“Mehmet Akif: Vatan Bizim Fikir Bizim”

“Mehmet Akif: Vatan Bizim Fikir Bizim”

Haber : Necati MUMAY

  • İstiklâl Marşı’nın 100. Yılında, Vatan Şairimizin Hayatını anlatan “Mehmet Akif: Vatan Bizim Fikir Bizim” İnkılâp Kitabevi’nden Çıktı!

Gazeteci yazar Ercan Dolapçı’nın, Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlattığı Mehmet Akif: Vatan Bizim Fikir Bizim, İstiklâl Marşı’nın kabul edilişinin 100. yılında İnkılâp Kitabevi’nden çıktı! Dolapçı’nın, büyük Türk şairini doğumundan ölümüne tüm yaşamını samimi bir dille aktardığı kitap, özellikle genç kuşakların okuması için yalın bir dille kaleme alındı.

İnkılâp Kitabevi, ulusal marşımızın kabul edilişinin 100. yılı nedeniyle TBMM tarafından İstiklâl Marşı Yılı ilan edilen 2021’de, Mehmet Akif: Vatan Bizim Fikir Bizim kitabını okurların ilgisine sundu. Mehmet Akif’i daha iyi tanıtabilmek ve onun vatan sevgisini anlatabilmek için hazırlanan biyografik roman, özellikle genç kuşakların okuması için yalın bir dille kaleme alındı. Ebeveynlerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin yakından tanıdığı gazeteci yazar Ercan Dolapçı’nın yazdığı Mehmet Akif: Vatan Bizim Fikir Bizim, İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. yılında,  özel bir çalışma olarak raflardaki yerini aldı.

Biyografik öykü tarzında yazılan kitap, Mehmet Akif’in Aralık 1873’te Fatih’in Sarıgüzel semtinde Tahir Efendi ile Emine Şerife Hanım çiftinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelmesiyle başlıyor. Çocukluğundaki mahalle yaşamının, ağaca tırmanma hevesinin, güreş tutkusunun keyifli bir dille anlatıldığı kitap, ortaöğretim öğrencilerine Mehmet Akif’i her yönüyle keşfetme fırsatı sunuyor. Mehmet Akif: Vatan Bizim Fikir Bizim’de şiir sevdası, baytarlık yılları, milli mücadeleye katkıları kronolojik bir sıralamayla ele alınırken usta şairin şiirlerine de yer veriliyor.

Sürgünde vatan hasretiyle geçen yılların ardından yeniden vatan toprağına dönen Mehmet Akif’in, pek bilinmeyen röportajlarının da yer aldığı kitapta, hasta yatağında söylediği şu sözler akıllara kazınıyor: “Vatan bizim, fikir bizim. Artık başımızda fikrimize balta vuracak, ayağımıza demir bağlayıp bizi denize atacak korkunç saltanat kuvvetleri yok!”

Ercan Dolapçı’nın kaleme aldığı Mehmet Akif: Vatan Bizim Fikir Bizim, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda, inkilap.com, dr.com.tr ve kitapyurdu.com adreslerinde!

ERCAN DOLAPÇI Kimdir?

1965 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde dünyaya geldi. Babasının öğretmenliği nedeniyle 1970 yılında Aydın’a yerleşti. İlkokulu Karpuzlu Tekeler’de, Ortaokulu Koçarlı Bıyıklı’da, Liseyi de Koçarlı Ticaret Lisesi’nde okudu. 1987 yılında Trakya Üniversitesi Kırklareli Meslek Yüksek Okulu muhasebe bölümünden mezun oldu. Lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duymaya başladı ve çeşitli gazete ve dergilerde muhabirlik yaptı. Askerlik dönüşü Hürriyet Aydın Bürosu’nda aktif gazeteciliğe başladı.

Bu sırada Aydın’ın en eski yerel gazetesi Ses’in de yöneticiliğini yaptı. 1995 yılında İstanbul’a yerleşti. Özel bir tekstil firmasında muhasebecilik yaptıktan sonra, tekrar yayıncılığa geçti. Cumhuriyet’in 75’inci yıl dönümü nedeniyle Kaynak Yayınları’nın başlattığı “Atatürk’ün Bütün Eserleri”nde, 1998 yılında araştırmacı olarak çalışmaya başladı. 2006 yılında tekrar gazeteciliğe döndü. Aydınlık dergisi ve gazetesinde arşiv sorumlusu olarak çalışmaya başladı. Gazetede ayrıca Atatürk ve Cumhuriyet tarihi üzerine çok sayıda makalesi yayımlandı. Yazar evli olup Aydın (1999-2019) ve Emre’nin babasıdır.

Yazarın yayımlanmış diğer eserleri:

  • Büyük Vatan Savunması Çanakkale (2008)
  • Milli Mücadele’de Kadın (2016)
  • Göklerin Kızı Sabiha Gökçen (2017)
  • Devrimin İki Yüzü/Atatürk ve İnönü (2017)
  • Devrimin Öncüleri  (2017)
  • Devrimin Fedaileri (2018)
  • Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’ndaki Rolü (2018)

*****

Read Previous

20 Mart 2021 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

Irk Ayrımıyla Mücadele

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: