Dünya Şiir Günü Şiir Dinletisi

Dünya Şiir Günü Şiir Dinletisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Adana Yaşam Sanat Derneği (Reşatbey Mah. Beşocak Cad. No:23, Arat Apt, zemin kat 9/A-Seyhan/Adana) Başkanı Mehmet Taşar öncülüğünde, dernek salonunda 21 Mart  Dünya Şiir Günü Şiir Dinletisi düzenledi. Sunuculuğu Demet Duyuler Doğan gerçekleştirdi, artsal müziği Kubilay Altuntaş verdi.

Dinletiye İstanbul’dan gelen Hatice Nayır, Karabük’ten gelen Hanifi Yiğittekin, Antalya’dan gelen Senem Açıkgöz ve çok sayıda dinleyici şiir sever katıldılar…

Bu yılın Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni Mimar Şair Yazar Cengiz Bektaş yazmış; Demet Duyuler okudu: “Şiir insanlığımızdır, dili, şiiri yaratır, öncülük eder. Çığlık, kalkışma, insancıl, sevidir, ozanın gerçek yaşamıdır …”

Alışılmış şiir dinletisi dışında; Zeki Karaaslan, Selda Kaya, Ruhan Mavruk, R. Semra Yücel, Neslihan Dağlı, M. Demirel Babacanoğlu, Jale Keskinkılıç, İsmail Arslan, İlhan Kemal, M. Gıyasi Aydemir, Durmuş Ali Özkale, Duran Aydın, Demet Duyuler Doğan, Şahin Taş, Coşkun Karabulut, Alişer Avcı, Ali Ozanemre şiirlerinden bir sergi oluşturuldu. Şiirler, Fahri İşlek, Neslihan Dağlı, Cihat Buluklu, İlkay Çınar tarafından seslendirildi.

Sonra Mehmet TürkmenMerhaba” adlı şiirini okudu. Ardından bireysel şiir okuyanlar da oldu.

Şairlerin şiirlerden birer dize alarak harmanladım.

“Direniyor sabah güneşi/ Ey zamansız sonbahar/ Satır aralarında sus işaretleri/ Bir avuç gökyüzü altında/ Sonra bir şiir yaz bize/ Irnat seni bir insan gibi düşünüyorlar/ En güzel şiir/ Daha öpülmemiş bebek teniyle yaşamak/ Zifir bu geceden önce melanet biri/ Şehirler yalın ağdasız boyanmış/ Kahkahasında pembe karanfiller açılırdı gülüşlerinin/  Hep ölerek gider gitti mi/ Göğe dönük yüzüm alnımda güneş/ Nedir şiir/ Sen ele avuca gelmezdin bir zamanlar/ En güvendiğimiz yalnızlığımızdır/ Çok yılların öncesiydi bugünün/…”

Durmuş Ali Özkale, sazıyla, sözüyle; “Dost dost diye hayaline yandığım/ Niçin olmayayım niçin yanmayayım/ Dokunma keyfine/ Bu nasıl yüz/… adlı türkülerden bir demet sundu.

Bir genç bir küme arkadaşıyla avluda eğlenceye yönelik müzik dinletisi sundu…

Etkinlik, baştan sona ilgiyle izlendi, alkışlandı.

Yaşam Sanat Derneği hak etti teşekkürü. 22.03.2018, Adana

*****

About Kemal Gönüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.