BODRUM MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR

BODRUM MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR

Haber : Erol Ünal

 • Bu yıl 14.’üncüsü düzenlenecek olan Bodrum Müzik Festivali 4 – 8 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 • Festival bu yıl da Türkiye ve dünyadan pek çok ünlü sanatçıyı ağırlayacak. 

Bodrum’un tarihi dokusu ve eşsiz doğasında Türkiye ve dünyadan ünlü sanatçıları ağırlayarak küresel bir festival olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Uluslararası Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali, geçtiğimiz yıl Bodrum Müzik Festivali’ne dönüştü. Bu yıl, 4-8 Ağustos 2018 tarihleri arasında 14.’sü gerçekleşecek olan festivalde, müzikseverleri; dört gün boyunca sürecek yoğun ve keyifli bir program bekliyor. Doğuş Grubu’nun kurucu desteğiyle gerçekleşen festival, Bodrum yarımadasını sanat rotasında önemli ve vazgeçilmez bir durak haline getirme amacıyla güçlü ve oldukça renkli bir program hazırladı.

Tarihi yarımadaya klasik müziği yayacak olan festival; Fazıl Say‘ın yanı sıra Gülsin Onay, Murat Karahan, Christina Pluhar, Lauren Fagan, Alina Pogostkina, Víkingur Ólafsson ve Avi Avital gibi yıldızlar yanı sıra Sevil Ulucan, Hillel Zori, İbrahim Yazıcı, Erman Türkili, Çağ Erçağ, Gülru Ensari, Dorukhan Doruk, Camille Thomas ve Veriko Çumburidze gibi virtüözlere, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, L’Arpeggiata, Olten Quartet ve LUDWIG Orkestrası gibi topluluklara ev sahipliği yapacak.

SABAHTAN GECE YARISINA KADAR FESTİVAL

Bodrum Müzik Festivali, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi tüm gün, sabahın ilk saatlerinden gece yarısına kadar yaşanıyor. Festival, Şevket Sabancı Parkı’nda gerçekleşecek olan Sabah Konserleri, D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro’da Gün Batımı Konserleri,D-Marin Turgutreis’ teki Akşam Konserleri, The Marmara Bodrum’daki Gece Konserleri, Bodrum Mozole Anıt Müzesi’nde rehberli turlar ve konserler ile birlikte Cinemarine Açıkhava Sineması’ndaki film gösterimleriyle tüm Bodrum’a yayılmayı hedefliyor. Tüm bilet gelirleri Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanan festivalde bu sene Gülsin Onay’ın vereceği konserin bilet gelirleri de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne aktarılacak. Gün doğumundan gece yarısına kadar sürecek olan festivalde, 5 gün boyunca genç yıldızların Bodrum’un simgesel mekânlarında buluştuğu, ülkemizin adını yurtdışında başarıyla duyurmuş yıldız sanatçı ve toplulukların vereceği konserlerle, sinema gösterimleri ve klasik müzikle iç içe geçen rehberli turlar da bulunuyor.

Gülsin Onay

GÜLSİN ONAY’A ONUR ÖDÜLÜ

Festival kapsamında uluslararası müzik kariyeriyle tanınan, dünyanın en önemli orkestraları ve şefleriyle birbirinden başarılı konserlere imza atan, özellikle de Ahmed Adnan Saygun yapıtlarının dünyaya tanıtılmasında öncülük eden piyanist Gülsin Onay’a “Onur Ödülü” takdim edilecek.

FAZIL SAY’IN KONSERİ

Fazıl Say vereceği resitalle Bodrum izleyicisini büyülemeye hazırlanıyor. Dünyanın dört bir yanında verdiği birbirinden başarılı konserler, olağanüstü başarı yakalayan kayıt çalışmaları, gerçekleştirdiği müzikal işbirlikleri ve besteleriyle tanınan Fazıl Say, 5 Ağustos Pazar günü 21.00’de D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi’nde müzikseverlerle buluşuyor. Sanatçı, resitalinin ilk yarısına Chopin’e özgü bir tür olan “gece müzikleri” Noktürn’lerle başlayacak ve ardından Beethoven’ın en sevdiği sonatı olan Opus 57 “Appassionata” ile devam edecek. Konserin ikinci yarısında ise Say’ın Opus 52 Piyano Sonatı ve Atatürk’e ithaf ettiği Opus 72 Yürüyen Köşk adlı yapıtlarıyla birlikte duygu dolu dakikalar izleyicileri bekliyor. Tarihe gömülmüş ve çıkarılmayı bekleyen anılara, piyanist olarak ustalıklı bir yorum, besteci olarak ise hayat veren Fazıl Say, Yürüyen Köşk adlı yapıtıyla, Atatürk’ün Yalova’daki Millet Çiftliği’nde yaşayan çınar ağacı ve köşkün değerli hikâyesini sunuyor.

BODRUM MÜZİK FESTİVALİ’nin Proğramı :

4 Ağustos 2018 Cumartesi

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Lauren Fagan & Murat Karahan Opera Gala Konseri 20.30 Akşam Konseri (D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi)

5 Ağustos 2018 Pazar

 • Gümüşlük Festival Akademisi’nden Genç Yetenekler Sabah Konseri Saat 07:00 (Şevket Sabancı Parkı)
 • Sevil Ulucan & Hillel Zori  Günbatımı Konseri Saat: 19.00 (D-Marin Turgutreis Amfitiyatro)
 •  “Yürüyen Köşk” Fazıl Say Akşam Konseri Saat: 21.00 (D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi)
 • Sinemada Müzik: Suyun Sesi – Sinema Saat: 23.00 (Cinemarine AçıkhavaSineması D-Marin Turgutreis)

6 Ağustos 2018 Pazartesi

 • Gümüşlük Festival Akademisi’nden Genç Yetenekler Sabah Konseri Saat: 07.00 (Şevket Sabancı Parkı)
 •  Saffet Emre Tonguç ile Mozole Turu ve Olten Quartet Bir Bodrum Hikayesi Saat: 18.30 (Bodrum Mozole Anıt Müzesi)
 • Erman Türkili & Çağ Erçağ & İbrahim Yazıcı Gün Batımı Konseri Saat: 19.00 (D-Marin Turgutreis Amfitiyatro)
 • L’arpeggiata & Christina Pluhar & Avi Avital Mediterraneo “İtalya, İspanya, Yunanistan, Makedonya ve Türkiye Kıyılarından Müzik” Akşam Konseri Saat: 21.00 (D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi)
 • Sinemada Müzik: İngiltere Benim – Sinema Saat: 23.00 (Cinemarine Açıkhava Sineması D-Marin Turgutreis)
 • “Güz Şarkıları” Ece Dağıstan & Güvenç Dağüstün Gece Konseri Saat: 23.15 (The Marmara Bodrum_

7 Ağustos 2018 Salı

 • Saffet Emre Tonguç ile Mozole Turu ve Olten Quartet Bir Bodrum Hikayesi Saat: 18.30 (Bodrum Mozole Anıt Müzesi)
 • Dorukhan Doruk & Gülru Ensari Gün Batımı Konseri Saat: 19.00 (D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro Fizy Sahnesi)
 • “Ay Işığında Binbir Gece Masalları” Ludwıg Orkestrası & Arıel Zuckermann & Alına Pogostkına Akşam Konseri Saat: 21.00 (D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi)
 • Sinemada Müzik: En Karanlık Saat – Sinema Saat: 23.00 (Cinemarine Açıkhava Sineması D-Marin Turgutreis)
 • “Güz Şarkıları” Ece Dağıstan & Güvenç Dağüstün Gece Konseri Saat: 23.15 (The Marmara Bodrum)

8 Ağustos 2018 Çarşamba

 • Veriko Çumburidze & Camille Thomas & Gülru Ensari Gün Batımı Konseri Saat:19.00 (D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro Fizy Sahnesi)
 • “Yolda” Gülsin Onay & Murathan Özbek Akşam Konseri Saat: 21.00 (D-Marin Turgutreis Turkcell Sahnesi)
 • Víkingur Ólafsson ile Philip Glass Gecesi Gece Konseri Saat: 23.00 (The Marmara Bodrum)
 • Sinemada Müzik: Güz Sonatı – Sinema Saat 23.00 (Cinemarine Açıkhava Sineması D-Marin Turgutreis)

  FESTİVAL’DE ARA GÜLER SERGİSİ

Ayrıca 4-8 Ağustos 2018 tarihleri arasında The Marmara Bodrum’da “Ara Güler” ve “Sanata Bi Yer” adlı sargilerini görebilirsiniz. Fotoğraf dünyasının duayenlerinden Ara Güler’in sanatçı kimliğini ve eserlerini gelecek nesillere taşımak amacıyla arşivi ve müzesi için bir iş birliği yapıyor. Bu yılın ikinci yarısında Doğuş Grubu tarafından bomontiada’da açılması planlanan Ara Güler Müzesi’nin bir yansıması olarak Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi koleksiyonundan farklı dönemlere ait Bodrum temalı bir fotoğraf seçkisi 14. Bodrum Müzik Festivali kapsamında The Marmara Bodrum’da sanatseverlerle buluşacak.

*****

About Erol Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.