Bodrum Deniz Müzesi Atölyeleri

Bodrum Deniz Müzesi Atölyeleri

Haber: Erol Ünal

Bodrum Deniz Müzesi , 2023 Güz-2024 Bahar Programları arasında yer alan atölyeleri Aralık ayında da faaliyetine devam ediyor.


Teknelerle Matematik

Turgut Reis’in doğduğu, efsane denizcilerin izlerinin olduğu Bodrumda mısın?

O zaman sen de bizimle denizciliğin zihinsel mantığına odaklan.

“Bir tekne modeli gerçeğine oranla hangi oranda küçültülerek yapılır?”,

“Denizciler gece seyrinde yönlerini nasıl bulurlar?”,

“Denizcilik tarihinden beri kullanılan objeler nelerdir?” gibi sorulara yanıt bulmak hem de müzeden ayrılırken kendi usturlabını (yıldız yüksekliği hesaplayıcı) yapıp beraberinde götürmek istersen bu proğramlara katılmalısın.

Mumlu Çini Kazıma Tekniği Atölyesi

Müze koleksiyonlarımızda yer alan Halikarnas Balıkçısı Özel Koleksiyonu’ndan esinlenerek Halikarnas Balıkçısı’nın çizim tekniklerinden biri olan mumlanmış kâğıt üzerine mürekkep kazıma tekniğini öğrenecek; Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın bu teknikle çalıştığı resimlemelerini inceleyecek, müze uzmanları eşliğinde yorumlayacak ve aynı teknikle farklı çalışmalar ortaya koyacağız.

Süre: 90 dakika – Kontenjan: 20 kişi

Müze Çantada

Müze koleksiyonları çantada! Atölye öncesinde yapacağımız müze gezisinde koleksiyonlarımız içinden seçtiğin eser/obje/fotoğraftan esinlenerek, sana vereceğimiz bez çanta üzerine hayal gücünü kullanarak tasarımlar oluşturmak ve renklendirmelerini yapmak istersen bu atölye tam sana göre! Müze uzmanları eşliğinde gerçekleşecek atölyede hep birlikte koleksiyonları tanıyacağız, el becerilerimizi geliştirecek ve eğlenceli anlar biriktirmiş olacağız.

Süre: 75 dakika – Kontenjan: 30 kişi

Her atölye öncesinde veya sonrasında müze uzmanları ile birlikte ücretsiz müze gezisi gerçekleştirilecek.

Katılım sağlamak ve bilgi almak için 444 00 48-4225 numaralı müze iletişim hattından ön kayıt yaptırmayı ve kayıt yaptırmayan kişilerin atölyeye katılım gösteremeyeceğini lütfen unutmayın.

Atölye takvimimiz için müze sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi takip edilebilirsiniz.

Bodrum Deniz Müzesi

2011 senesinde Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası proje ortaklığında ziyarete açılmıştır. Bodrum Belediyesine bağlı faaliyet göstermektedir; ülkemizin ilk ve tek “özel” denizcilik müzesidir. Cevat Şakir Kabaağaçlı Özel Koleksiyonu ve Kabaağaçlı’ya ait zengin arşiv malzemesi Bodrum Deniz Müzesinde bulunmaktadır. Bodrum’un denizcilik kültürü ve tarihini aktaran Geleneksel Tekne Modelleri Koleksiyonu, denizcilikle ilgili objeler, süngercilik bölümü yanı sıra, Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu, Jeff Hakko Koleksiyonu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hibeleri Bodrum Deniz Müzesinde görülebilir.

Bodrum Deniz Müzesi

Adres : Nazım Hikmet Sokak, No: 4/1, Çarşı/Bodrum 

***

Önceki

Sibel Avcı Tuğal Sergisi Açıldı

Sonraki

30 Kasım 2023 Perşembe “Ben, Hasan Tahsin”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar