“Apollo ve Dafne” Kantatı İstanbul’da

“Apollo ve Dafne” Kantatı

İstanbul’da sahneleniyor

Haber: Erol Ünal

  • “Apollo Ve Dafne” Kantatı Türkiye’de ilk kez sahnelenecek
  • ilk Türk balesi “Judith” te 30 Mayıs’ta sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

George Frideric Handel’in “Apollo ve Dafne” kantatı Türkiye’de ilk kez İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) ve İstanbul Barok işbirliğinde 30 Mayıs’ta saat 20.00’de Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek.

Eserin konusu şöyle: “Zalim ejderha Python’u öldürerek Yunanistan’ı zorbalıktan kurtaran Apollo, kendini beğenmiş bir tavır içindedir. ‘Cupid’in okçuluğu bile benim ok ve yayım ile boy ölçüşemez’ diye böbürlenir. Ancak bu kibirli hali, güzeller güzeli Dafne’yi görünce değişir. Apollo, Dafne’yi görür görmez ona aşık olur ve onun kalbini kazanmak için tüm etkileyici özelliklerini ortaya koyar. Şüpheci bir yapıya sahip olan Dafne, onurunu kaybetmektense ölmeyi tercih
edeceğini söyleyerek Apollo’yu geri çevirir. Apollo, bunun üzerine, aşkına karşılık vermesi için Dafne’yi fiziksel ve ruhsal olarak daha da zorlamaya başlar. Çaresiz kalan Dafne onun bu baskısından kurtulmak için kendisini bir defne ağacına dönüştürür. Apollo sevdiğini kaybetmenin acısıyla gözyaşlarına boğulur ve bu gözyaşlarıyla defne ağacının yeşil yapraklarını sulayacağını belirtir. Ağacın görkemli dalları, ileride büyük kahramanların başına taç olacaktır.”

Uluslararası İstanbul Barok Festivali yöneticileri 1. Barok Festivali’nde seslendirdirilen H. Purcell’in “Dido-Aeneas” opera CD’sini de arşivlerinizde yer alması için yeniden çoğaltıldığı müjdesini verdiler.

İLK TÜRK BALESİ “JUDITH” BALESİ DE AYNI GÜN OYNAYACAK

Sanatseverler 30 Mayıs’ta saat 20.00’de Süreyya Opera Sahnesi‘nde “Apollo ve Dafne” kantatı ile birlikte Türk balesi “Judith”i de aynı akşam izleyecekler. “Apollo ve Dafne” kantatı ile ilk Türk balesi “Judith” 30 Mayıs’ta sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Eserler 1 ve 2 Haziran‘da da sanatseverlerle buluşacak. Doğan Çelik‘in rejisiyle sahneye konan eserde “Apollo“yu Cengiz Arslan ve Utku Bayburt, “Dafne”yi ise Ayşe Sinem Eksioğlu ile Pınar Koç dönüşümlü olarak canlandıracak.

“JUDITH” 45 YIL SONRA YENİDEN SAHNEDE

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) sezonun son bale prömiyerini dünya repertuvarına giren ilk ve tek Türk balesi Judith ile yapacak. Çetin Işıközü‘nün müziği üzerine, İngiliz koreograf Alfred Rodrigues‘in koreografisini yaptığı eserin dünya prömiyeri 1969’da Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde gerçekleşmişti. Deniz Özaydın‘ın günümüz modern anlayışıyla koreografisini hazırladığı ve İstanbul’da 45 yıl sonra yeniden sahnelenecek olan eserin orkestra şefliğini Zdravko Lazarov‘un üstlenecek. Berfu Elmas, Büşra Ay ve Gizem Atik Tuncay‘ın Judith‘i dönüşümlü olarak canlandıracağı bale eserinde, Batur Büklü ile Alican Güçoğlu Holofernes’i, Melike Koper ve Maia Ito ise Abra rolünü dönüşümlü oynayacak.

Eserin konusu şöyle: “Kuşatılmış Bethulia şehrinin surları dışında, genç fatih Holofernes ve askerleri, şehrin muhtemel düşüşünü kutlamaya başlamışlardır. Şehir halkı, kentlerini yağma edilmekten kurtarmak üzere, Holofernes’in aklını çelmek için genç dul Judith’i seçmiştir. Judith, Holofernes’in tarafında olduğuna onu ikna ederek güvenini kazanır. Bir yandan Holofernes’e aşık olan Judith, ulusu için görevini yerine getirmekle, Holofernes’e hissettikleri arasında kararsız kalır. Judith’in yardımcısı Abra devreye girerek, ona ısrarla görevini hatırlatır. Holofernes’e sarılan Judith, Abra’nın yardımıyla, aşkının başını keser. Kumandansız kalan Holofernes’in askerleri, halk tarafından kenti terk etmeye zorlanır. Şehir halkı zaferi kutlarken, Judith sevdiği adamın yasını tutar.”

*****

Read Previous

25 Mayıs 2018 Cuma Günün Sergileri

Read Next

Cengiz Özek’ten Büyük Başarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: