Bodrum “Tanrıçalar Festivali” başladı

Bodrum “Tanrıçalar Festivali” Başladı

Haber ve Fotoğraflar: Erol Ünal

Bodrum’da Ender Güzey müzesi ARThill tarafından ilk kez düzenlenen “Tanrıçalar Geçidi” Festivali 7 Eylül’de çok sayıda sanatçı ve sanatseverin katılımıyla gerçekleşti. Açılışta Bilge Kural, Nil Derinaydoğdu, Zeynep Arslanoğlu, Ece Demirkıran’ın yer aldığı Tanrıçaların Dansı gösterisi yapıldı. Çömlek darbuka, Udu Drum, Ghatam, Bendir enstrümanları ile yapılan dans gösterisinde Perküsyon Grubu; Mustafa Canyurt, Korhan Göker, Can Kahraman yer aldı. Ender Güzey’in “Tanrıçaların Dansı” için kendi sanatsal motifleriyle tasarladığı kıyafetler açık arttırma ile satışa sunuldu. Açılış Adnan Saygun’’ Anısına; Piyanist: Elif Önal’ın Klasik Müzik Konseri ile son buldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen ‘’Tanrıçalar Geçidi Festivali’’ önümüzdeki yıllarda da sanatçı ve sanatseverlerle buluşacak. Bu yeni festival sadece ziyaretçilerine değil bulunduğu bölgeye de renklilik ve hareket getirdi. Festivale gelecek ziyaretçiler Alazeytin yerleşiminde 200 yıllık Büyük Sarnıç alanına araçların park edip, sarnıçtan ARThill etkinlik alanına transferi kullandılar. ARThill’e kadar uzanan yol boyunca Land Art eserleri ile renkli bir ortam, katılımcıları karşıladı.

 

““Tanrıçalar Geçidi” Festivali üçüncü gününde; 8 Eylül Cumartesi 18:00’de Piyanist Elif Önal’ın Klasik Müzik Konserinden sonra Cüneyt Karaloğlu, Nadi Güler ile müziği Mehmet Uyargil’in yaptığı “Ege’nin Kayıp Uygarlığı Lelegler” belgeselinin gösterimi yapılacak. Daha sonra da çok nadir “Giacometti ” adlı bir belgesel film’in gösterimi yapılacak.

 

“Tanrıçalar Geçidi” Festivali üçüncü gününde; 9 Eylül Pazar saat:18:00’de Pınar Derin Gencer’in ”Between You and Me” Performans gösterisinden sonra Piyanist Elif Önal’ın ve Soprano Esen Deveci’nin Klasik Müzik Konseri var. Daha sonra Prof. Dr. Namık Açıkgöz “Tanrıçalar Geçidinde Muğla Kır Sarnıçları” ile ziyaretçileri bilinmeyenlerin öğrenileceği bir yolculuğa çıkartacaklar.

 

Festival 7 Eylül-31 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Alman ve Türk sanatçıların yanı sıra Alazeytin Kadınlarının da aktif katılımıyla 2 ay sürecek olan “Tanrıçalar Geçidi” Festivali’nin ilk konukları arasında; Resim ve Heykel alanında sanatseverlerin ritmini arttıran isimler mevcut. Festivalde eserleri sergilenen sanatçılar arasında; Max Ernst, Mac Zimmermann, Belle Bachem, Ender Güzey, Adnan Turani, Erol Eti, Süleyman Saim Tekçan, Ergin İnan, Erol Kınalı, Ali Atmaca, Gisela Berk,  Maria Kılıçlıoğlu, Deniz Alt, Ekin Balcıoğlu, Sevdiye Kadıoğlu, Hüseyin Suna yer alıyor. Duvar Resmi alanında Sevtap Yılmaz, Land Art alanında Bağdagül Demirtürk, Güliz Pilge, Nazan Berk Edis, Türkan Aslan, Çağrı Kaplan bulunuyor. Performans alanında festivalin konuğu Pınar Derin Gencer olurken, fotoğraf alanında Mehmet Uyargil ve Rıza Erdeğirmenci eserleriyle festivale renk katacaklar. Seramikleri ile Emine Türk ve Handan Gaga Casser, Tanrıçaların Dansıyla Bilge Kural, Nil Derin Aydoğdu, Zeynep Arslanoğlu, Ece Demirkıran, klasik konseriyle Elif Önal Piyanosuyla, Esen Demirci de sesiyle konuklara benzersiz anlar yaşatacak.

Önceki

9 Eylül 2018 Pazar Günün Sergisi

Sonraki

Kenan Doğulu Caz Rüzgarı Estirdi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar