20 Ağustos’ta Bodrumda iki konser birden

20 Ağustos’ta

Bodrumda iki konser birden

Haber: Erol Ünal

Üç Tenor Konserleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi tarafından düzenlenecek olan Murat Karahan, Hakan Aysev ve Efe Kışlalı “Üç Tenor” Konseri 20 Ağustos Salı günü saat : 21:00’de Bodrum Antik Tiyatro’da izleyebilirsiniz.

Sanatçılar:

  • Hakan Aysev
  • Murat Karahan
  • Efe Kışlalı

2018-2019 sanat sezonunda Uluslararası kalitede projelere imza atan ve bir Türk Opera markası yaratma hedefi ile yerel melodik zenginliğimizi Dünya Sanat arenasına taşıyan Devlet Opera ve Balesi, orkestra ve yerli yabancı solist sanatçılardan oluşan topluluklar ve dünyaca ünlü yıldızlarla Bodrum’da muhteşem bir konserler dizisi sahneliyor. Yarımadanın ortasında bir mücevher gibi duran Bodrum Kalesi ve denizin ışıltıları eşliğinde doyumsuz açık hava etkinliklerine sahne olan Antik Tiyatro, bu yaz Devlet Opera ve Balesi tarafından düzenlenen “Bodrum Konserleri” ile renkli sahne gösterileri ve interaktif şovlarında yer aldığı zengin içeriğiyle sanatseverlerle buluşuyor.

20 Ağustos Salı günü, ülkemizin en başarılı tenorlarının sahne alacağı 3 Tenor Konseri Bodrum Antik Tiyatronun büyülü atmosferinde sanatseverlerle buluşacak. Devlet Opera ve Bale Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçıları Hakan Aysev ve Efe Kışlalı’dan oluşan “3 Tenor” Orkestra Şefi Murat Cem Orhan yönetiminde Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde seçkin eserlerden hazırlanan repertuvarlarıyla unutulmaz bir gece yaşatacak.

Mathias Eick Caz Quintet Konseri

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Mathias Eick Caz Quintet Konseri” 20 Ağustos Salı 20:30’da Gümüşlük Festival Merkezinde izleyebilirsiniz..

Sanatçılar:

  • Mathias Eick (Trompet)
  • Auoun Erlien (Bas)
  • Andreas Ulvo (Piyano)
  • Hakon Aase (Keman)
  • Torstein Lofthus (Davul)

Trompetçi, besteci ve orkestra şefi Mathias Eick (1979) uzun zaman önce dünyanın en önemli caz yeteneklerinden biri olarak adlandırıldı. Ünlü plak şirketi ECM Records’tan çıkan dördüncü albümüyle önemli bir başarıya ulaştı. Daha önceki albümleri ve müzisyenliği, durmaksızın yeni hedeflerin belirlendiği yaşam boyu sürecek bir yolculuk gibiyken, Ravensburg albümüyle eşsiz bir müzikal ifadeye ulaşmış olgun bir sanatçıyı gözler önüne seriyordu.

Mathias Eick’e göre, hayatı bir yapbozun parçalarından oluşur. Binlerce yapboz parçası. Kendisi ve kardeşlerine yeniyılda hediye edilen yapboz kasabası Ravensburg’dan gelen yapbozlar gibi.  Bu yapbozlar üzerinde yer alan doğa manzaraları ve yüzlerce farklı motif, aile, çocuklar, arkadaşlar, ebeveynler gibi derin metaforlar olarak müziğine yansımakta, sanatsal ve özel hayatında belirleyici bir rol oynadığını açıkça göstermektedir.

Mathias Eick Uluslararası Caz Festivali’nin Uluslararası Caz Yeteneği Ödülü, Statoil Bursu ve DNB Ödülü gibi pek çok prestijli ödül kazandı. Eğitimini NTNU Trondheim’da tamamladıktan sonra, Trondheim Caz Orkestrası, Chick Corea, Jaga Jazzist, Iro Haarla, Many Katché, Elvira Nikolaisen ve Jacob Young gibi sanatçılarla çalışarak başarılar kazandı. Eick, 2008 yılında The Door isimli ilk solo albümünü ECM’den çıkardı. Albümü önemli toplulukların ve projelerin yer aldığı dünya turları takip etti. Trompetçi, vibrafonist, kontrbas, gitarist veya piyanist olarak 100’den fazla kayıt yaptı.

Ünlü Ravensburg beşlisi, davulcu Torstein Lofthus, basçı Audun Erlien, piyanist Andreas Ulvo ve kemancı Håkon Aase ile birlikte Eick’ten oluşuyor.

*****

Read Previous

Bayramın Ardından… Bayramınız kutlu olsun.

Read Next

19 Ağustos 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: