“Dünya Barış Günü” Konseri

“Dünya Barış Günü” Konseri

Haber: Erol Ünal

1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında Bodrum Antik Tiyatro’da Antakya Medeniyetler Korosu konseri düzenlendi. Antakya’da 2007 yılında kurulan 2012 yılında Nobel Barış Ödülü‘ne aday gösterilen ve şefliğini Yılmaz Özfırat’ın gerçekleştirdiği 3 semavi dine ve 6 farklı mezhebe sahip kişilerden oluşan Antakya Medeniyetler Korosu 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Bodrum’da dinleyicilerine muhteşem bir konser sergiledi. Yoğun bir katılımla gerçekleşen konser etkinliğinde Şef Yılmaz Özfırat’ın yönetiminde dostluk ve barış şarkıları seslendirildi. Duygusal anların yaşandığı konser etkinliği 3 saat sürdü.


Antakya Medeniyetler Koro Şefi Yılmaz Özfırat şunları söyledi: “Buradan yardımlar toplandı, belediyeden personeller Hatay’a gittiler. Orada çizmelerini giydiler. Temizlik işçisinden psikoloğuna kadar belediyede ne kadar imkân varsa oraya aktardılar ve oradaki o yaraları sarmaya çalıştılar. Bunun da bir mimarı var ve bizim yaralarımıza da merhem oldu. O kişi de Ahmet Başkandır. Kendisine çok teşekkür ediyorum ve kocaman bir alkış istiyorum.”

Konserde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras; “Bodrum binlerce yıldır sürdürdüğü medeniyet geleneğiyle, kültürüyle, tarihiyle, doğasıyla, siz değerli Bodrumluların buradaki varlığıyla muhteşem bir coğrafya. O yüzden Bodrum’a çok yakışan bir etkinlik oluyor. Medeniyetler dediğimizde Bodrum da bu medeniyetlerin en önemli temsilcisi. Biz yaşadığımız topraklarla gurur duyuyoruz. Anadolu topraklarıyla gurur duyuyoruz. Dinleriyle, mezhepleriyle, etnik kimlikleriyle hepsi bizim zenginliğimiz. Hepsine saygı duyuyoruz.”
Geçtiğimiz hafta Bodrum ile Kos Belediyesinin iş birliğinde komşu adada düzenlenen konser etkinliğine de değinen Belediye Başkan Ahmet Aras, “Geçtiğimiz hafta 25 Ağustos’ta Kos Adasında, Kos Belediyesi ile ortak bir etkinlik düzenledik. Yunan, Türk, Rum ezgileri birlikte yankılandı. İstanköy’de meydanda çok güzel bir konser oldu. Ardından bütün halklar kaynaştı. Barış için, demokrasi için, özgürlük için bunlar çok önemli adımlardır.” diye konuştu.

Rehberimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüyerek demokrasi, kardeşlik ve dostluğu devam ettirmelerinin gerekliliğine de vurgu yapan Belediye Başkanı Ahmet Aras, Venizelos ile Ulu Önder Atatürk’ün arasındaki dostluğu ve Venizelos‘un Atatürk‘ü Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdiğini belirterek Atatürk’ün bıraktığı mirası devam ettireceklerini söyledi.

Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Dünya halklarının barışa ihtiyacı var. Savaşlardan kimseye bir fayda yok. Çatışmalardan, terörden hiç kimseye fayda yok. Ayrıştırmadan, uzaklaştırmadan ilk önce kendi iç barışımızı sağlamak zorundayız. Bunu yerelden başarabiliriz. Mahallemizde, sokağımızda, ilimizde, ilçemizde sonra ülkemizde… Ve ülkemizdeki barışı tüm dünyaya sirayet ettirebiliriz.” diyerek sözlerine son verdi.

Önceki

Setenay Özbek’in “Dönüşüm” Sergisi Bodrum’da açıldı.

Sonraki

“Denizin Sırrı: Derinliklerde Somut İzler” Sergisi Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar