Türkiye’de yepyeni bir eğlence kanalı!

Türkiye’de yepyeni bir eğlence kanalı!

Anibal GÜLEROĞLU Yazdı

Türkiye’de yepyeni bir eğlence kanalı!

‘Sen değiştiğinde, tarihin de değişir’ der bir Portekiz özdeyişi. Gerçekten de değişim olgusu gerek insan hayatı, gerek toplumlar, gerekse kurumlar için mutlak şartlardan! Zira modern dünyanın hızlı yaşamıyla birlikte gittikçe doyumsuzlaşan insanlık, her şeyi çok çabuk tükettiğinden, sürekli yeni arayışlar peşinde. Dolayısıyla ayakta kalabilmek için genele hitap edebilen, ilgi çekici yenilikler üretebilmek lazım.
Nitekim aynı zorunluluk ekran dünyasında da geçerli. Bu noktada öne çıkanlar da mevcutların dışında farklılıklar sunabilen yeni kanalların ve yeni programların varlığı olmakta. İzleyicinin ücretsiz erişimine olanak sağlanması da ekstra avantaj haliyle. Nasıl ki, 2015 yılında yayın hayatına başlayıp her geçen gün gördüğü ilgiyi artıran TLC’nin örnekliği ortada.
Dahası Türkiye’nin sevilen kanalları arasına girmeyi başaran TLC’nin hızlı yolculuğu tam gaz sürerken Discovery Türkiye bir başka kanalla daha değişim rüzgârı estirmekte… İzleyiciyle buluşmasını 17 Mart’ta başlatan DMAX! Türkiye’de yepyeni bir eğlence kanalı sıfatını hak eden DMAX’in bize neler vaat ettiğine gelince…
DMAX, YENİ ALIŞKANLIĞIMIZ OLABİLİR!
Gerçeğe dayalı içeriklerin yanı sıra spor ve çocuk programları ile de prestijli bir yayıncılığı hedefleyen Discovery Türkiye’nin TLC’den sonra ekranlarımıza yeni katkısı olan DMAX ile ilgili ilk sözüm, kanaldaki içeriklerin erkeklerin ilgi alanlarındaki konuları kapsama özelliği gösterdiği ve yerli dizilerin ağır temposundan bezip enerjik değişim arayışındakiler için hayli cazip bir seçenek olduğu yönünde!
Bayrak taşıyıcı kadınlara yönelik yaşam tarzı kanalı olarak görülen TLC’nin başarısını kutlamak ve ekranlarımıza değişim tadı katma kapasitesindeki eğlence kanalı DMAX’in programlarını tanıtmak için düzenlenen basın toplantısında konuşan Discovery Türkiye Genel Müdürü Lydia Fairfax’ın sözleri de bu görüşümü destekler nitelikte zaten.
Discovery Orta&Doğu Avrupa, Akdeniz ve Orta Asya Bölge Müdürü Victoria Davies ve Discovery Türkiye Ücretsiz Yayınlar Genel Yayın Yönetmeni Unai Iparragirre’in yanı sıra İspanya’nın en iyi sihirbazı olup DMAX’in ‘Popüler Sihir’ programında yeteneklerini sergileyen Antonio Diaz’ın yer aldığı toplantı da bunu iyice netleştirmiş durumda. Zira TLC ve DMAX’in, Discovery’nin küresel ölçekte ilgi çeken yapımlarını Türkiye’deki izleyiciyle buluşturmayı hedefleyerek kurulduğunu belirten Genel Müdür Fairfax, misyonlarının yerel izleyiciye yeni değerler katmak olduğunu işaret etmekte.
Ayrıca 17 Mart’tan bu yana yalnızca bir haftalık yayından sonra %1,6’lık etkileyici bir paya erişerek Türkiye’deki ilgi kapasitesini gösteren DMAX’in içerik portföyü de yeni kanalın yeni alışkanlığımız olabileceği hususunda güçlü bir detay! ‘Ölümcül Av’, ‘Altın Peşinde’, ‘Tamirat-Tadilat’ gibi yapımlar bilinen işlerden olsa bile Discovery’nin ilginç genel eğlence kanalı olarak algılanabilecek DMAX’te her türden değişimi yakalamak mümkün yine de.
Ücretsiz izlenen DMAX’in yapımlarından öne çıkanlara kısaca göz atarsak…
Yepyeni dördüncü sezonu ile ‘Fear the Walking Dead’, yabancı dizi sevenler için güzel bir seçenek! Emmy ödüllü ‘The Walking Dead’ dizisinde anlatılanların öncesine gidip dünyanın henüz zombi cehennemine dönüşmediği zamanları anlatan yapımda Los Angeles’ta başlayan salgın günleri işlenmekte.
DMAX’te bir diğer ilginç program, Frank Cuesta ile yeni heyecanlara yelken açmayı sağlayan ‘Vahşi Frank: Hindistan’… Frank Cuesta’nın dünyanın dört bir yanındaki maceralarını sunan yapım onun koalalardan kaplanlara, fillerden dev kertenkelelere kadar karşılaştığı her canlıyla kurduğu dostlukları ekrana getiriyor.
Basın toplantısına da katılan İspanyol sihirbaz Antonio Diaz’dan akıllara durgunluk verecek sihirlerin yayınlanacağı ‘Popüler Sihir’ de DMAX dünyasındaki eğlenceliklerden. Keza, dünyanın gizli tarihini ekrana getiren ‘Şifreler ve Komplolar’ komplo düşkünleri için güzel bir seçenek. Çünkü en ikonik gizli kurumların, yeri sır gibi saklanan kuruluşlarda dönen dolapların ve dehşet verici komploların ardındaki gerçekleri gözler önüne seriyor.
‘Nasa’nın Açıklanamayan Dosyaları’, uzay meraklıları için… Yapımda, NASA astronotlarının şahit oldukları en tuhaf ve gizemli olaylar ekrana geliyor. Bilim insanları ve astronotlarla özel röportajlar gerçek görüntüler eşliğinde verilirken program, NASA kameralarının yakaladığı en gizemli on görüntüye ışık tutuyor.
Anlayacağınız ‘Başka Bir Evren Var Mı’ diye sorgulayan… ‘Ölümsüzlük Mümkün Mü’ diye irdeleyen… ‘Nasıl Yapılır’ diyerek ilginçliklerin yaratılışını sergileyen… Ve birbirinden ilginç belgesellerle izleyicisini yepyeni dünyalara götüren DMAX’te seçki yelpazesi oldukça geniş.
SON SÖZ: Aksiyon yüklü içeriğini mizahi anlatım diliyle ve öğreticilikle destekleyen yapımları sayesinde ekranlarımızı sıradanlıktan çıkartmayı hedefleyen DMAX, tıpkı son altı ayda yüzde yüzlük artışla Türkiye’nin en çok izlenen 20 kanalı arasına girme başarısı gösteren TLC’de olduğu gibi, izleyiciye alışılmışın ötesinde bir televizyon dünyası sunma yolunda. Eğlenmenin ötesinde ilham almak ve öğrenmek arzusunda olanlara hitap etme potansiyeline sahip yeni kanalda, büyüklerden hızlılara, akıllı şeylerden tehlikeli olanlara her türden ilginçlikler mevcut. Dolayısıyla spor arabalardan zor işlere, yaratıcılıklardan en iyi dizilere… Değişik işler izleyip iyi vakit geçirmeyi arzulayanların DMAX’ten de eli boş dönmeyeceği aşikâr.
Öte yandan bu süreçte ‘Benim kanalım, benim alanım’ sloganıyla yola çıkan DMAX’in yeni alışkanlığımıza dönüşebilmesi için içeriklerinde tekrarlardan ziyade yenilikçiliğe ağırlık vermesinin kanalın geleceği adına önemli bir ayrıntı olduğunu da hatırlatmakta fayda var!
guleranibal@yahoo.com
www.twitter.com/guleranibal

*****

Önceki

‘SİPERİSAİKA’ Karma Sergisi

Sonraki

30 Mart 2018 Cuma Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar