KÜTÜPHANELER HAFTASI

KÜTÜPHANELER HAFTASI

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Kütüphanaler haftası bir şenlik, bir düğün havası içinde geçti. Bu yıl ayrımlı olarak, kütüphaneler haftası Atatürk Parkı’nda kutlandı. Masalar, sandalyeler konulmuş. Yazarlar, şairler bu masalarda kitaplarını imzaladılar.

Kitap sergileri, resim sergileri açıldı. Müzikçiler müzik dinletisi verdiler. Öğretmenler, öğrenciler, izleyiciler hep oradaydılar. Her biri kendi işlevinde haftanın kutlamasına katıldılar, renk verdiler.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Yanık, Büyükşehir Belediyesi  Başkanı Hüseyin Sözlü kütüphaneler haftasını kutlaması öncülüğünü yaptılar. Öğrencilere, Ömer Seyfettin’in çocuk kitaplarını, büyüklere  de Alev Alatlı’nın kitaplarını dağıttılar.

 

Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş öncülüğünde; M. Demirel Babacanoğlu, Cemal Ünal, Yakup Karaca, Saadettin Günay, Bekir Dağsever, Hülya Özcan Çapar, Fuat Duymaz, İbrahim Özcan (Namı diğer aşık Postacı), Cezmi Yurtsever (…) imza gününde masalarda yer aldılar, kitaplarını imzaladılar(!)

Sözün gelişi imzaladılar diyorum. Ne imzalaması? Kitaplarını getirdikleri gibi götürdüler. İlgililer ilgi gösterip birer ikişer kitap alsalardı… yazarlar memnun olacaklardı, gönülleri kırılmayacaktı!

Adanalı yazar şairlerin yazgısı bu mu olmalı? İstanbul’dan/firmalardan kitap getirtip satın alınıp dağıtılıyor ama, bizim kitaplara bakmıyorlar bile? Biz de mi İstanbul’a gidelim? İstanbul firmalarıyla mı çalışalım? Adana’yı İstanbul kitapçıları mı gelip canlandırıyorlar?

Ressam Saliha Yeşilköy, ressam Nuri Böröban resimlerini Atatürk yontusunun önündeki havuz başında sergilediler. Tablolara birer baktım. Sıcak canlı renklerle canlandırmışlar görüntüleri. Emek vermişler, ama onlar da emeklerinin karşılıklarını göremediler.

Kütüphaneler haftasında Seyhan Belediyesi, Çukurova Belediyesi, Yüreğir Belediyesi, Sarıçam Belediyesi başkanlarını, sendikaları, sivil kitle örgütlerini/dernekleri, kurum kuruluşlarını, oda başkanlarını, sanat yapımcılarını, sanatçıları, muhtarları (…) da görmek isterdim. Ne yazık ki, sosyal kültürel etkinliklerde böyle şeyleri görmek olası değil Adana’da.

Peki??? Adana nasıl yükselecek?

*****

Önceki

TGC’de “Gazeteyi gazete yapanlar 2”

Sonraki

4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü Sergisi Açıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar