Mersin’de Nermin Levent Resim Sergisi

Mersin’de Nermin Levent Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu

Nermin Levent uzun yıllardır tanıdığım ünlü bir ressam. Resim yapıyor, atölye kuruyor, öğrenciler yetiştiriyor, Adana Ressamlar Derneği Başkanlığını yürütüyor, hiç boş zamanı yok. 05 Nisan 2018 günü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Sanat Galerisi’nde resim sergisi açtı…

Sergi salonu oldukça kalabalıktı. Önceden bilgilendirdiğim şair yazarlardan Ferhat İşlek, Ali F. Bilir eşi Saadet Bilir, Düziçi İlköğretmen Okulu’ndan öğretmenim Ali Uysal oradaydı. Ressam Nermin Hanım karşıladı bizi. Çok mutlu olduk. Kısa söyleşilerde bulunduk.

İzleyiciler karışımları (koteyl) yudumluyor, bir taraftan resimleri izliyorlar, bir taraftan da görüş-düşünce alışverişinde bulunuyorlar, yorum yapıyor resimler hakkında.

Biz de izliyoruz resimleri.

Duvarlarda büyük boyutlu tablolar. Biri güney duvarı baştan başa kaplamış. Her tabloda kadın betimlemeleri… kadın duruşları… kadın bakışları… sıcak rengin albenisini sunuyor bize. Arılar bile kırlarda bahçelerde sıcak renkli çiçeklere konuyor…

Kadın figürlerinin çoğu gülümsemekten alınmış, donuk, boynu bükük, hüzünlü duruyorlar… Başkaldırıcı tavırlara sahip figürler yok değil… El, beden, bakış, duruş devinimleri içtepileri açığa vuruyor.

Denebilir ki, erkek egemen yönetimin son bulması gerekiyor.

Nü tablolar da ağırlıktaydı.

İşte güney duvardaki boydan boya yer alan tablo. Kadınların boyunduruktan çıkmak istediği devinimler betimlenmiş. Kadın erkek simgelerine de yer veriliyor. Potreler de o ölçüde yer alıyor.

Geri fonda iç tepilerin patlayacağı işaretleri görülmüyor değil. Bu tepiler, kadının da bir insan olduğunu benimsetecekler toplumlara. Ne öyle iki de bir kadın öldürümleri, tecavüzler… vay sen beni sevdin sevmedin kavgaları? Bitsin, yaşam güzelleşsin.

Ressam, tablolarıyla toplumsal bir yaraya değinmiş.

İyileştirilmeli değil mi?

*****

Önceki

10 Nisan 2018 Salı Günün Sergileri

Sonraki

Esin Erk Mashaki “Işıltılar” Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar