Erol Ünal & Reklamcılığın 55 Yıllık Tanığı

Erol Ünal & Reklamcılığın 55 Yıllık Tanığı

Haber: Kemal Gönüleri

  • Reklamcı Erol Ünal’ın Reklamcılığın 55 Yıllık Tanığı Kitabı, Cinius Yayınlarında yayınlandı.
  • Kitap, Cinius Yayınlarının kitap satış sitesi cinius.shop ve Trendyol’da satışa çıkarıldı.

Tatbiki Güzel Sanatlan Yüksek Okulunu bitirip 55 sene Reklamcılık yapan Erol Ünal‘ın, Reklamcılığın 55 Yıllık Tanığı isimli kitabı yayınlandı. Kitabı yayınlayan Cinius Yayınları’nın kitap satış sitesi cinius.shop ve Trendyol’da satışa çıkan kitap 1964 yılında reklamcılığa adımını atan Tatbikili bir delikanlının, yarım asırlık serüveni.

Letraset’den Macintosh’a, İstanbul’dan yurtdışına Ukrayna’ya uzanan çalışmalar ve ülkemizde reklamcılığın gelişimini anlatıyor. Gençlere keyifli ve öğretici bir masal gibi hissettirecek olan bu anılar, orta yaşın üzerindekilere de birebir Tanıklık ettikleri yılları hatırlatarak gülümsetecek.

Erol Ünal kitabı hakkında; “Bu kitapta REKLAMCILIĞIN 55 YILLIK TANIĞI olarak 1966’dan 2021’e kadar süren 55 yıllık reklamcılık serüvenimi yazdım.  Reklamcılık benim hayatımda büyük yer tutar. Liseden sonra 1964’de Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu’nun imtihanına girdim. 1968’de İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu diploması alarak mezun oldum. 1966’da okulda okurken staj amacıyla 3 arkadaşımla kurduğumuz Hey Reklam’la reklamcılık serüvenim başladı. Askerlikten sonra Rektaş Reklam, Şark Reklam, Ankara Reklam Ajansı, Artaş Ankara Reklamcılık ve Ajanstek Reklamcılık’da çalıştım; grafiker, art direktör, film-sinema dairesi başkanı olarak muhtelif görevlerde bulundum. İlan orjinalleri, reklam kampanyaları yaptım. Reklam fotoğrafları çektim. TV reklam filmlerini, montajlarını ve dublajlarını yönettim.

Ajanstek’ten sonra Manajans, Pars McCann ve Turizm Ajansı’nın tekliflerini reddedip 1978’de Sibıl Reklam’ı, 1987’de Studio Sibıl’ı kurdum.1991’den itibaren 9 sene Ukrayna’da reklam çalışmaları yaptım.

Bu kitapta sadece Türkiye’deki reklamcılık değil, aynı zamanda Ukrayna’daki reklamcılık çalışmalarım hakkında da bilgiler bulunuyor. 1991’de Kiev’de Türk İhraç Malları Ürünleri Fuarı’nın, 1993 ve 1994’de Kiev’de New Faces, 1995’de Dnepropetrovsk’de ve 1996’de Kiev’de Best Model of Ukraine Yarışmaları’nın, 1994’de Odessa’nın 200. Kuruluş Yıldönümü Kutlaması’nın bütün reklam malzemelerinin organizasyonlarını, 1995’te Odessa Belediye Başkanı’nın Samsun’da Kardeş Şehir Protokolu’nun imzalanmasını ortağım Robert Nasibuline ile birlikte sağladım. 1992’de Kiev’de Türkiye-Ukrayna arasında yapılan Dostluk Anlaşması’nın 70. yıldönümündeki panele “Türk İş Adamı” sıfatıyla konuşmacı olarak, 1995 ve 1996’da Kerch’de yapılan Ukrayna ve Birleşik Devletler Topluluğu Reklam Ajansları Toplantıları’na “Türk Reklam Ajansı Yöneticisi” olarak katıldım.

31 sene Sibıl Reklam’ı yönettikten sonra 2009’da şirketimi kapatıp Bodrum’a yerleştim. İki sene sonra tekrar İstanbul’a döndüm. 2012 yılından itibaren 9 yıl Artpoint Tasarım Ajansı’nın İletişim Koordinatörlüğünü yaptım.

Kitabı okuduğunuzda, REKLAMCILIĞIN 55 YILLIK TANIĞI olarak benim 55 yıllık reklamcılık serüvenimle birlikte mesleğin Türkiye’deki gelişimine sizler de tanık olacaksınız. “ diyor

Kitabı edinmek için ;

TRENDYOL

CİNUS

tıklamanız yeterli olacak.

*****

Read Previous

6 Ekim 2022 Perşembe Günün Sergisi

Read Next

7 Ekim 2022 Cuma Günün Sergisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: