N.Yıldız Özşengül Resim Sergisi

Necmiye Yıldız Özşengül Resim Sergisi

Haber : Erol Ünal

Necmiye Yıldız Özşengül Resim Sergisi 22 Ağustos Salı 18:30‘da HGC Art Gallery‘de açılacak.

Sergi 31 Ağustos‘a kadar Pazartesi günleri hariç 14:00-18:30 saatleri arasında Bodrum Dereköydeki HGC Art Galery‘de görülebilir.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Seramik anasanat dalı 1991 mezunu Necmiye Yıldız Özşengül sanatle buluşmasını şöyle anlatıyor;  “İlk gençlik yıllarımda tüm düşlerimde bir heykeltraş olmak vardı. 1987 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünü kazandığımda sanatla iç içe olmak ve kişiliğimin bu şekilde yoğrulması birçok insanın sevdiği istediği eğitimi alamadığı Türkiye şartlarında beni mutlu bir birey yaptı. Fakülteden mezun olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen olarak Akşehir Selçuklu Lisesinde göreve başladım.

Öğretmenlik ne de olsa genlerimde vardı Öğrencilerime her yıl yeni ufuklar açmaya sanatı sevdirmeye çalıştım. Hangi mesleğe sahip olurlarsa olsunlar bir gün sokakta yürürlerken bir resim sergisini gezmeleri bir kitapçıya girip kitapları incelemeleri konsere gitmelerinin önemini anlatmaya çalıştım. Çünkü sanatsız yaşamanın adeta acıtan kuru bir yaşam olacağını biliyordum. Resimlerimde izleyeni etkileyecek canlı renkler kullanmayı seviyorum, renklerim,

deformasyonlarım ve siyah konturlarım beni fovistlere yaklaştırıyor. Henri Matisse, Chagall, Miro, Egon Shiele, Modigliani ve Picasso sevdiğim ressamlardır. Frida ise rol modelimdir. Onun çektiği acılar ve mücadele ruhu bana hep ilham vermiştir…. Türk ressamlardan ise Fikret Mualla, Nurullah Ataç, Ömer Uluç, Mustafa Ata, Burhan Doğançay, Seyit Bozdoğan’ı yaptıkları figüratif eserlerinden dolayı çok severim.”

*****

Önceki

22 Ağustos Salı GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

KÖRAĞA’NIN DÜŞÜ – Öykü

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar