Bayramın Ardından… Bayramınız kutlu olsun.

Bayramın Ardından…

Bayramınız kutlu olsun.

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Bayram geçti demeyin, bayram geçmez…Neşeli, mutlu, sevinçli olunduğu sürece her gün bayramdır insana. Bir türkü, “Bayram gelmiş neyime” der ama olsun, bayram, bayramdır.

Bayrama aylar öncesinden hazırlık yapılır. Ev temizlenir, badanası, boyası yapılır… Çarşılara gidilir bayramlıklar alınır. Ev sevinir.

Bayram günü doğru camiye, iki rekat namaz kılınır. Çıkışta tanıdık, tanımadık herkes birbiriyle bayramlaşır. Baba mutlulukla eve gelir, eşi çocuklarıyla, komşularıyla bayramlaşır. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpülür. Küçüklere bahşiş verilir, oyuncaklar armağan edilir.

Sonra, yakınlar, akrabalar, eş dost, arkadaşlar ziyaret edilir. Uzaktakilere tebrik kartları, mektup gönderilir, telgraf çekilir, telefon edilir… Tatlılar yenir.

Küsler barışır… Bayram barış demektir. İnsanların birbirlerine küsme hakkı yoktur. Can yakma hakkı yoktur. Birinin malını aşırma hakkı yoktur. Sevgi vardır, barış vardır. Barış içinde yaşamak ilke edinilmelidir.

Kurban kesme sorumluluğu olanlar kurbanını kesecek; üçe ayıracak; bir bölümünü yoksullara dağıtacak, bir bir bölümünü eş dost, arkadaş, komşularla paylaşacak, bir bölümünü eve ayıracak… Birden fazla kurban kesen varsıllar, üç kurban kesiyorsa birini kendine, birini yoksullarla birini de eş dost arkadaş komşularla paylaşacak…!

Okurlarım diyecekler; hani bayramlar böyle mi şimdi? Kurbanı kesen kanı dışarı ediyor, eti içeri alıyor. Atlayıp otosuna, yahut otobüse, uçağa biniyor; ver elini deniz, ver ilini yayla, ver elini İstanbul, ver elini Londra, Paris, Dubai, Honkok… ara ki bulasın.

Ya kurban kesenler? Koyuyor eti dolaba, yok yoksula, falan filana göstermiyor. Hani yoksullar yetimler, garipler et yiyecekti, nerede hoşgörü, selamlaşma, bayramlaşma? Bayram kurallarını uygulayanlara hiçbir sözümüz yok…

Gidenler gittikleri yerlerden eksilerek dönüyorlar. Bu bayramda gidenlerin 52’si trafik kazasında yaşamlarını yitirmiş. 427 kişi de yaralanmış.

Bu rakamlar doğru mu, belli değil! Kim bilir belki daha fazla yaralı, daha fazla ölü var; belki de daha az! (Yazının yayınlandığı sıralarda veya sonrasında belki net rakam belli olur.)

Ne diyelim? Son yıllarda bayramlar böyle oldu! Oysa bayramlarda sevinç mutluluk yaşanır. Acı yaşatılmaz hiçbir canlıya. Yardımlaşma, dayanışma içinde olunur. 52 ölümün acısı, 427 yaralının sızısı yaşanıyor.

Nice bayramlar dilerim.

Geçmiş bayramınız kutlu olsun.

*****

Read Previous

“Küçük Şeyler”e İlk Ödül Karadağ’dan Geldi

Read Next

20 Ağustos’ta Bodrumda iki konser birden

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: