Nazan Erkmen Hocayı Kaybettik

Prof.Dr.Nazan Erkmen Hocayı Kaybettik

Haber : Kemal Gönüleri

  • Nazan Erkmen için 17 Ekim Salı günü saat 11:00’de, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde bir tören düzenlenecek.
  • Cenazesi, Salı günü Bebek Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrasında Bebek Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecek.

Yurt içi ve yurt dışında Türkiye’yi başarıyla temsil eden, aldığı ödüllerle ülkemizi gururlandıran değerli sanatçımız Prof.Dr. Nazan Erkmen‘in zamansız vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Son zamanlarda çok yoğun bir şekilde çalışan ve uykusunda geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülen Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen’in vefat haberi, sanat camiasında derin üzüntü yarattı.

Nazan Erkmen için 17 Ekim Salı günü saat 11:00’de, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde düzenlenecek törenin ardından Erkmen’in cenazesi, aynı gün Bebek Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrasında Bebek Aşiyan Mezarlığı’na defnedilecek.

İstanbul Sanat Magazin Ailesi olarak merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı ve sabır dileklerimizi iletiyoruz…Allah rahmet eylesin.

NAZAN ERKMEN KİMDİR?

Prof. Nazan Erkmen, 1945’de Balıkesir’de doğdu. Lisans, yüksek lisans, doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. 1994′de doçent ve 1996′da profesör oldu. 2006-2012 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde seçimle gelen ilk kadın dekan olarak görev yaptı. Daha sonra, 2011-2014 yılları arasında Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde dekanlık yaptı. 2017 yılında tekrar Doğuş Üniversitesi’nde dekan olarak görev aldı. Çocuklar ve büyükler için 100’ün üstünde kitap resimledi. Resimlediği önemli kitaplar arasında Gılgamış Efsanesi, Dede Korkut Öyküleri, Ömer Hayyam Şiirleri, Bir Bennu’dur İstanbul bulunmakta. Karıncanın Anıları, Kör Kedi ve Sevdalı Fare, İstanbul Efsaneleri, Mim. Cengiz Bektaş’ın yazdığı “Kuşun Kanadında” kitapları yayımlandı. Bunların yanı sıra sayısız kitap kapağı, afiş, şiir ve öykü resimlemeleri, aktüel ve kültürel dergilerde illüstrasyonları yayımlandı. 1998 ve 2000′de Japonya ve Bratislava “Selected World Illustrators Biennal” (Seçilmiş Dünya İllüstratörleri Bienali)’ne seçildi. Posta Genel Müdürlüğü tarafından “Uluslararası Intercept Pullar-Masalllar ve Efsaneler Serisi”, “Atatürk”, “23 Nisan” başlığı altında pulları basıldı.

YURT DIŞINDAKİ BAŞARILARI İLE GURUR KAYNAĞI…

Ülkemizde olduğu kadar yurt dışındaki başarıları ile tanınan Prof. Nazan Erkmen, Doğu Avrupa İllüstrasyon Bienali’nde aldığı ödül ile “Seçilmiş Dünya İllüstratörleri” arasında yer aldı. 2009 yılında Polonya Resim Bienali ve 2010 yılında Çek Cumhuriyeti, Pilsen IV. Resim Bienali ve 2010 yılında Üsküp Uluslararası Afiş Yarışması’nda, 2011-2012 yıllarında Polonya, Üsküp, Pilsen Çizgi Bienallerinde jüri üyesi olarak görev yaptı. Son olarak, Japon Sanat Merkezi’nin organizasyonuyla 2017’de yedinci kez düzenlenen “ArtTurkey JAPAN” (NİTTOTEN 7) Sergisi’nde “Çığlık” ve “Hüzün” adlı eserleriyle Bungei Özel Ödülü’ne layık görüldü.

*****

Önceki

NİHAL CANATAR RESİM SERGİSİ

Sonraki

Uğur Gökhan “Anlar ve Değişim” Fotograf Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar