AÇS’de Dört Ressamdan Sergi

AÇS’de Dört Ressamdan Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

 

Dört Mersinli ressam, 18 Mayıs 2018 günü Adana Çimento Sanayi Sanat Galerisi’nde resimlerini sergilediler.

Sanatçıları tanıyalım:

Işıl Keskin Mersin doğumlu, Mersin’de yaşıyor. Ankara- Gazi Üniversitesi Teknik Resim Bölümü’nü bitirdi. İlk, orta liseden beri resme karşı büyük ilgisi vardı. Teknik resimden devinimle plastik sanatlara yöneldi. 20 Kadar karma sergiye katıldı, 2 kişisel sergi açtı. Azerbaycan (Bakü), Gürcistan (Tiflis)’de resimleri sergilendi. Tabloları, bizde ve yabancı ülke koleksiyonlarında yer aldı.

Nevin Aytekin, 1959 Konya-Ereğli doğumlu, Mersin’de yaşıyor. Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesini bitirdi. 30 kadar karma sergiye katıldı, 7 kişisel sergi açtı. Azerbaycan (Bakü), Gürcistan (Tiflis), Moskova, Macaristan, İngiltere’de sergiler açtı. Ülkemiz ve yabancı ülke koleksiyonlarında resimleri var. Rusya –Petesburg’dan birincilik, İngiltere’den Cengiz Aymatov seçici kurul özel ödülü aldı.

Olga Eren, 1971 Kazakistan (Alma-Ata) doğumlu, Mersin’de yaşıyor. Kazakistan Milli Petegoji Üniversitesi Grafik ve Sanat Fakültesini bitirdi. Kendi resim atölyesinde çalışıyor. 4 Kişisel sergi açtı, 50 kadar karma sergiye katıldı. İngiltere (Londra), Gürcistan (Tiflis), Rusya (Taçanrog), Viyana, Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Kosova, Almanya, Makedonya, Bulgaristan, Kore’de sergiler açtı. Ülke ve yabancı devletler koleksiyonlarında resimleri bulunmaktadır.

Kader Damla, Mersin doğumlu. Eskişehir-Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. Bir kamu bankasından emekli. 20 Kadar karma sergiye katıldı. Mersin’de yaşıyor. Gürcistan (Tiflis), Azerbaycan (Bakü) Fransa (Paris-Luvr Müzesi) sergi açtı. Antalya Olimpos resim yarışmasından ödül aldı. Mersin, Kastamonu üniversitelerinde, TBMM koleksiyonlarında resimleri bulunmaktadır.

Şimdi tablolara bakalım:

*Natürmort da bir demet çiçek, sonra bir kapı, kapı yanında sarmaşık çiçekleri betimlenmiş sıcak renklerle… Bir yaşamı, bir ev hayatını anlatmaya çalışıyor… Renkler, çizim, kompozisyon, betimlemeler güzel.

*Hemen yanında ebru tekniği kullanılarak yapılmış resimler göze çarpıyor. Düzleme yerleştirilmiş olan su (ebru) renkleri geniş bir sonsuzluk algılatıyor size. Rahat, sevecen bir hava seziyorsunuz.

*Nar meyvesini bilmeyen yoktur. Gövdesi, yaprakları, çiçekleriyle, meyvesiyle insana sunulmuş, besleyici gücü yüksek, tatlı/ekşi/mayhoş tatlarıyla güzel bir meyvedir. Kabukları boya ve ilaç sanayide kullanılmaktadır. Geleneksel olarak gelinlere sunulur. Tanelerinin çok olması, gelinin çok çocuklu olması anlamına gelir. Azerbaycan da gençler kızlara mendil içinde nar sunarlarmış. Narı alan kız gencin evlilik önerisini kabul etmiş sayılırmış… Sanatçı düzlem üzerinde diğer motif ve renkler içinde nar motifini öne çıkarmış. Nar’ı canlıymış gibi sunmuş.

*Burada da geleneksel giyimli Azeri kızlarını görüyoruz. Yüzler açık, taçlar işlemeli… Grafik tarzından yararlanılarak gerçekleştirilmiş portreler. Renkler, çizgiler, noktalamalar, lekelemeler ustalıkla işlenmiş. Hemen yanı başında yağlı boya ile oluşturulmuş kadın portresi yer alıyor. Gözler keskin, elmacık kemikleri belirgin, dudaklar üzgün. Bunun yanında yaşam bağlılık imgeleri hemen göze çarpıyor, yoğunlaştırılmış kırmızı rengin tonlarına kapılıyorsunuz…

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

23 Mayıs Çarşamba Günün Sergileri

Read Next

Midas Anıtı & Yazılı Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: