Cengiz Özek’ten Büyük Başarı

Üstad Cengiz Özek’ten Büyük Başarı

Haber : Kemal Gönüleri

  • Kukla Ustası Cengiz Özek’in Gösterileri Dış Ülkelerde de sergileniyor.

Her yıl çok çeşitli ülkelerde iz bırakan çalışmalara imza atan gölge sanatları ve kukla ustası, akademisyen Cengiz Özek’ten uluslararası çalışmalarla ilgili güzel haberler gelmeye devam ediyor: Cengiz Özek son olarak Bosna’da önemli bir çalışmaya imza attı.

Rejisi, senaryosu ve tasvir tasarımları Cengiz Özek’e ait “Sihirli Lamba” oyunu, “Čarobna Lampa” adıyla Boşnakçaya çevrildi ve “Pozorište Mladih Sarajevo” adlı tiyatroda, 23 Mayıs 2018 tarihinde prömiyeri yapılan gösteri Saraybosna izleyicisiyle buluşuyor.

Karagöz, Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu; bilindiği üzere Osmanlı İmparatorluğu sınırları dahilinde Afrika ve Arap Yarımadasında ve Balkanlarda pek çok ülkede oynandı, izleyiciyle buluştu. Fakat, günümüzde sahneye konduğu bu coğrafyaların çoğunda kaybolmuş durumda. Bosna – Hersek’in son “Karagözcüsü”, diğer bir deyişle Hayalisi, Hasip Ramic’in 1930 yılında vefatıyla ülkede unutulan “Karagöz ve Hacivat”, üstad Cengiz Özek’in “Sihirli Lamba” adlı oyunuyla tekrar küllerinden doğdu.

Senaryosunu ve tasvir tasarımlarını Cengiz Özek’in gerçekleştirdiği oyunu, Bosnalı üç oyuncu (Mario Drmać Elma Ahmedović ve Anita Kajasa Memović) performe ediyorlar. Oyunun dilinin Boşnakçaya adaptasyonunu, İvana Golijanin, Boşnakça performansın dramaturjisini Segor Hadzagić, Kuklaların performansını ise Mirjana Cistopoljski gerçekleştiriyor. Oyunun senografisi, müzikleri, kukla tasarımları, metni ve yönetmenliği ise tamamen Cengiz Özek’e ait.

Oyunun tekniği itibarı ile Karagöz ve Gölge Tiyatrosuna getirdiği yenilikler dikkat çekiyor. Karagöz perdesinin dairesel bir form kullanılarak ikiye bölünmesi sonucunda, senkron ve asenkron biçimde iki farklı boyut ve uzam algısı yakalanabilirken, çeşitli efektler ve modern ışık oyunları ile sahnede bambaşka bir ilüzyon izleyicileri bekliyor.

*****

Önceki

“Apollo ve Dafne” Kantatı İstanbul’da

Sonraki

Sen Esprit’de Barok Konseri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar