CÜNEYT KURT FOTOĞRAF SERGİSİ

CÜNEYT KURT FOTOĞRAF SERGİSİ

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı.

Hatay Üniversitesi’nde öğretim üyesi Cüneyt Kurt 29 Mayıs 2018 Salı günü AÇS’de Antakya’da çektiği sanat fotoğraflarını sergiledi.

Özetle şöyle dedi:

“Sergide yer alan fotoğraflar 2005 yılından beri çektiğim fotoğraflardır. Aslen Manisalı olup Antakya’da yaşamaktayım. Antakya’nın caddelerini, sokaklarını fotoğraflayarak oluşturduğum yapıtlar sanatsal dışavurumu yansıtmaktadır.”

Şimdi söz konusu fotoğraflara birlikte bakalım. Fotoğraflar Antakya eski evlerini, caddelerini, sokaklarını göstermektedir. Sanatçı böylece Antakya’ın kültürel mimari yapısını anlatmaktadır.

Fotoğraflarda mavi yeşil, sarı sıcak renklerin tonlarını görüyoruz. Eski taş, ahşaptan yapılı tek, iki ya da üç katlı evler bunlar. Daha çok sofalara, balkonlara yer verilmiş. Even içi dışı kültürel bakımdan değerlendirilmiş. Yaşantının dışa vurumu verilmiş. Mimari yapının sanatsal görüntüsü ustalıkla sunulmuş.

Geniş sofalar veya balkonlar demir kafeslerle kapatılmış… Sözgelimi karşımda duran sofalı ev mavi yeşil karışımı bir renkle betimlenmiş. Yanındaki ev ise sarı siyah renkle…

Bu da bir kule, kenti simgeliyor. Yanında üç katlı caddeye bakan, kesme taş yapılı antik bir ev. Altında dükkanlar sıralanmış, üstü ev ya da otel olmalı…

Sütunlu bir yapının giriş kapısı üstü kesme taş kemerle bağlanmış. Bitişiğinde sarmaşık ya da bir ağaç çeşidi, defne de olabilir. Diğer yapılarda da kent algısı sürüyor.

*****

Önceki

4 Haziran Pazartesi Günün Sergileri

Sonraki

K.Muzaffer Gençer Art Shopping’de

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar