Çardak Köyü’nde Halkbilim Etkinliği

Çardak Köyü’nde Halkbilim Etkinliği

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı.

Osmaniye-Çardak Köyü Anadolu Halkbilim Derneği 5 Mayıs 2018 günü Çukurova’da Halkbilim konulu açık oturum düzenledi. Biz de oradaydık.

Başkan İbrahim Çenet ve eşi karşıladı bizi. Koskocaman çiftlik tipi evi önünde toplandık. Açık oturumu Ali Ozanemre yönetti.

Önce Başkan İbrahim Çenet konuştu. Özetle şöyle söyledi.

Burası Amanos Dağlarının kuzey eteğinde büyük bir köy. Osmanlılar döneminde Ulaşlılar diye anılırmış, kendi kendilerini yönetirlermiş. Ancak Fırkai İslahiye Ordusunun bu alanlara girmesiyle Osmanlılara bağlanmışlar.

Fransızlar burayı işgal ettiklerinde amansız bir kurtuluş savaşı vermişler. Düşmanı kovmuşlar. Bilindiği gibi ilk kurşun Amanoslarda sıkıldı düşmana

Burada Türkçe’nin daha açık, daha arı kullanılmasından dolayı 1936’da, Atatürk’ün buyruğuyla köyümüzde şiir, müzik, kültür kurultayı yapılmış.

O günlerin anısına 2004 yılında Çardak Köyü Anadolu Halkbilim Derneği kurulmuş, başkanlığını da Sorbon Üniversitesini bitirmiş olan İbrahim Çenet yürütmektedir. Her yıl burada mayıs-haziran aylarında kültür sanat etkinlikleri yapılmaktadır…

Şimdi sıra diğer konuşmacılarda:

Musa Tolu, Çukurova kültüründe yergi (hiciv) konusun işledi. Yerginin hem sözle, hem davranışla gerçekleştirildiğini belirtti, örnekler verdi..

Bekir Dağsever, Karacaoğlan’da eşeysel (erotik) öğeler üstüne konuştu… Eşeysel şiirlerinden birer örnek verdi. “Sabahtan uğradım dostun köyüne/ Hoş geldin sevdiğim in dedi bana/ Tomurcuk memesin verdi ağzıma/ Yorgunsun sevdiğim em dedi bana”

Arif Ergen, güldürü (mizah) konusunu işledi. Güldürüde, argo sözlerin konuşulduğunu, değiştirilerek söylendiğini anlattı. Çukurovalıyık, bici yerik, fıstık ezerik, ede derik gibi şeyler ekledi.

Aşık Seyfi Metin Avşarların torunları olduğunu belirtti. Avşarlar ağıt söyleme ustasıdırlar dedi. Gardaş şiirini okudu: “Önce vatanımdan selamlar sana/ Gardaş sözüyle hitap etmişsin bana /Yiraklar yakındır seven insana/ Buluşuruz elbet gelince gardaş/…/ Kötüye sözüm yok açık hislerim/ Sevenimi ben kabimde beslerim/ Kötü kalpli olmaz benim dostlarım/ Anlarım yüzünü görünce gardaş”

Abdullah Doğal, müzik konusunda silgiler verdi. Ali Doğaner, Çukurova’da eteşin kutsallığından söz etti. Serap Kaypak Pir Sultan Abdal’dan türküler söyledi. Ozan Ali, Yahya Gürz, Mahmut Aynanlı saz çalıp türküler söylediler. Vatandaş Ahmet garsonluk yaptı. Güzel bir oldu. 07.05.2018, Adana

*****

Önceki

10 Mayıs Perşembe Kitap Tanıtımı

Sonraki

BURDUR & SALDA GÖLÜ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar