Baklalı Köyünde Kültür Sanat

Baklalı Köyünde Kültür Sanat Etkinliği

Mehmet Demirel Babacanoğlu Yazdı

Hani derler ya bahar gelince toprak uyanır, canlılar devinimlenir, her şey bereketlenir… Şairler/yazarlar da öyle, yarışmalar, etkinlikler düzenler…

Bizim Bayram Uğur saz çalar, türkü söyler, şiir yazar, reyhan dağıtır… Bu kez “Vatan” konulu, ayaklı uyaklı şiir yarışması düzenledi. 1’nciye 750, 2’nciye 500, 3’ncüye 250 TL verilecek.

Kendisi Bayram Uğur , Ben Mehmet Demirel Babacanoğlu ve Yaşar Yıltan seçici kuruldayız.

Ödüller, 13 Mayıs 2018 günü Adana- Merkez Baklalı Köyün’de törenle verilecek… Sunuculuğu Edebiyat Öğretmeni Şair, yazar Nazan Balcı yapacak.

Gelen şiirleri 10 Mayıs 2018 günü Mahfasığmaz Mahallesi’nde bir fırının salonunda değerlendirdik. 1’nciliği Düziçi’nden Aşık Dursun Yeşiloğlu, 2’nciliği Nazilli’den Şair Yaşar Erçetin, 3’üncülüğü Adana’dan Şair Bekir Dağsever, seçici kurul özel ödülünü de Aşık Ali Ambarcı kazandılar…

Günü gelince Sarıçam Belediyesi’nden bir sürücü bizi Baklalı Köyü’ne getirdi. Kocaman bir hangarda düğüne gelir gibi şairler, yazarlar, aşıklar, Kuvayi Milliyeciler, köylüler toplanmışlardı.

Etkinlik, Baklalı Köyü Muhtarlığı, Sarıçam Belediyesi’nce desteklendi.

Az sonra etkinlik başladı. Dereceye girenler şiirlerini okudular, ödüllerini aldılar.

Dursun YeşiloğluVATAN EYLEDİGözünü kırpmadan koştu hedefe/ Bu yiğitler yurdu vatan eyledi/ Veda etti sevdikleri her şeye/ Bu yiğitler yurdu vatan eyledi// Vazgeçti anadan babadan yârdan/ Önce vatan dedi geçti canından/ Küçücük yavrular baktı ardından/ Bu yiğitler yurdu vatan eyledi/…/Al bayrak ülkenin namusu süsü/ Bu Aşık Dursun’un aşkı türküsü/ Şehitler ölmezler sonsuz öyküsü/ Bu yiğitler yurdu vatan eyledi”

Şair Yaşar Erçetin,“VATAN Kutsal toprağını iki kıtaya/ Asma köprü gibi serdi bu vatan/ Minnettarlığını Yüce Ata’ya/ Bir gül sunar gibi verdi bu Vatan// Nice uygarlığa analık etti/ Ne krallar geldi ne şahlar gitti/ Devletler kuruldu beylikler bitti/ İmparatorluklar gördü bu Vatan/…/ Erçetin der her dem kolladı bizi/ ‘Çalış’ diye işe yolladı bizi/ Ufacık devletler salladı bizi/ Söyle seni çok mu yordu bu Vatan

Bekir DağseverATAM ÖNDERİMİZ VATAN SEVDAMIZ Kıvançta tasada her zaman biriz/ Cumhuriyet sayesinde özgürüz/ Mustafa Kemal’in askerleriyiz/ Atam önderimiz, vatan sevdamız// Bin dokuz yüz yirmi üçten bu yana/ Türk’ü Kürt’ü yaşıyoruz yan yana/ Kenetlendik sahip çıktık vatana/ Atam önderimiz vatan sevdamı/…/ Dağsever sözleri değil muamma/ Sahip çık ülkene gözünü yumma/ Daha söyleyecek sözüm var amma/ Atam önderimiz vatan sevdamız”

Aşık Ali Ambarcı, “VATANAna kucağıdır sığındığımız/Dede ocağıdır toplandığımız/ Kara sevda ile bağlandığımız/ İlham aldığımız topraktır vatan// Vatanı olmayan ürkek korkaktır/ Rüzgarda savrulan kuru yapraktır/ Kapıya konulmuş kırık bardaktır/ Arka bulduğumuz topraktır vatan/…/ Toprağın yok ise karnın tok olmaz/ Bayrağın yok ise başın dik olmaz/ Bu eller kahramanlık yok olmaz/ Doğup doyduğumuz topraktır vatan”

Yarışmanın ikinci bölümünde aşıklar arasında saz ile söz ile yarışma başladı. Yarışmaya on beş aşık katıldı. Seçici kurul Aşık Abidin Kaya, Şair Cemal Ünal, Aşık Nebi Işık, Şair Bayram Uğur’dan oluşuyordu; dinlediler seçtiler.

1’nciliği Aşık Medeni Kurtuluş, 2.’liği Mustafa Demir, 3.’lüğü Aşık Cevat Bilgili kazandılar, ödüllerini aldılar.

Darısı gelecek yıllara dediler..

*****

Önceki

‘’Öncü Kadınlarımız’’ Eskişehir’de Açıldı

Sonraki

Güngör Hocamızı Dualarla Andık

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar