“Çömlekçiler” Seramik Sergisi

“ÇÖMLEKÇİLER” SERAMİK SERGİSİ

Haber : Kemal Gönüleri

  • İş Dünyasının Seramiğe Gönül Veren İsimleri İlk Sergilerini 19 Nisan’da BÜMED’in Mustafa Kemal Atatürk Salonu’nda açtılar.
  • İş Dünyasının Farklı Alanlarından, Çamura gönül veren ; Çömlekçiler’in İlk Sergisi 2 Mayıs’a kadar Sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Onlar, yıllardır iş dünyasının farklı alanlarında çalışan isimler… Kimi doktor, kimi iş kadını, kimi iletişimci… Onları birleştiren tutkularıysa seramik…

Seramiğe amatör olarak gönül veren ve kendilerini Çömlekçiler olarak tanımlayan bu beş ismin sergisi, birbirinden zevkli ve zarif dokunuşlu seramik tasarımlarıyla sanatseverlerle buluşuyor.

Demet Sönmez, Demet Göğüş, Murat Öngör, Serra Soysal, Şule Yazgan’ın seramik çalışmaları, 19 Nisan–2 Mayıs tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği BÜMED’in Mustafa Kemal Atatürk Salonu’nda sergileniyor…

İlk sergisini açan Çömlekçiler iki doktor, bir iş kadını, bir işadamı ve bir iletişimciden oluşan ve hobi olarak son yıllarda çamura ve onu tornada şekillendirmeye gönül vermiş kişiler…

Zaman zaman çamuru elle şekillendirerek çalışsalar da esasen çömlekçi tornası ile binlerce yıllık bir sanat türünün büyüsüne kapılmış amatörlerdir. Meşakkatli, tozlu ve pek de temiz olmayan bir iş olmasından dolayı günümüzde torna ile çalışan hobi seramikçileri, özellikle ülkemizde, çok az sayıdadır.

“Çamur’a gönül veren” Çömlekçiler’i yakından tanıyalım…

DEMET SÖNMEZ

Demet Sönmez 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Bir süre sigorta sektöründe çalıştıktan sonra, yüksek lisansına Mimar Sinan Üniversitesi Çağdaş Sanatlar ve Batı Sanatı Tarihi Bölümü’nde başladı ve 1997 yılında tamamladı. Lise ve üniversite yıllarında özellikle resim alanında çalışmalar yaptı ve Tekel’in açtığı resim yarışmasında ödül aldı. Seramik çalışmalarına 2013 yılında torna dersleri alarak başladı. İş hayatına Faik Sönmez firmasında yönetici ortak olarak devam etmektedir.

DEMET GÖĞÜŞ

1964 yılında Ankara’da doğdu. 1988 yılında Ankara Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.1989-1994 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde anestezi ve reanimasyon bölümünde uzmanlığını tamamladı. Halen Florence Nightingale Gayrettepe hastanesinde Anestezi doktoru olarak çalışmaktadır. 2001-2003 yılları arasında Caferağa Medresesi ve Ayla Makas atölyesinde ebru çalışması yaptı. 2015 yılından beri torna seramik çalışması yapmaktadır.

MURAT ÖNGÖR

1970’de İzmir’de doğdu. 1993’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölüm’ünden mezun oldu. Kariyerine Coopers & Lybrand’de auditor olarak başladı. 1997-2006 yılları arasında Motorola’da Finans ve Ülke Müdürü olarak görev aldı. Halen kurucularından olduğu Sonorous Ses ve Görüntü Sistemlerinde çalışmaktadır. 2014 yılından beri torna seramik çalışması yapmaktadır.

SERRA SOYSAL

1967 yılında İstanbul’da doğan Serra Soysal yüksek eğitimini iletişim alanında Clark University ve University of Pennsylvania’da tamamladı. Uzun yıllar Türkiye’de televizyon sektöründe araştırmacı ve yönetici olarak çalıştı. 2010 yılından bu yana seramikle ilgilenmektedir. Pano, heykel tarzı çalışmalardan sonra son yıllarda ağırlıkla torna çekerek çamura şekil vermeye yönelmiştir. Torna dersleri almayı sürdürmektedir. 2016 İstanbul Seramik Sanat Günleri Karma sergisinde çalışmalarını sergilemiştir.

ŞULE YAZGAN

Şule Yazgan 1967 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Pediatri uzmanlık eğitimini almak için gittiği ABD’de seramik sanatı ile tanıştı. Nuray Ada’nın seramik atölyesinde 2003 yılında başladığı torna eğitimine 2014’ den bu yana kendi atölyesinde devam etmektedir.

İrtibat için: Didem Arzık Şahin 0536 243 22 10

*****

Önceki

21 Nisan Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Tiyatroda En İyiler Ödüllerini Alıyor

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar