Ahmet Hıdır’ın Sergisi Açıldı

Ahmet Hıdır’ın Dibeklihan

Sergisi Büyük İlgi Gördü

Haber : Erol Ünal

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü İ.Hakkı Tonguç Sanat Galerisinde Ahmet Hıdır’ın Resim Sergisi Cumartesi günü açıldı. Açılışında yaptığı konuşmada 4 yıl sonra tekrar Dibeklihanda sergi açmaktan mutlu olduğunu belirtti. Bu sergi Ahmet Hıdır’ın 14’ncü kişisel sergisi… Dibeklihanda açılan sergide Ahmet Hıdır 40’dan fazla eser sergiliyor. Sergi  21 Eylüle kadar sürecek.

 

Açılışta Habip Aydoğdu, Zerrin Ulusman, Sema Sagat, Serkan Turaç, İnci Başağa Yörükoğlu, Aslı Yörükoğlu, Tao Ulusoy, Gökhan Yılmaz, Serdar Küçük, Merzuka Özdeş, Meral Kayaman, Nevin Tali-Olcer, Nilgun Tan, Bilge Koşan, Nursel Erkmen, Müge Balkantaş, Fatma Nişancı, Saime Ataman, Inci Açıl, Yusuf Dinler, Sevim Kolege Serim, Orhan Kılınçarslan, Olgu Doğan, Berkin Tuncar, Tülin Canbolat, Tülay Emekli, Kajal Kajalile, Betül Ertürk, Canan Kucukeren, Burhan Ersan, Selma Kiper Handan Ariduru, Selmin Guven, Maral Sağ, Nida Boshi Altuntas,  Harun Gencer, Ayşe Mesude Kumbasar, Süha Kumbasar ve birçok diğer sanatseverler bulundu.

 

Ahmet Hıdır; “Sanat bir dil, bir ifade biçimi. Ben tuvalimde ya da seramiğimde kendimce kısa ya da uzun cümleler kuruyorum, meselemi ortaya koymaya çalışıyorum. Seyirciye ya da sanatsevere bunu geçirebiliyorsam ne mutlu bana..” diyor.

 

Ümit Yaşar Gözüm onun hakkında; “Ahmet Hıdır Bodrumda yaşayan İzmir doğumlu bir sanatçımız. Kimse nereli olduğuna bakmadan Bodrumlu Sanatçı olarak tanımlıyor. Bodrum sanat camiasının tanınmış simalarından” diyor ve evvelki sergisi hakkında “Sanatçının insanın toplum içerisindeki eylemlerini merkeze oturttuğu sergi, farklı boyutuyla toplumsal olaylara göndermeler ve irdelemeler içermekte. İletişim çağının temel hastalığı iletişimsizlik. Bireyin kitle içerisinde, günlük yaşamındaki gel-gitler belirgin olarak yansımış tuvale. Coşkunun ve hüznün naif bir yaklaşımla çizildiği sergi konsepti yaşamın belirleyici çelişkilerinden, bireyin kararlarını oluştururken yaşadığı açmazlara kadar bir çok konu, akrilik ve karışık teknikle yansıtmış tuvale. Resimleri kadar küçük ve orta boy seramik çalışmaları da sanatçının diğer dünyası. Belkide bazen fırçayla şekillendirmenin tatmin etmediği detayları, yoğurarak biçimlemek ve var etmenin hazzını yaşamanın inceliğini zorluyor sanatçı” diyor.

 

SANATA GÖNÜL VERMİŞ BİR SANATÇI

Ahmet Hıdır Gıda Mühendisliğini bitirmiş ama sanata gönül vermiş alaylı bir sanatçı… Kendisini usta hocaların yanında eğitmiş, onların atölyelerinde pişmiş. Resimde Ali Koçak’ın öğrencisi olmuş, onların sanatına katkısını hiç bir zaman unutmayan bunu her fırsatta dile getiren biri.. Bu güzel eğitimlerden sonra kendi tavrını kendi yolunu bulmuş bir sanat üreticisi. Kalbini, beynini resme, seramiğe adamış bir sanat gönüllüsü… Ahmet Hıdır 1961’de İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Resim çalışmalarını Ali Koçak atölyesinde desen, figür ve renk çalışarak olgunlaştırdı. Resimlerinde insan ilişkilerini, iletişimi ve iletişimsizliği, bireyin bazen coşkusunu, bazen hüznünü naif bir dille resmeden sanatçı eserlerinde akrilik ve karışık teknik kullanıyor. Seramikleri ve resimleri ile çeşitli sergilere katılan sanatçı çalışmalarını halen kendi atölyesinde sürdürüyor. 2011’de Yengeç Sanat Platformunda, İstanbul Nişantaşı V Sanat Galerisinde, 2012’de İstanbul Beyoğlu Bindallı Sanat Galerisinde, 2013’de Ankara Talih Kuşu Sanat Galerisinde, 2014’de Dibeklihan Sanat Galerisinde, 2015’de Ankara Emin Antik Galerisinde, 2007–2018 tarihleri arasında 6 kere Osmanlı Tersanesi Sanat Galerisinde, 2018’de Aydın Re/Max Sanat Galerisinde, Kusadası Kuakmer Sanat ve Kültür Merkezinde Kişisel Sergiler açtı.

Önceki

Bodrum Oda Orkestrası Konseri

Sonraki

10 Eylül Pazartesi, Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar