6.İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Tanıtımı Yapıldı

6.İstanbul Orchestra’Sion

Uluslararası Piyano Yarışması Tanıtımı Yapıldı

Haber : Şaheste Günday

1-4 Nisan 2024’de gerçekleşecek 6. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması‘nın basın toplantısı 23 Kasım Perşembe günü yapıldı.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Grande Salle’de gerçekleşen basın toplantısına Yarışma Başkanı ve Okul Müdürü Alexandre Abellan, Okul Türk Müdür Başyardımcısı Tuna Zenginel Saikali, Jüri Başkanı Jean-Yves Clément, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, Jüri üyesi Lukas Geniusas, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi kurucusu ve yöneticisi Filiz Ali, IKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak, Andante klasik müzik dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali, Orchestra’Sion Şefi Orçun Orçunsel ve Yarışma Genel Sekreteri Emmanuelle Beaufils katıldılar.

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından 2013’ten bu yana her iki yılda düzenlenen İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması, dünyanın dört bir yanından uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getiriyor. Yarışma Alink Argerich Vakfı’nın ve 2017’den beri Dünya Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonu’nun üyesidir.

Basın toplantısına katılan Yarışma’nın Başkan Alexandre Abellan şöyle konuştu : “168 yıldan beri Notre-Dame de Sion’da, başta müzik olmak üzere sanat ve kültür eğitimi, pedagojik yöntemlerimizin merkezinde yer almaktadır. Ayrıca Uluslararası Piyano Yarışmamız, parçası olduğu eğitim projesinin çok ötesine geçmekte olup, itibarımızı oluşturan mükemmellik arayışımızı temsil ediyor.

Bu yarışma, genç yeteneklerin değerini gün ışığına çıkararak, niteliği ve önemi ile İstanbul’un kültür ve eğitim sahnesinde görünür olmamızı sağlıyor”.

Jüri Başkanı Jean-Yves Clément ise yarışma ile ilgili şöyle konuştu : “İstanbul Orkestrası Uluslararası Piyano Yarışması’nda Jüri Başkanı olmak benim için büyük bir mutluluk.

Bu etkinliğin organizasyonunu, eğitimde kültürün temel önemini anlamış özel bir kurum olan Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nin üyeleriyle paylaşmak da aynı derecede mutluluk verici; burası hümanist bir kurum ve örnek teşkil ediyor.

Amacımız rekabet ruhunu sürdürmek için değil, onun ötesine geçmek, sanat ve eğitimin yararına bir yarışma düzenlemek olacaktır”.

6. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nda yeniden Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, yarışmanın 3. aşamasındaki adayları dinleyerek değerlendirecek ve Başkonsolos Olivier Gauvin Ödülü‘nü verecektir.

Olivier Gauvin, Troyes’daki Ulusal Müzik Yüksek Okulunda, Orsay Konservatuvarında ve ardından da Boulogne-Billancourt Bölgesi Ulusal Konservatuarında piyano eğitimi aldı. Bu kurumlarda piyano, oda müziği, müzik tarihi, müzik analiz ve yazımı konuları üzerine yoğunlaştı. Kendisi de piyano dersleri verdi.

Basın toplantısında Başkonsolos Olivier Gauvin şöyle konuştu : “İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle ikinci kez olarak bu ödülü vereceğim için çok mutluyum. Notre-Dame de Sion’u müzikteki bu güzel macerası için kutluyorum.”

6. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Jürisi :

 • Jean-Yves Clément Président, Jüri Başkanı
 • Anna Geniushene, Denis Pascal, Etsuko Hirose, Gülsin Onay, Lukas Geniusas, Toros Can

Yarışmanın Ödülleri

Birincilik Ödülü 8.000 $, İkincilik Ödülü 4.000 $, Üçüncülük Ödülü 2.000 $’dır.

Yarışmada Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük olmak üzere 3 ana ödülün yanı sıra Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu jüri tarafından verilen NDS Gençlik Müzik Ödülü de bulunmaktadır.

Yarışmanın üçüncü turunda icra edilmesi gereken zorunlu eserler arasında çağdaş bir Türk eserin de bulunması, Türk bestecilerin uluslararası platformda tanınmasına katkı sağlıyor. Bu kapsamda, 2017’den beri ünlü piyanist ve besteci Ali Darmar her yarışma için özgün bir eser besteliyor ve bu bölümün kazananı Ali Darmar Ödülü‘nün sahibi oluyor.

Birincilik Ödülü’nü kazanan yarışmacıya iki sene içerisinde bir seri konser vermesi teklif edilecek olup, bunlar arasında: Istanbul Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi’nin gösteri salonunda bir konser, Fransa’nın Chateauroux şehrinde Lisztomanias Festivali’nde bir resital, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nde bir konser ve Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nde bir konser ve Fransa’nın Bourges şehrinde Saint-Bonnet Tiyatrosu’nda bir resital bulunmaktadır. Kazanan yarışmacı daha sonra başka konserler de verebilir. Bu konserlerin listesi internet sitesinde düzenli olarak güncellenecektir.

2022’den beri yarışma kapsamında iki özel ödül verilmektedir; bunlardan birincisi Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin Ödülü’dür. Aynı zamanda kendisi de piyanist olan Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin 3 Nisan 2024 tarihinde düzenlenecek yarı finale katılarak özel ödülünü takdim edeceği adayı seçecektir.

Diğer özel ödül ise Cemal Reşit Rey Ödülü’dür. CRR Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan 4 Nisan 2024 Perşembe günü saat 20.00’da CRR Konser Salonu’nda düzenlenecek yarışma finalinde seçtiği bir adaya Cemal Reşit Rey Ödülü’nü takdim edecektir.

Tüm ödüller yarışmanın kapanışı vesilesiyle düzenlenecek bir gala gecesinde verilecektir.

Yarışmaya Başvuru

Video üzerinden ön eleme

Videolar üzerinden ön elemelere kaydolmak için, adayların yarışmanın internet sitesinde «kayıt» alanındaki linkte yayınlanan bir formu doldurmaları gerekmektedir. Adayların başvuru formuna video veya videolar ile bir CV eklemeleri gerekmektedir.

Bu ilk kayıt, 60 avroluk bir ödeme gerektirmektedir. («ödeme» alanındaki linkten veya banka havalesi yoluyla ödeme yapılabilir).

Son kayıt tarihi Cuma 1 Aralık 2023 gece yarısıdır.

Ön eleme Aralık 2023’de gerçekleşecektir.

Tüm adaylar, başvurularının kabulü veya reddi konusunda en geç 18 Aralık 2023 Pazartesi tarihine kadar bilgilendirilecektir.

Yarışmaya katılmak üzere elemeden geçmiş adayların program seçimlerini içeren ikinci bir kayıt dosyası doldurmaları ve 60 avro tutarındaki nihai kayıt ücretini ödemeleri gerekecektir.

Yarışmanın tarihçesi :

5. Uluslararası Piyano Yarışması İstanbul Orchestra’Sion (12-18 Kasım 2022 )

 • Birincilik Ödülü: Seonghyeon Leem (Güney Kore),
 • İkincilik Ödülü: Seika Ishida (Japonya),
 • Üçüncülük Ödülü: Nikolay Biryukov (Rusya),
 • NDS Gençlik Müzik Ödülü: Stanislav Korchagin (Rusya),
 • Ali Darmar Ödülü: Stanislav Korchagin (Rusya)
 • Cemal Reşit Rey Ödülü: Seonghyeon Leem (Güney Kore)
 • Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin Ödülü: Seonghyeon Leem (Güney Kore)

4. Uluslararası Piyano Yarışması İstanbul Orchestra’Sion (7-14 Mart 2020)

 • Birincilik Ödülü: Kisuk Kwon (Güney Kore),
 • İkincilik Ödülü: Aude-Liesse Michel (Fransa),
 • Üçüncülük Ödülü: George Todica (Romanya),
 • NDS Gençlik Müzik Ödülü: Aude Liesse Michel (Fransa),
 • Ali Darmar Ödülü: Kisuk Kwon (Güney Kore)

3. Uluslararası Piyano Yarışması İstanbul Orchestra’Sion (13-17 Kasım 2017 )

 • Birincilik Ödülü: Shaun Choo (Singapur),
 • İkincilik Ödülü: Georgy Voylochnikov (Rusya),
 • Üçüncülük Ödülü: Mamikon (Gürcistan),
 • NDS Gençlik Müzik Ödülü: Mamikon Nakhapetov (Gürcistan),
 • Jüri Özel Ödülü: Emre Yavuz (Türkiye)

2. Uluslararası Piyano Yarışması İstanbul Orchestra’Sion (16-22 Kasım 2015)

 • Birincilik: Yener Gökbudak (Türkiye),
 • İkincilik: Maria Anakina (Rusya),
 • Üçüncülük: İlter Vurucu (Türkiye),
 • NDS Gençlik Müzik Ödülü: Yener Gökbudak (Türkiye)

1. Uluslararası Piyano Yarışması İstanbul Orchestra’Sion ( 11-17 Kasım 2013 )

 • Ortak Birincilik Ödülü: Burak Çebi (Türkiye) & Alona Kozlova (Ukrayna),
 • İkincilik Ödülü: Yanica Hristova (Bulgaristan),
 • Üçüncülük Ödülü: Tomohiro Hatta (Japonya),
 • Ulvi Cemal Erkin Ödülü: Jan Gazdizicki (Polonya)

***

Önceki

24 Kasım 2023 Cuma “Yıldızlı Nağmeler” Konseri

Sonraki

Başöğretmen ve Fatma Refet Angın

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar