24 Temmuz Lozan Barışının İmzalandığı Gün

24 Temmuz Lozan Barışının İmzalandığı Gün

M. Demirel Babacanoğlu

Sevgili, dostlar, arkadaşlar, yurttaşlar, yönetenler!

24 Temmuz 1923 Lozan Barışı’nın imzalandığı gün, bugün.

Lozan Barışı dünyaca ünlü, önemli bir barıştır. Bizim için de, tarihte büyük yeri olan, unutulmayan, unutulmayacak olan bir barıştır.

Yayılmacı devletlerin itirazlarına karşın imzalamak zorunda kaldıkları bu barış Atatürk, İsmet İnönü, silah arkadaşlarının, Kuvayi Milliyecilerin, tümden Türk halkının başarısıdır.

Yayılmacı Batılı devletler ülkemizi işgal etmişlerdi. Her yerde, her alanda temsilcileri vardı. Akdeniz, Ege, Marmara Bölgesi, İstanbul tkin olarak işgal edilmişti.

Başta Atatürk olmak üzere her yerde, her alanda ayağa kalkıldı. Düşman beklemediği karşılığı gördü. Gazeteci Hasan Tahsin‘den, Dörtyollu Karahasan’dan ilk kurşunu yediler. Adana, Mersin, Antep, Maraş, Urfa’dan kovuldular, Eskişehir, Sakarya Dumlupınar, Afyon, İzmir, İstanbul’da yenildiler.

Mudanya Ateşkesten sonra İsviçre-Lozan’da barış imzaladık. Ülkemizin sınırlarının çizildiği gün bugün.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapusunun dünyaca onandığı gün bugün. Bugünü unutmayalım, unutturmayalım. 24 Temmuzda Lozan Barışı günlerini ulusal bir şenlikle, analım, bayram yapalım.

Kuvayi Milliyeciler, halkımız gelsin katılsın. Önemini kavrayalım Lozan Barışı’nın. Barış içinde yaşamanın önemini sunalım. Sevgilerimle, öz dileklerimle başarılar diliyorum.

Selamlar, saygılar sunuyorum.

24 Temmuz 2021, Adana

*****

Read Previous

KURGU MU, UYARI MI?

Read Next

“Sanat Aşkına – 4” Karma Sergi Büyükada’da Açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: