RAMAZAN YILDIRIM RESİM SERGİSİ

RAMAZAN YILDIRIM RESİM SERGİSİ

Haber ve Fotograflar : M. Demirel Babacanoğlu

Ressam Ramazan Yıldırım 1956 Adıyaman doğumlu. İst. Yıldız Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirmiş. Uzun yıllardır resim yapıyor. Resimlerini, 02.03.2017 günü Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sergiledi. Sergiyi büyük ölçüde yetkili ilgili izledi.

Serginin açılışı Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü üst düzey çalışanlarıyla ve  ressamla birlikte gerçekleştirdi. Sanata, sanatçıya önem verdiklerini, vermeyi sürdüreceklerini belirtti. Sergideki tabloları izledi, sanatçıyı tebrik etti.

Öncelikle şunu belirteyim ki tablolar çok ilgi çekici bulundu. İmrenenler tabloların önünde durup sanatçıyla birlikte fotoğraf çektirdiler.

Tablolar çok renkli. Soğuk ve sıcak renklerin değerleri yerli yerince verilmiş. Akılda kalıcı tablolar oluşturmuş.

Kırsal alandan yaşlı bir kadın portresi karşımda dokuduğu halının önünde duruyor. Yüzleri kırışmış ama canlı. Yaşamı seviyor.

Kurumuş ağaç köklerine ne dersiniz. Bir zamanlar yeşilken kim bilir nasıldılar? Dimdik duruyorlar. Her birinin kolları ğöğe açılmış, yeşilsiz bir yaşam sürüyorlar.

Yol kenarındaki yapraksız ağaçlar gölgelerini yola sermişler. Çimenler, yeşil otlarla kardeş gibi olmuşlar. Görüntüyü tamamlıyorlar.

Bir nehir manzarası. Yağmur yağmış sele kapılmış nehir akıyor boz bulanık. Kıyısında otsu bitkiler yeşilliklerini sunuyor bize.

Bu da iki kardeş çam ağacı, bir dağın yarılmış yamacına durmuşlar göğe bakıyorlar. Diplerinde dikenli dikensiz otlar, laleler, gelincikler yer almış.

Kaktüs çeşitlerini de nasıl böyle canlı gibi betimlemiş ana renkleriyle sunmuş bizlere.

Koşut, dairesel, kırık, eğri, çentik, kısa anlamlı çizgiler ve her türde fırça izleri, her renkte boyaların emişmesini sağlamış. Tablolara önemli izlenimci anlam kazandırmış.

*****

Önceki

8 Mart Çarşamba GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Sema Çulam’dan “Güneş Doğarken”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar