2. Bodrum Bisiklet Turu Başladı

2. Bodrum Bisiklet Turu Başladı

Haber: Erol Ünal

Bodrum‘da bu yıl 5-7 Ekim 2018 tarihleri arasında ikincisini düzenlenen iki gün bisiklet, bir gün tekne turu içeren yaklaşık 200‘e yakın bisikletlinin katılımıyla “2. Bodrum Bisiklet Turu” başladı. Festivale Bodrum dışından 170, Bodrum içinden ise 60 bisikletçi katılıyor. Bodrum dışından gelecek bisikletçilerin de katıldığı 2. Bodrum Bisiklet Turu; 5 Ekim Cuma günü Bodrum Belediye Meydanında yapılan kısa bir basın açıklamasının ardından daha çok Bodrum’un masmavi kıyılarını izleyen 50 kusur kilometrelik tur başladı. 6 Ekim Cumartesi günü ise bisiklet turu biraz deniz kenarında, ama çoğunlukta dağlarda, tepelerde, ormanlarda yeşilin içinde geçecek.

2. Bodrum Bisiklet Turuna katılan bisikletçilerden özellikle kask ve eldiven kullanmaları, yedek iç lastik ve aydınlatma bulundurmaları önerilmiş. Manzaraları ölümsüzleştirmek üzere fotoğraf makineleri, her an her yerde deniz molası verilebilecek olmasından ötürü de mayo, havlu ve terlikleri yanlarında almaları istenmiş. Organizasyonun son günü 7 Ekim Pazar günü Kumbahçe iskeleden tekneyle Orak Adası, Akvaryum Koyu gibi koyları tek tek dolaşarak tekne turu yapılacak.

BODRUM BİSİKLET KULÜBÜ

Bodrum Bisiklet Kulübü (BBK) Bodrum ve çevresindeki tüm bisiklet sevenleri tek bir çatı altında toplayarak hafta içi ve hafta sonu düzenlenen bisiklet turlarıyla yaş sınırı gözetmeksizin herkesi kaynaştırmayı, biraz olsun araçtan uzaklaştırarak bisiklet kullanımını özendirmeyi amaçlayan, sağlıklı yaşam ve temiz çevre odaklı bir topluluk. Kulübün etkinliklerine katılanlar keyifle bisiklet sürüp güzel fotoğraflar çekerek doğanın ve bol oksijenin tadını çıkarıyorlar. Geride kalanlar belirli noktalarda mutlaka bekleniyor, lastiği patlayan ve zinciri atan yanında her zaman kendisine yardımcı olabilecek birisini buluyor. Uzun ve yokuşlu turlarda bisikletçilerii takip eden bir destek aracı muakkak oluyor. Arada keyifli soluklanma molaları var.

Bodrumlular benim kondisyonum yetmez, yaşıma uygun değil, bisikletim yeterli donanıma sahip değil, aşırı kiloluyum gibi kaygıları bir kenara atıp Bodrum Bisiklet Kulübüne organizasyonlarına katılıyorlar.

Külüp adına Bodrum Bisiklet Kulübü Başkanı Emrem Yılmaz yaptığı açıklamada; bisikletin bir spor aracı olmasının yanı sıra, birçok özelliği içinde barındıran bir ulaşım aracı olduğu, en büyük dileklerinin Bodrum’un bir bisiklet şehri haline gelerek Avrupa’da ki örneklere rakip olmasının umulduğu, en büyük hedefin yeterli imkanlar sağlandığı, bisiklet yolları yapıldığı ve trafiğin buna göre düzenlendiği bir Bodrum olduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında Bodrum Bisiklet Kulübünün çalışmalarından da bahsedilerek “Hergün yeni kayıtların yapıldığı ve Bodrum’da imrenilen bir topluluk haline gelen Bodrum Bisiklet Kulübü gençlere ve çocuklara çok önem verir. Bu yüzden yeni sezonda turlara öğrencilerin ve velilerin katılımı için çalışmalar yapılmaktadır. Eylül ayında ilki gerçekleştirilen Bodrum Sahilleri turunda birçok öğrenci tura dahil edilmiştir. Gün sonunda aileler; daha önce teknolojik cihazların başından kaldıramadıkları çocuklarının, bisiklet üzerinde renkli kelebekler gibi uçuşmalarından ve tur sırasında öğrendiklerini heyecanla anlatmalarından büyük memnuniyet duyduklarını iletmişlerdir” ifadeleri yer aldı.

*****

Önceki

ANTALYA & DASTAR ATACAĞI

Sonraki

mahşer-i cümbüş Hayalhane’de

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar