Uğur Gökhan “Anlar ve Değişim” Fotograf Sergisi

Uğur Gökhan “Anlar ve Değişim” Fotograf Sergisi

Haber: Kemal Gönüleri

Fotograf Sanatçısı Uğur Gökhan Analogdan-Dijitale “Anlar ve Değişim” isimli Fotograf sergisi 18 Ekim 2017 Çarşamba günü CKM. Caddebostan Kültür Merkezi 4.kat fuaye alanı’nda saat 17.00-19.00 arasında düzenlenecek bir kokteyl ile açılıyor.

Fotograf Sanatçısı Uğur Gökhan Analogdan-Dijitale “Anlar ve Değişim” isimli Fotograf sergisi 31 Ekim‘e kadar Sanatseverler tarafından izlenebilecek.

Fotograf Sanatçısı Uğur Gökhan “Anlar ve Değişim” isimli Fotograf sergisi için yaptığı yazılı açıklama da “ ‘Hiçbir şey, düş gücümüz kadar özgür değildir. (David Hume)’ Yıllar boyunca fotoğraf, en basit anlatımıyla anı dondurmak olarak tanımlanmıştır. O an, ister analog makine ile filme, ya da günümüzün gelişmiş dijital kameraların algılayıcılarına kaydedilmiş olsun, artık ölümsüzleşmiştir. Çekilen kare, kameranın arkasında ki kişinin, görüntüde var olan o anı, öznel bakış açısı ve kendi yüreğiyle yorumlamasıdır. Günümüzün gelişen bilgisayar teknolojileri ise, masa başında ki kullanıcıya sonsuz yaratıcılık olanakları sağlamakta, yeni anlar yaratmasının önünü açmaktadır. O yeni anlar ki yaşanmamış olsalar bile, sınırsız düş gücüyle yeniden tasarlanmış anlar olarak tekrar tarihe kaydedilmektedir. O anın sonrası artık değişime uğramış başka bir andır. Eğitimini almaya başladığım 1980’li yıllardan günümüze dek uzanan bu gizemli yolculukta, arada bir büyük bir heyecanla elimdeki o hoş selüloz kokusunu hala barındıran kâğıda basılı eski fotoğraf karelerime göz gezdirdiğimde, bugün ki caddelerin, köprülerin, araçların, kılık kıyafetin değişimine şahit oluyor, fotoğrafın en önemli işlevlerinden biri olan, “Anı belgeleme” görevini hakkıyla yerine getirdiğini görüyorum. Ancak, değişime uğrayan sadece bu fiziki unsurlar mı acaba? Bunun yanıtı şüphesiz ki hayır. Duygular, düşünceler, ilişkiler, yaşam tarzı ve en önemlisi evrensel değerler de bu zaman yolculuğunda değişime fazlasıyla uğrayan kavramlar olarak karşımıza çıkmıyor mu? İnsani açısından bir birey olarak bu değişimin dışında kalmam hiç şüphesiz ki olanaksızdı ama “Fotoğraf” konusunda işin teknoloji boyutuna bakarsak, kendimi bu gelişimin dışında bırakmak ya da içinde olmak tamamen benim kişisel tercihimdi. Geçmişte film yıkama, baskı gibi işleri zorunlu olarak dört duvarla sınırlı bir karanlık oda ortamında üretmek durumundayken, günümüzde bu ortamın yerini parmaklarımızın ucu ile beynimiz arasında uzanan ve sonsuz yaratma gücüne sahip bilgisayar programları desteğinde “Aydınlık Evren” almış durumda. Bu sergide yer alan ve yaklaşık son 5 yılı kapsayan çalışmalarımda, kendi sınırlarımı zorlayarak, makinem ile kayıt altına aldığım anları “Aydınlık Evren”de yeniden tasarlayarak kendime özgü bir tarzla sanatıma yansıtmaya çalıştım. Bütün bu arayış ve çabalar, bu sihirli dünyayı keşfedip yeni hazlar duyma adına,”ben neler yapabilirimin” yanıtını almaktı belki de.” dedi.

Uğur Gökhan Sergilenen eserleri hakkında kullandığı tekniği anlatırken “ Sergide yer alan yapıtlar, kendi fotoğraflarıma ait karelerin, dikey ve yatay düzlemde, simetrik izdüşümlerinin kopyala-yapıştır tekniği ile çoğaltılıp tekrarlanmasından oluşmuş çalışmalardır. Bu tekniğe göre üretilen işlerimin çoğunda bu ritim ve uyum aynen korunarak, tek bir imgenin aynalar aracılığı ile beynimizde yarattığı çoklu yanılsama gibi, görsel ve estetik açıdan kompozisyona zenginlik sağlanması amaçlanmıştır. Aynı teknik kullanılarak üretilen diğer bazı çalışmalarımda ise işin merkezine veya değişik bölgelere farklı görseller yerleştirilerek, bu süregelen ritim ve uyumun bozulması amaçlanmış böylece izleyende gerçek ile düş dünyası arasında gidip gelen duygusal çelişkiler yaratılmaya çalışılmıştır. Eserlerim, İstanbul sokaklarından Karadeniz’e, İtalya’nın şehirlerinden Dali müzesine kadar farklı konulardan esinlenerek oluşturulmuş kolaj çalışmalardır.” diyor.

Kendi Kaleminden Uğur Gökhan Kimdir?

1961 İstanbul doğumluyum,

1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Ana Sanat Dalından mezun oldum,2009 yılından beri belediye ve özel kurumlarda, Temel Fotoğrafçılık Eğitimi vermekteyim.

Kişisel Sergilerim:

2005 – Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi-Muğla

2007 – Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi-Muğla

Karma Sergilerim:

2009 – Galeri Binyıl/İstanbul , TÜYAP Sanat Fuarı/İstanbul, Mimar Sinan Üniversitesi/İstanbul, Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi/Antalya, Ankara Çağdaş Sanat Merkezi/Ankara

2010 – Mimar Sinan Üniversitesi/İstanbul, Büyükçekmece Kervansaray Sanat Galerisi/İstanbul, Abbaye Neumünster Galeri- Karma Sergi/Lüksemburg

2015- Mimar Sinan Üniversitesi-“Zeytin… Daima”/İstanbul

2016- Bursa Göç Müzesi-“Anılarını Peşlerinden Sürükleyenlere”/Bursa

Web site: www.ugurgokhan.com

e-mail:ugokhan@yahoo.com.tr

cep Tel.: 0535 451 29 99

*****

Önceki

Nazan Erkmen Hocayı Kaybettik

Sonraki

17 Ekim 2017 Salı GÜNÜN SERGİLERİ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar