değişik bir masal teması işleniyor.

Dünyanın değişik yerlerindeki deneyimli Exlibris sanatçılarını şaşırtan olay ise katılanlar arasında ilk defa okullardan da katılımın görülmesidir. Özenle seçilmiş Exlibris’lerin yer alacağı sergi Türkiyede ilk defa yalnızca Bodrumda sergilenecek ve eserler İtalya’ya iade edilecek.

İstanbul Exlibris Akademisi Derneğinin Faaliyetleri

 • İtalya’nın Cenova Kenti’nde yapılan Uluslararası Exlibris Kristof Kolomb Sergisine Türkiye’den altı sanatçının katılması Latife Bastuğ tarafından sağlandı.
 • Genova’da yapılan Uluslararası Kristof Kolomb Yarışmasının sergilenmeye layık görülen Exlibris’ler 7-15 Mayıs1993 tarihleri arasında İstanbul Basın Müzesi’nde sergilendi. Aynı sergi daha sonra İspanya’da Badalona Kenti’nde, Amerika’da New York’da, 25-30 Mart 2019 tarihleri arasında da Beşiktaş Belediyesi Sergi Salonunda sergilendi.
 • Derneğin kuruluş aşamasında, 1998’da İtalya Pescara’da “İtalyan-Türk Exlibris Biennali” yapıldı.
 • 1998’de İstanbul Exlibris Akademisi Derneği’ni kuruldu.
 • 2000’de İstanbul Exlibris Akademisi Derneği; İMKB Borsası sponsorluğunda İstanbul 2000 Uluslararası Exlibris Yarışması’nı gerçekleştirdi. Türkiyede yapılan ilk Uluslararası Exlibris yarışmasının sergisi 4-10 Ocak 2000 tarihleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yapıldı ve İtalyada Türk Sefaretinin sponsorluğunda Roma Galleria Eralow’da Exlibris Türkiye Sergisi açıldı. Sergileme Exlibris Müzik Aletleri sergisi ile devam etti.
 • 2002’de İstanbul Exlibris Akademisi Derneği; Kültür Bakanlığının sponsorluğunda Nazım Hikmet 1902-2012 Uluslararası Exlibris Yarışması’nı gerçekleştirdi. Yarışmaya 18 ülkeden 91 sanatçı 158 eser ile katıldı. Derneğimizin yaptığı 2. Uluslararası Exlibris yarışmanın sergisi 5-10 Şubat 2002 tarihleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yapıldı ve İstanbul 2000 Uluslararası Exlibris Yarışması Sergisi Eskişehir Üniversitesi’nde tekrarlandı.
 • 2003’de Ankara Kavaklıdere Sanat Galerisi’nde Exlibris Sergisi açıldı.
 • 2006’da İstanbul Basın Müzesi’nde Exlibris Sergisi açıldı.
 • 2008’de İtalya Soncino Basın Müzesinde Dr. Remo Palmirani’yi anma gününde Exlibris Sergisi açıldı ve İtalyada Torino Castello Roddi Albada’da Exlibris Sergisi tekrar edildi.
 • 2009’da İstanbuldaki 3.Uluslararası Su Konferansı’nda Exlibris Sergisi açıldı ve İstanbul Basın Müzesi’nde Exlibris Sergisi açıldı.
 • 2010‘da Bodrum Kefaluka Hotel’de Uluslararası Lions 13. Akdeniz Platformu’nun açılışı sırasında Exlibris Sergisi açıldı, İtalya Ligaura’da Exlibris Lions 2010 Sergisi açıldı ve İstanbul Beyoğlu 21. Yüzyıl Sanat Galerisi (Yeküv Sanat Cafe)’de İtalyan Exlibris Derneği işbirliği ile “Exlibris Bosco Stregato-Büyülü Orman” konulu Exlibris Özgün Baskı Sergisi’nin İstanbulda ev sahipliğini yaptı. Serginin sanat danışmanlığını Tommaso Lo Russo üstlenmişti.
 • 2011’de İstanbul Balat Kültür Derneği’nde İstanbul Exlibris Akademisi Derneği “Levent Soroptimist Kulübü” ile “Cağaloğlu İki Lions Kulübü” işbirliği ile Exlibris workshopu yapıldı ve Cağaloğlu Lions kulübü ile ortak aktivite yapılarak Exlibris Bosco Stregato “Büyülü Orman” Exlibris Sergisi açıldı.
 • 2012’de İstanbul Akatlar Kültür Merkezi’nde Lions 118 T Federasyonuna tanıtım konuşması yapıldı ve Exlibris Sergisi açıldı ve Italya Albengada Lions haftası Exlibris Sergimizle açıldı.
 • 2013’de İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan Avrupa Forumu açılışı derneğimizin Exlibris Istanbul 2013 sergimizin açılışıyla yapıldı.
 • 2014’de Bodrum Dibeklihan’da Exlibris Sergisi açıldı.
 • 2015’de Balat Kültür evinde Exlibris Workshop’u yapıldı ve Levent Soroptimist kulübü katkılarıyla Exlibris Sergisi açıldı.
 • 2017’de İstanbul Balat Kültür Derneği’nde Exlibris hakkında konferans verildi ve Exlibris Sergisi açıldı ve İstanbulda Mason Derneğinde Exlibris workshop’u yapıldı ve Exlibris Sergisi açıldı.

*****

Read Previous

Türkiye Yayıncılar Birliği & Onursal Üyelik Töreni

Read Next

21 Eylül 2019 Cumartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: