ADANA BAKLALI KÖYÜ ATATÜRK ŞİİR YARIŞMASI

ADANA BAKLALI KÖYÜ

ATATÜRK ŞİİR YARIŞMASI

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Bayram Uğur, M. Demirel Babacanoğlu, Yaşar Yıltan tarafından, ödülleri Cumhuriyet Bayramında verilmek üzere Adana-Sarıçam-Baklalı Köyü Atatürk ve Cumhuriyet konulu şiir yarışmasının ikincisi düzenlendi bu yıl.

Yarışmaya çok sayıda şiir katıldı. Seçici kurul üyeleri olarak biz, şiirleri, Mahfasığmaz Mahallesi’nde bir kafede değerlendirdik.

Birinciliği, Atatürk şiiriyle Adana’dan katılan Sabit Taştepe; ikinciliği, Oğul şiiriyle İstanbul’dan katılan Arif Odabaş, üçüncülüğü, Atatürk şiiriyle Kadirli’den katılan Turgut Yörükoğlu; Mansiyon ödüllerini ise, M. Kemal Atakürk şiiriyle Adana’dan katılan Mansur Ekmekçi; Funda Burcuyılmaz, İsmail Malatya, Baklalı Köyü Özel ödülünü de Mazlum Cihangir, İtalya’dan katılan Anna Ferriero kazandılar. Burada olanlara ödülleri verildi. Olmayanlara postalandı.

29 Ekim 2019 Cumhuriyet Bayramı’nda Baklalı Köyü’ndeydik. Köylüler gelmişlerdi. Konuklara sıkma ikram ettiler. Coşkuyla Cumuhriyet Bayramını kutladılar. Bayramınız kutlu olsun.

Sunuculuğu Adana-Türk Halk Müziği Derneği yöneticilerinden Ayşe Kandemir gerçekleştirdiler. Saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı söylendi.

Yarışmanın öncüsü eğitimci sanatçı Bayram Uğur, Atatürk ve Cumhuriyet konulu konuşmasında özetle şunları söyledi. “Ulu Atatürk bizim önderimiz, onun öncülüğünde yurdumuzu düşmandan kurtardık. Cumhuriyeti kurduk, devrimler yaptık. Atatürk ve Cumhuriyet adına geçen yıldan başlamak üzere şiir yarışması açtık. Yarışmaya, Sarıçam Belediyesi, Baklalı Köyü Muhtarlığı, Adana Kuvayi Milliye Derneği ve bazı kurum kuruluş ve yurttaşlar destek verdiler, teşekkür ediyoruz, var olsunlar, sağ olsunlar… Seçici kurul üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum… Şimdi dereceye giren şairlerin ödülleri verilecektir…”

Atatürk şiiriyle birincilik alan Sabit Taştepe’yi kürsüye davet etti sunucu.

Sabit Taştepe 1963 Kadirli doğumlu. Erciyes Üniversitesi mezunu. Halk edebiyatı türünde şiirler yazıyor. Adana’da yaşıyor.

Şiirini okudu: “Atatürk- 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkıp/ Yurda ışık oldun Aziz Atatürk/ O kara günlerde meşale yakıp/ Yurda ışık oldun Aziz Atatürk// Amasya’da bir bildiri yazarak/ Sivas ile Erzurum’u gezerek/ Kara günde ak reçete yazarak/ Yurda ışık oldun Atatürk// Esaretin zincirini kırarak/ İşgalci güçleri yurttan sürerek/ Ankara’da ilk meclisi kurarak/ Yurda ışık oldun Aziz Atatürk// Türkü bitirmedin kendin bitmedin/ Türk’ün kaderini kara etmedin/ Yurda ışık oldun Aziz Atatürk// Sabit der ki Türk’ü şaha kaldırdın/ Gücümüzü dost düşmana bildirdin/ İşgalci güçleri candan yıldırdın/ Yurda ışık oldun Aziz Atatürk”

İkincilik ödülü alan Arif Odabaş 1983 Trabzon doğumlu. Kafkas Üniversitesini bitirmiş. Başakşehir-İstabul’da yaşıyor.

Onun şiiri de şöyle: “Oğul- Bir nefer düşün ki sevdası millet/ Çizdiği bir yolda kalasın oğul/ Kapını çalarsa gün gelir zillet/ Ata’ndan basiret alasın oğul// İstiklal Savaşı ağır diyetim/ Kolay mı kuruldu Cumhuriyetim/ Sen varsan bu dava kalır mı yetim/ Emaneti namus bilesin oğul//…”

Üçüncülük alan Turgut Yörükoğlu İmamoğlu doğumlu, öğretmen, Kadirli’de yaşıyor.

Şiiri şöyle: “Atatürk- Bu güzelim ülkeyi/ Nasıl ister Atatürk?/ Çıkar at şu maskeyi/ Asıl ister Atatürk/…/Yörükoğlu böyle der/ Türk’e yakışan lider/ Her kim yolundan gider/ Asil ister Atatürk”

*****

Read Previous

6 Kasım 2019 Çarşamba Günün Sergileri

Read Next

İncirgediği’nde Atatürk için anma töreni yapılacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: