Bodrum’da 8.Türk Filmleri Haftası

Bodrum’da 8.Türk Filmleri Haftası

Haber: Erol Ünal

Türk filmlerini Bodrum ve Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası’yla buluşturan Ege’nin en keyifli etkinlikleri arasında yer alan “Bodrum Türk Filmleri Haftası”  Perşembe günü CineBodrum ile perdelerini açtı. 8. Bodrum Türk Filmleri Haftası’nın ilk günü ülkemizde sinema işletmecilerini, yapımcı ve yönetmenlerle bir araya getiren ve her yıl SİSAY’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Bodrum Türk Filmleri Haftası başladı. Her geçen yıl daha da gelişen, Türk filmlerini sadece Bodrum’la değil, Yunanistan’ın Kos (İstanköy) Adası’yla da buluşturan ve sinemaseverleri Bodrum’un büyülü Ege atmosferinde ağırlayan “Bodrum Türk Filmleri Haftası” sinema sektörünün heyecanla beklediği özel bir buluşmaya dönüştü. Film gösterimleri ise 16-22 Eylül tarihleri arasında Bodrum ve Kos (İstanköy) Adası’nda gerçekleşiyor.

51 YILLIK EMEĞİM SİNEMAYA FEDA OLSUN

Bodrum Türk Filmleri Haftasının ilk akşamında senaryosunu ve yapımcılığını sinema yazarı Coşkun Çokyiğit’in üstlendiği, yönetmen koltuğunda Hakan Gürtop’un oturduğu “İçimdeki Hazine” filminin özel gösterimi gerçekleşti. Trafo Bodrum’da gerçekleşen gösterine filmin yapımcı ve senaristi Coşkun Çokyiğit, filmin oyuncularından Cemre Melis Çınar, Fatih Ayhan ve Demir Karahan katıldı. Gösterim öncesi sahnede duygularını paylaşan Coşkun Çokyiğit; “Çok mükemmel bir ekiple çalıştım” dedi. Demir Karahan ise duygularını; ”51 yıllık emeğim Türk Sinemasına feda olsun” şeklinde ifade etti.

Demir Karahan, Cemre Melis Çınar, Fatih Ayhan ve Coşkun Çokyiğit film galasnda

YENİLİKLERİ VE SÜRPRİZLERLE DEVAM EDECEK

Bodrum Türk Filmleri Haftası ile ilgili bir açıklama yapan Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği Başkanı (SİSAY) Cenk Sezgin; “Bu yıl 8. si düzenlenecek etkinliğin ağırlayacağımız konuklarımızdan vereceğimiz ödüllere ve göstereceğimiz filmlere kadar birçok sürprizleri olacak” dedi. Aynı anda üç şehirde gerçekleşen başka bir etkinliğin olmadığının altını çizen Cenk Sezgin; son iki yıldır Kos (İstanköy) Adası’nda gerçekleşen gösterimlerin bu yıl da devam edeceğini ifade etti.

VERİLECEK ÖDÜLLER AÇIKLANDI

Bu yıl 8.si düzenlecek Bodrum Türk Filmleri Haftası’nda SİSAY Yaşam Boyu Onur Ödülü; Fatma Girik’e, SİSAY Onur Ödülü; Ayşen Gruda’ya, SİSAY Emek Ödülü; Sumru Yavrucuk, Altan Erkekli, Erkan Can ile Bahar Öztan’a, SİSAY Başarı Ödülü; Zerrin Tekindor ile Timuçin Esen’e ve SİSAY Genç Başarı Ödülü; Enes Batur’a takdim edilecek.

İbrahim Büyükak ve Oğuzhan Koç

VİZYONA YENİ GİRECEK FİLMLER İLK KEZ BODRUM’DA GÖSTERİLECEK 

Bu yıl henüz vizyona girmemiş çok özel yapımların da tanıtımlarının ve özel gösterimleri Bodrum Türk Filmleri Haftası’nda yapılacak. Örnek olarak Müslüm filminin ilk kez Bodrum Türk Filmleri Haftası’ndan özel bir tanıtımının yapılacak. Sevgili Komşum, İçimdeki Hazine, Babamın Ceketi, Herşey Seninle Güzel, Deliler, Çanakkale Keşif ve Çiçero gibi bu yıla damgasını vurmaya hazırlanan yapımlar, Bodrum’da gerçekleşecek özel gösterim ile sinemaseverlerin karşısına ilk kez görücüye çıkacaklar. Bu yıl yönetmenliğini Murat Şeker’in yaptığı, başrollerini Şevket Çoruh ve İlker Ayrık’ın paylaştığı Çakallar Dans 5, başrollerini Oğuzhan Koç ve İbrahim Büyükak’ın üstlendiği komedi türündeki Yol Arkadaşım 2, Çağan Irmak’ın yönetmenliğini yaptığı Bizi Hatırla filmlerinin oyunculu tanıtımları gerçekleşecek.

PROFESYONELLER KUŞAĞI

Film yapımcılarının direkt salon sahipleri ile buluşarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunulabilecekleri etkinlikler 13-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu vesile ile sektörün güçlü yapımcı ve dağıtımcı kuruluşları filmlerinin sinema işletmecilerine doğrudan tanıtımı için yine Bodrum’da bir araya gelmeye hazırlanıyor. Bodrum Türk Filmleri Haftasında dağıtım ve yapım şirketlerinin yeni vizyonda gösterime sokacakları filmlerin salon sahiplerine tanıtımlarına yer verecek.

*****

Önceki

ArtHill İstanbul Contemporary’de

Sonraki

15 Eylül Cumartesi, Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar