Tiyatroda Yılın En İyileri Belli Oldu

Tiyatroda Yılın En İyileri Belli Oldu

Haber : Kemal Gönüleri

  • Tiyatro Eleştirmenleri Birliği “2017 TEB Ödülleri”ni 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladı.
  • Birlik üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla Yılın Oyunu “Godot’yu Beklerken”, Yılın Kadın Oyuncuları Tilbe Saran ve Nergis Öztürk, Yılın Erkek Oyuncusu Tolga İskit, Yılın Yerli Oyun Yazarı Murat Mahmutyazıcıoğlu olarak belirlendi. TEB Özel Ödülü “Şatonun Altında” performansı ile  Fiziksel Tiyatro Araştırmaları grubuna verildi.
  • Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen akademisyenler 2017 TEB Onur Ödülü’ne layık görülen isimler oldu.
  • TEB Ankara Ödülleri’nde ise İpek Atagün Gezener ve Murat Çıdamlı, Yılın Oyuncuları olarak belirlenirken, TEB Onur Ödülü’nün de Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya verilmesi kararlaştırıldı.
  • Bu yıl 26. kez verilecek TEB Ödülleri, 21 Nisan 2017 Cuma günü İstanbul’da Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapılacak törenle verilecek.

Türkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2016-2017 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirlendi. Ragıp Ertuğrul, Handan Salta, Nalân Özübek, Tijen Savaşkan ve Filiz Elmas’tan oluşan Yönetim Kurulu, 2017 yılı TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçıları, her sene olduğu gibi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladı.

Stüdyo Oyuncuları’nın, Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu ilk olarak 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan ve sezon boyunca büyük beğeni kazanan “Godot’yu Beklerken”, Yılın Oyunu Ödülü’ne layık görüldü.

Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne bu yıl iki başarılı oyuncu, Tiyatro Pera’nın “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” oyunundaki rolüyle Tilbe Saran ve Tiyatro İN’in “Akciğer” oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk değer görüldü.

Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak layık görüldü.

Yılın Yerli Oyun Yazarı “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunuyla Murat  Mahmutyazıcıoğlu olarak belirlendi. Fiziksel Tiyatro Araştırmaları da “Şatonun Altında” performansı ile TEB Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nün gelişimi için emek veren ve tiyatro sanatına benzersiz katkılar sağlayan saygın hocalarımız Prof. Dr. Sevda Şener, Prof. Dr. Metin And, Prof. Dr. Nurhan Karadağ, Turgut Özakman, Güngör Dilmen, Ergin Orbay, Prof. Dr. Sevinç Sokullu, Prof. Dr. Ayşegül Yüksel’den aldıkları bayrağı, eğitim disiplinlerinden taviz vermeden, kendilerini akademik çalışmalara adayan ve barış girişimlerinden dolayı KHK ile üniversiteden ihraç edilen Prof. Dr. Selda Öndül, Prof. Dr. Tülin Sağlam, Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Prof. Dr. Süreyya Karacabey, Dr. Elif Çongur, Araştırma Görevlileri Ceren Özcan ve Şamil Yılmaz’la varlığını sürdürecek olan Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü, TEB 2016 Onur Ödülü’ne layık görüldü.

TEB Ankara Temsilciliği de 2016-2017 tiyatro sezonu Ankara TEB Ödülleri kapsamında Yılın  Kadın Oyuncu Ödülü’nün Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Özen Yula‘nın yazıp yönettiği “Gayri Resmi Hürrem”deki rolüne hem gerekli ‘oyunsu’luğu katarak hem de koreografik-teatral düzen içinde alabildiğine disiplinli bir yorum ile kotararak, çok dengeli ve enerjik bir oyun sunduğu için İpek Atagün Gezener‘e, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Erdinç Doğan‘ın Dostoyevski’den uyarlayıp sahneye koyduğu “Yeraltından Notlar” isimli  oyundaki  güçlü, başarılı, yetkin oyunculuğu nedeniyle Murat Çıdamlı’ya ve Onur Ödülü’nün tiyatro alanına uzun yıllar sonsuz bir inanç ve enerjiyle sağladığı akademik ve sanatsal katkı nedeniyle Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya verilmesini kararlaştırdı.

Bu yıl 26. kez verilecek TEB Ödülleri, 21 Nisan 2017 Cuma günü İstanbul’da Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapılacak törenle verilecek.

*****

Önceki

“Türkiye’de Kadın” Sergisi

Sonraki

ÇAMLIYAYLA’DA…

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar