Corona Virüs günlerinde Defne&İlkin’den Klipler

Corona Virüs günlerinde

Defne&İlkin’den klipler

Haber ve Fotograflar : Erol Ünal

Bodrum’da yaşayan Defne&İlkin Corona Virüs günlerinde “Sizleri özledik! Sizleri ve sizlere şarkı söylemeyi çok özledik! Ve birkaç mini klip çektik” diyerek çektikleri video klipleri yayınladı. Bodrumda çok sevilen sanatçıların “Bizden sizlere armağan olsun” diyerek yayınladığı klipler ilgi ile izleniyor.

Bodrumda geleneksel Müzikli Kahvaltılar 11 yıl önce Müzisyen Defne Kozanoğlu Tokay ile İlkin Tokay tarafından başlatılmıştı. Bodrum son yıllarda müzik eşliğinde kahvaltıları ile ünlendi.

Solist Defne Kozanoğlu Tokay‘a Akordiyon ile İlkin Tokay eşlik ediyor. Defne&İlkin‘le müzikli kahvaltı keyfi; eşsiz bir ortam, leziz ve zengin bir kahvaltı eşliğinde 11 senedir hafta sonları devam ediyor ve kahvaltı müzik ile zenginleştiriliyor.

Hafta sonu kahvaltısını müzikle şenlendiren sanatçı Defne Kozanoğlu Tokay ; “Bizim amacımız, müziğin her dalından örnekler vererek, konuklarımızın hoşça vakit geçirmeleriniz sağlamaktır. Bizi dinlemeye gelen konuklarımız hemen her türlü müziğe doyuyor. Biz de hiç kuşkusuz bu sıcak ilgiden çok memnunuz. O nedenle kış aylarında da konuklarımızla birlikte olmak bize ayrı bir zevk ve moral veriyor” diyor.

Defne&İlkin – 17 Nisan 2020 – Yalıkavak

İLKİN TOKAY

İlkin Tokay İstanbul’da doğdu. Liseyi Boğaziçi Behçet Kemal Çağlar Lisesi ve Özel Doğuş Lisesi’nde okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisansını İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde tamamladı. Anadolu Üniversitesi A.Ö.F. İktisat (Ekonomi) Bölümü’nü bitirdi. Tekstil Sektöründe Plânlama ve Etüd Şefliği ve Fabrika Müdürlüğü yaptı. Halk Sigorta A.Ş.’de Risk Mühendisliği Departmanı’nın kuruluşunda görev alarak Eksperlik ve Sörveylik yaptı. Yangın ve Kaza Sigortaları Departmanları’nda yöneticilik yapmasının ardından bir süre kendi acenteliklerini çalıştırdı. Büyük sigorta acentelerinde yöneticilik ve sigorta / reasürans brokerlığı alanlarında üst düzey yöneticilik yaptı.

Kuruluşlarında bulunduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Çoksesli Koro ve Orkestrası (1979) ile İstanbul Üniversitesi Çoksesli Korosu’nun (1984) uzun yıllar dokuz yaşından beri çaldığı Akordeon ile sonrasında piyano ile çalıştırılmasında Kurucu Şef Serdar Öztürk’ün Baş Yardımcılığı’nı ve Şef baş muavinliğini üstlendi. Ayrıca İnci Çayırlı yönetimindeki Klasik Türk Müziği korolarına uzun yıllar devam etti.

İTÜ Tiyatrosu (1985) ‘nda görev aldı, idarecilik ve eğitmenlik yaptı. “Akordeonla Melodiler” konsepti ile akordeon sanatçısı olarak tek başına kokteyllerde ve muhtelif programlarda müzik yaptığı gibi, kurmuş olduğu “Halikarnas Çalgıcıları” gibi topluluklarla çeşitli etkinliklerde yer almaktadır. Hâlen Akordeon ve Piyano dersleri vermekte olup ayrıca ÇYDD  Bodrum şubesi bünyesinde 2012 yılından beri müzik dersleri vermekte ve kurduğu Bodrum Çağdaş Çocuk Korosu’nu çalıştırmaktadır.

DEFNE KOZANOĞLU TOKAY

Defne Kozanoğlu Tokay 1975’de İstanbul’da doğdu. Bahariye İlkokulu, Özel Doğuş Lisesinde okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Tv ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Haliç Üniversitesi Konservatuarında Yüksek Lisansını tamamladı. Türk Musikîsi” üzerine Prof. Erol Deran danışmanlığında “Türk Musıkisi İcrâsında Münir Nurettin Selçuk” un Tavır ve Üslûp Farkı” adıyla tez hazırladı.

Radyo Program Yapımcısı ve Sunucusu, Haber Spikeri, Genel Yayın Yönetmeni konumlarında; İstanbul’da Doğuş FM, Yapı Radyo, BRT FM, Bodrum’da Bodrum FM ve Radyo Halikarnas’ta görev yaptı. TRT İstanbul Televizyonu’nda Yapım-Yönetim Yardımcısı olarak Müzik, Drama ve Kültür Programları alanlarında çalıştı. 1992 yılında İstanbulda Enis Fosforoğlu’nun “Karşı Karşıya” adlı komedi programıyla ilk kamera önü deneyimini yaşadı.

Özel Doğuş Lisesi Tiyatro Kulübüyle liselerarası tiyatro çalışmalarında mansiyon aldı ve üniversite yıllarında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro derslerine devam etti. İTÜ Tiyatrosu’nda Serdar Öztürk’ün tiyatro derslerine katıldı. Ayrıca çeşitli televizyon dizilerinde rol aldı. İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Çoksesli Koroları’na devam etti ayrıca özel olarak piyano ve şan dersleri aldı.

Hâlen Bodrum’da Tülin Yakarçelik ile Şan Eğitimi çalışmalarını sürdürmektedir. Yüksek Lisansı sürecinde Haliç Üniversitesi Konservatuarında Alâeddin Yavaşça, Erol Deran, Sadun Aksüt, Mutlu Torun, Nilgün Onat gibi değerli hocalarla çalıştı. 2009’dan itibaren profesyonel solist olarak Bodrum başta olmak üzere İstanbul ve İzmir’de çeşitli konser, dinleti ve programlarını sürdürmektedir. Hâlen ses eğitimi, nefes eğitimi, diksiyon dersleri vermektedir.

Özlem videoları-2 Deniz (Torna Sorriento) – Defne&İlkin – 17 Nisan 2020 – Yalıkavak

BODRUM ÇOKSESLİ KOROSU

Bodrum Çoksesli Korosu, İlkin Tokay tarafından Bodrum Yarımadası’nın ilk çoksesli korosu olarak 27 Ocak 2017 tarihinde kuruldu. Amatör bir ruhla ve profesyonel bir bilgi birikimi, deneyim ve disiplinle Defne Kozanoğlu Tokay ve İlkin Tokay tarafından çalıştırılmaktadır.

Bodrum Çoksesli Korosu 1979 yılında Doç. Serdar Öztürk’ün önderliğinde kurulan İstanbul Teknik Üniversitesi Çoksesli Koro ve Orkestrası ile, aynı şekilde 1984 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi Çoksesli Korosu’nun devamı niteliğinde olan Koro ilk olarak 8 Kasım 2018’de Turgutreis Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde bir oda konseri verdi..

Koro’nun repertuarında Beethoven, Mozart, Schubert, Muammer Sun, Adnan Saygun gibi standart eserlerin yanısıra Avni Anıl, Erol Sayan, Saadettin Kaynak gibi bestekarlarımızın Türk Müziği eserleri ve Türk Halk Müziği’nin çoksesli müziğe uyarlanmış düzenlemeleri de yer alıyor.

18 Haziran 2019 tarihinde Bodrum’da Herodot Kültür Merkezi’nde halka açık ilk konserini verdi, büyük beğeni ve takdir aldı.

İTÜ Çoksesli Korosu’nun verdiği ilk konserin anısına aynı tarihin seçildiği (1980’den 2019’a) başarılı konserin ardından 1 Ekim 2019 tarihinde yine aynı kültür merkezinde, tamamen yeni bir repertuarla yine başarılı bir konser vererek beğeni kazandı.

Koro 2020 yılından itibaren yurt içinde çeşitli illerde konserler vermeyi ve Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali’ne katılmasını planlamıştı

Defne&İlkin bir sene önce de Bodrum Müzikal Tiyatrosu’nu kurmuştu.

*****

Read Previous

Altınoran’da eğitim uzaktan devam ediyor

Read Next

Babacanoğlu’ndan Öykü Sakallı Doğan Bebek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: