ArtHill İstanbul Contemporary’de

 

Ender Güzey Müzesi- ArtHill

İstanbul Contemporary’de

Haber: Erol Ünal

Bodrum Ender Güzey Müzesi ARThill bu sene de Contemporary İstanbul’da 20-23 Eylül tarihleri arasında temsil ediliyor. Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı; ARThill Müzesinin tanıtımı için bir stand tahsis etti.

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galeri, sanatçı, kurum ve kuruluşlarını İstanbul’da  arasında yapılacak. İstanbul Kongre Merkezi (ICC) ve İstanbul Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlecek Türkiye’nin En Kapsamlı Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 13. Contemporary; Istanbul, Avrupa, Amerika ve Asya’nın en önemli galerilerini, sanatçılarını ve koleksiyonerlerini de bir araya getirerek İstanbul’u geniş bir sanat izleyicisi kitlesinin odak noktası yapacak. Contemporary İstanbul çağdaş sanat fuarına 22 ülkeden 83 galeri katılıyor. Bu galerilerin 54’ü uluslararası 29’u yerel…  Yaklaşık 2 bin eserin sergileneceği 13. Contemporary Istanbul’a 400’ü yabancı yaklaşık 650 sanatçı katılacak.

Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarında yer alacak olan Istanbul bölge galerilerinin yanı sıra Avrupa, Amerika ve Asya’nın en önemli galerilerini, sanatçılarını ve koleksiyonerlerini de bir araya getirerek İstanbul’u geniş bir sanat izleyicisi kitlesinin odak noktası yapacak. Bölgesel karakterinden aldığı güçle Orta Doğu, Balkanlar, Kafkasya ve Doğu Akdeniz ülkeleri ile beraber Avrupa ve Amerika’ya uzanan ContemporaryIstanbul, tüm dünyaya hitap eden bir çağdaş sanat fuarı konumunda yer alıyor.

BOYNUZLAR ÜZERİNE KRULU BİR MÜZE

Ressam ve heykeltıraş Ender Güzey’in 45 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde yaptığı sanat eserlerinin yer aldığı ve boynuzlar üzerine kurulu sanat müzesi “ARThill” binası bir boynuz üzerinde yer alıyor. Boğa sembolü Ender Güzey’in eserlerimde çok önemli bir unsur. Onun deyişiyle Anadolu medeniyetlerini yansıtan bir sembol. Birçok medeniyet boğayı simge olarak kullanmış. Doğurganlığın, yaşamın, yeniden doğuşun, toprağın, göklerin ve gücün simgesi. Hititlerde boğa gök tanrısı. Mısır da Ay tanrıçası yıldızların boğasını simgeler. Bir zamanlar dünyanın boynuzlar üzerine oturduğuna inanılmıştır. Zeus’un simgesi boğadır. Zeus yükseklerdedir, Olimpos’tan dünyayı izlemiştir. Mitoloji onun Olimpos dağında yaşadığından söz eder. Uygarlıklar yükseklerde yamaçlarda, gökyüzüne yakın yerlerde kurulmuştur.

Müze Bodrum’un Alazeytin mevkisinde Karya yolu yamacında tarihi Leleg yolu üzerinde kurulmuş. Karşı tepesinde Leleglerin ilk yerleşim yeri olan bir bölge yer alıyor. Antik çağda “Ana tanrıçaya giden yol” – “Tanrıçalar geçidi” anlamına gelen ve Lelegler’in ilk yerleşkelerinden Syangela ‘nın karşı tepesinde yer alan ARThill; Ender Güzey’in tasarladığı sıra dışı mimarisi, sergi salonu, atölyesi ve heykel parkı ile sanatçının “Bütünsel Sanat” anlayışını yansıtıyor. “Bütünsel Sanat” ekolünün Türkiye’deki tek temsilcisi Ender Güzey müzenin tasarımını bir yılda yapmış ve özgün mimari tasarımıyla bir “Sanatçı Müzesi” olarak inşa etmiş. Müze sergiler düzenliyor ve farklı kültürel etkinliklere ev sahipliği yapiyor. Çeşitli etkinlik ve sergilere ev sahipliği yapan müze aynı zamanda Ender Güzey’in eserlerinin ifade bulduğu bir yer.

ENDER GÜZEY KİMDİR?

Ender Güzey 1951’de İstanbulda doğdu. Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Mac Zimmermann atölyesinde resim ve heykel öğrenimi gördü. Master Öğrenci olarak “Üstün Sanatsal Başarı” ile Yüksek Lisansını tamamladı. Münih Güzel Sanatlar Akademisinde Prof. Mac Zimmermann’ın asistanı olarak görevlendirildi. Mönchengladbach VHS’de Güzel Sanatlar ve Yaratıcılık Bölüm Başkanlığı ve Doçentlik görevine getirildi. Münih Ammersee’de, atölyesinde özgün çalışmalar yaptı ve Kunst-Galerie Herrsching Sanat Galerisini kurdu ve yönetti. Çağdaş Sanatın Uuslararası isimleri ile sergiler gerçekleştirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Performans dersleri verdi. İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin Büyükada‘da Kuruluşuna destek oldu ve aynı fakültede ders verdi. USA Montana Üniversitesi performans, obje dersleri verdi. Ateş’ten Doğan isimli bir sene süren ABD sergi turnesi gerçekleştirdi. Muğla Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeliği yaptı. Çalışmalarını Münih, İstanbul ve Bodrumdaki atölyelerinde sürdürmektedir.

*****

Önceki

14 Eylül 2018 Cuma, Günün Sergileri

Sonraki

Bodrum’da 8.Türk Filmleri Haftası

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar