“Denizin Sırrı: Derinliklerde Somut İzler” Sergisi Açıldı

“Denizin Sırrı: Derinliklerde Somut İzler” Sergisi Açıldı

Haber : Necati MUMAY

Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan, sergilerden elde ettiği gelirin tamamıyla sanatçıları destekleyen İyilik İçin Sanat Derneği, “Denizin Sırrı: Derinliklerde Somut İzler” adlı sergiyi Kalamış 39 Sanat Oteli‘nde sanatseverlerin beğenisine sundu.

İyilik İçin Sanat Derneği’nin genç sanatçıların üretimlerini desteklemek ve sanatı daha geniş kitlelere yaymak amacıyla düzenlediği “Denizin Sırrı: Derinliklerde Somut İzler” sergisi, 2 Eylül Cumartesi günü Kalamış 39 Sanat Oteli‘nde açıldı.

Sergi açılışı, İyilik İçin Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selin Bozkurt, Handan Aral, Aslı Jackson, Rana Demir, Burak Günbal, Zeynep Adalı, Doç. Dr. Burcu Ayan Ergen, Özlem Engin, dernek üyeleri ve sanatçıların katılımıyla gerçekleşti.

Denizin Sırrı” adıyla su altındaki renk cümbüşünü, tarihi mekânlara yansımasını, insanlığın denizlere olan etkisini düşündüren bu benzersiz sergi, Hicran Aksöz’ün küratörlüğünde 22 farklı sanatçının 41 özgün eserinden oluşuyor. Cahide Erel, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Hasan Cem Araptarlı, Saliha Yılmaz, Kadriye İnal ve Tülin Onat gibi önemli ressamların eserlerinin de görüldüğü sergi, deniz ve derinliklerin sırlarını sanatsal bir yaklaşımla ele alıyor ve sanatseverlere unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Serginin küratörü Hicran Aksöz, “Denizin Sırrı: Derinliklerde Somut İzler” sergisini şu sözlerle açıklıyor: “Bu sergi, denizin ve doğanın güzelliklerini sanatla buluşturan bir yolculuk sunuyor. Her eser, denizin derinliklerindeki sırları anlatırken sanatın gücünü sergiliyor. Sergimiz denizin dalgalarının altında gizlenen sırları çözmeye davet ederken, sanatın ve insan zihninin sınırlarını keşfetmeyi amaçlıyor. Sanatçıların gözünden yaratılan eserler, deniz yaşamının çeşitliliğini ve güzelliğini yansıtırken aynı zamanda korunması gereken kırılgan ekosistemler olduğu gerçeğine de dikkat çekiyor. Ortak anlatıların, bireysel deneyimlerin ve kolektif bilinçdışının şekillendirdiği çok katmanlı bir inşa olan “Denizin Sırrı: Derinliklerde Somut İzler” aynı zamanda insani korkuları ve arzuları da yansıtıyor.”

Sergi, Artağan Pektaş, Batuhan Yaşar Cebli, Cahide Erel, Dilan Demirbağ, Dilan Kapar, Elvan Akcan Güven, Emir Tekkalmaz, Gonca Göde, Gülin Meşe, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Hasan Cem Araptarlı, Kadriye İnal, Kerem Topuz, Loya Kader Öztürkmen, Nebahat Karyağdı, Nida Nur Erdoğan, Saliha Yılmaz, Selin Çelikdelen, Şimal Bilgiç, Tolga Turan, Tülin Onat, Uygar Eren Kurt gibi birbirinden değerli sanatçıların katılımıyla gerçekleşiyor.

Denizin Sırrı: Derinliklerde Somut İzler” sergisi, Kalamış 39 Sanat Oteli‘nde 20 Eylül 2023 tarihine kadar ücretsiz olarak görülebilir.

Önceki

“Dünya Barış Günü” Konseri

Sonraki

5 Eylül 2023 Salı Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar