“Camaltı Resim” Sergisi Büyüledi

“Camaltı Resim” Sergisi Büyüledi

Haber: Erol Ünal

  • Üç Nesil Sanatçının bir araya geldiği “Camaltı Resimleri ” Sergisi Imoga Art Gallery’de Açıldı.
  • Sergide Erol Eti, Metin Erkan Kafkas, Arif Sercan Pala, Yılmaz Bulut’un eserleri yer alıyor.
  • “Camaltı Resimleri ” Sergisi 29 Eylül’e kadar Imoga Art Gallery’de görülebilir.

Imoga Art Gallery sezon açılış sergisi olarak “Camaltı Resim” konusunda üç nesil sanatçısını bir araya getirdi. Erol Eti, Metin Erkan Kafkas, Arif Sercan Pala, Yılmaz Bulut‘un “Camaltı Resim” konusunda bilgi ve deneyimlerinden oluşan eserlerini sergilediler. Kızıltoprak’taki galeride büyük bir sanatçı ve sanatseverlerin katılımıyla açılan sergi 29 Eylül’e kadar görülebilir.

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulunda “Camaltı Resim” ile tanışan Prof. Dr. Erol Eti kendi sanatsal üretimlerinde “Camaltı Resim” üzerine eserler vermişti. Öğrencisi Metin Erkan Kafkas da akademik sürecinde Erol Eti‘den “Camaltı Resim” konusunda eğitim almış, 2002 yılından bu yana derslerinde bu sanat dalını öğretmeye devam etmiş, yüksek lisans öğrencileri Arif Sercan Pala ve Yılmaz Bulut da bu yolda üretimleriyle devamlılığı sağlamışlar. “Camaltı Resim” çağdaş yorumlarla devamını sürdürmeyi amaçlayan sanatçılar üretimlerinde gelenekten gelen, halk sanatlarımızdan olan klasik “Camaltı Resim” tekniklerinin kullanımının yanı sıra yeni öneriler ve uygulama biçimleri de denemişler.

Erol Eti‘nin öncülüğünde kurgulanan sergi üç nesil sanatçının üretimlerinden oluşmaktadır. “Camaltı Resim Sergisi” başlığı altında Erol Eti, Metin Erkan Kafkas, Arif Sercan Pala, Yılmaz Bulut eserleri “Camaltı Resim” konusunda bilgi ve deneyimlerinden oluşan eserlerini sergilemektedirler. İstanbul‘da açılan bu sergi daha sonra Ankara ve Bodrum’da da açılacak.

IMOGA Art Gallery Öncü Sergilere Ev Sahipliği Yapılıyor.

Serginin açıldığı IMOGA Art Gallery 2015’de Süleyman Saim Tekcan’ın açtığı bir galeri… Galeri sahibi ve kurucusu Eda Tekcan ödüllü bir grafiker ve sanatçı… Eda Tekcan bugün IMOGA Art Gallery ile 1974 yılında Süleyman Saim Tekcan tarafından başlatılan sanatın yaygınlaştırılması yolculuğuna “bir virgül” daha ekleyerek; sanat, sanatçı ve sanatsever arasında bağlantıyı kusursuz bir mükemmellikle gerçekleştirmeye çalışıyor. 1974 yılında mütevazı bir baskı atölyesi olarak kurduğu ve otuz yıl içerisinde de bir müzeye dönüşen İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi IMOGA’nın Kadıköy’de açtığı galeri iki senedir öncü sergilere ev sahipliği yapıyor.

Camaltı Resmi Türkiyede Çok Az Sanatçı Çalışıyor

Bir dönem neredeyse bütün evlerin duvarlarında asılan camaltı resimleri geleneksel halk sanatları arasında özel bir yer edinmişti. Mitolojik öyküleri içeren, toplumun yaşam tarzını ironik bir şekilde işleyen cam levhaların arka yüzeyine toz boya, sulu boya, guaj, cam boyası ya da akrilik boyalarla çalışılan resim tekniği olan ve Osmanlı Devleti döneminde ilgi gören Camaltı Resim Sanatı Türk halkının beğenisine hitap ettiği için çok popüler olmuşlardı. Ancak ne yazık ki çok kısa bir süre içinde Camaltı tekniği yerini bambaşka resimlere bırakarak yokolmaya yüz tuttu. Bugün pek az sanatçı camaltı resmi yapıyor ve birkaç koleksiyonerin, özellikle de yabancı koleksiyonerlerin ilgisi sayesinde yaşıyor. Bugün Türkiye’de yağlıboyanın yanında camaltı tekniğine de önem veren ressamların başında Erol Eti geliyor.

Camaltı Tekniğine Önem Veren Ressam: Erol Eti

Erol Eti 1936 İstanbul doğumludur. Özellikle duvar resmine ağırlık vermiş bir ressamdır. 1962 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümü’nü bitiren sanatçı mezun olduğu okulda öğretim üyesi oldu. Resim Bölümü Başkanlığı, Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Müdürlüğü yaptı. 1982 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi adını alan okulun Prof. Mustafa Aslıer‘den sonraki ikinci dekanı oldu. Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Kuruculuğunu ve Başkanlığını yaptı.

Metin Erkan Kafkas ; 1965 Mardin doğumludur. Erol Eti’nin öğrencisi olan sanatçı Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlilik çalışmalarını tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümünde Yrd. Doç.Dr. ünvanı ile öğretim üyeliği yapıyor.

*****

Read Previous

 PADİŞAHIN KIR ATI – Öykü

Read Next

Ayla Akyol’dan Çorum Mabetlerimiz Sergisi için teşekkür

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: