O’nu Hak Etmek

O’nu Hak Etmek

Yazan: Erol Ünal

“O’nu Hak Etmek” kitabı Cumhuriyet’in temel değerleri ve Cumhuriyet nimetleri ile yetişmiş bir Cumhuriyet öğretmeni Pervin İşeri Öztabağ’ın Atatürk Devrimi’nin birçok alanda yok sayıldığı uygulamalardan duyduğu endişe ve üzüntü içinde yazılmış.

Pervin İşeri Öztabağ’ın “Bir Cumhuriyet Öğretmeninin Tarihten Günümüze Bakışı” ile yazdığı kitabında Atatürk Devrimi’nin, eğitim, hukuk, kadın hakları, ekonomi alanlarına ağırlık verilmiş. Kemal Atatürk’ün sözleriyle bu gerçeklerin açıklanmasına çalışılmış. Pervin İşeri Öztabağ 37 yıllık eğitim hayatında öğrencilerine anlatmaya çalıştığı “Atatürk Devrimini” bu kez de okuyuculara, gelecek kuşaklara anlatmaya çalışmayı görev saymış. Mustafa Kemal Sakarya Savaşının en çetin günlerinde Yunan ordularının Ankara’ya 40 km. yaklaştığı o zor, sıcak ortamda en büyük düşman saydığı cehaletle de aynı anda savaşmak gereğini duymuştur. (16 Temmuz 1921). Her alanda hızlı gelişen uygar dünya ülkeleri arasında var olmamız Mustafa Kemal‘in çizdiği devlet rotası içinde yürümekle mümkün olacaktır.  “Yeter ki, Atatürk’ün aydınlık yolunda güvenle, inançla yürümeyi bilelim.” sözleriyle kitabını tanıtan Pervin İşeri Öztabağ uzun yıllar eğitim alanında çalışmış.

Kitabı edinmek için D&R veya AMAZON COM TR TIKLAYINIZ

PERVİN İŞERİ ÖZTABAĞ Kimdir?

Pervin İşeri Öztabağ 1933’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Kız Lisesinin ardından Ankara Gazi Öğretmen Okulu’nu burslu okudu. Savaştepe Ortaokulu ve İlk Öğretmen Okullarında, Bandırma Kız Sanat Enstitüsünde, Ankara Çalışkanlar, Gülhane, Namık Kemal Ortaokullarında Türkçe, Edebiyat Öğretmeni ve idareci olarak çalıştı.1968’de Türkiye Orta Doğu Amme İdaresini bitirdi.

I. İstanbul Validebağ Sağlık Meslek Lisesi’nin Kurucu Yöneticisi oldu. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümünde ders verdi ve bölüm başkanlığı yaptı. Kadıköy İçerenköy İlköğretim Okulu ve Kadıköy Anadolu Lisesinde Türkçe Öğretmeni olarak görev yaptı. 1985’de emekli oldu. Emeklilik sonrası Özel Doğan Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği yaptı. Kadıköy Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Dernekleri’nde kurucu, yönetici olarak çalışmalarda bulunuyor.

*****

Önceki

2 Aralık 2020 Çarşamba Günün Sergileri

Sonraki

Bir Kutuda Saklanan Gözyaşı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar