Leyla Sabah “Lâl” Sergisi Ovooart’ta

Leyla Sabah “Lâl” Sergisi Ovooart’ta

Haber : Kemal Gönüleri

Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen yaptığı Leyla Sabah‘ın “Lâl” isimli Kişisel Sergisi, 25 Kasım 2023 Cumartesi günü Ovooart’ta Sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Küratör Mehmet Lütfi Şen, Küratörlüğünü yaptığı Leyla Sabah‘ın “Lâl” isimli Kişisel Sergisi için yaptığı yazılı açıklamada ;

“Lâl Olmaya Hazırsanız. Ressam Leyla Sabah (okulda öğretilen) resim yapmadı, Yazar Leyla Sabah (kendisine öğretilenlerden) kitap yazmadı, Hoca Leyla Sabah (müfredata ilişkili) ders vermedi. O Leyla Sabah’ı özgürce kendi varoluşunu bir akış olarak yaşadı ve bütün bunlar oldu.

Herkesin bildiğinden ve kendisine öğretilenlerden uzak durdu, çoğu zaman kendi bildiğini de dahil etti bu uzak duruşa. İçindeki derinlikte bilmediklerine odaklandı. O sadece kendi oluşunun akışına bıraktı kendini. Bu akış onu o daha önce yapılmamış, daha önce söylenmemiş, daha önce deneyimlenmemiş olan yeniyle buluşturdu. Bu bazen tuvallere yansıdı resim oldu, bazen kelimelere yansıdı metin oldu ve bazen öğrencilerine yansıdı ders oldu. İşte Leyla ile buluşmak benim için bildiğimiz her şeye yapancı, daha önce görmediğimiz, okumadığımız ve deneyimlemediğimiz yeni bir dünyayı kedimize ekleme potansiyelini içinde barındıran bir imkân demek.

Yukarıdaki düşünceler benim küratör olarak neredeyse çeyrek asır önce kendim için açtım dediğim bir Leyla Sabah kişisel serginde içimden geçenler. Ve Leyla Sabah bunca yıldır durmadan değişerek aynı kişi olmayı sürdürüyor ve benim içimden aynı şeyler geçiyor. Kendiniz olursanız, salona girerken ezberlerinizi dışarıda bırakabilirseniz Lâl Sergisi dilinizi lâl ederek yüksek sesle konuşur sizinle, içinizdeki bilmediklerinizi lâl taşı renginde, enerjisinde ve netliğinde duyurabilirsiniz.

Rainer Maria Rilke yüzyıl önce “Sanat Üstüne” kitabında “İnsan yeter ki kendi varlığının derinliklerine dikkatle kulak verip henüz o dile getirilmemişin, kendisi ile başlayan yeninin sesini işitebilsin.” Derken Leyla gibi sanatçıları anlatmış bence.” diyor.

Leyla Sabah‘ın “Lâl” isimli Kişisel Sergisi, 13 Aralık‘ kadar Ovooart’ta Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Ovooart

Adres :Meşrutiyet Mah. Sair Nigar Sokak No: 65 Da: 67 Şişli/ İstanbul

Leyla Sabah Hakkında;

Leyla Sabah, 1994 yılında Mimar Sinan Resim bölümüne girmiştir.

Ressam, öğretmen, gezgin deneyimlerinin yanında yıllardır “Resimle İçgelişim” paylaşımları sunmaktadır. Bu paylaşımlar online olarak devam ediyor. ‘Karalama Hazzı’ ve ‘Kolektif Resim’ etkinlikleri oluşturmaktadır. Yurt içi yurt dışı sergi ve bienallere kabul edilmiştir.

“Güzelliğin Çoğaltılması” grubunun aktif elamanıdır.

Aykuşu, Aşk-i Kar, Resimle İç gelişim ve Güzel-İz isimli kitapların yazarıdır.

Bursaarena.com internet gazetesinde ve birçok dergide makaleler yazmaktadır.

“Sanatçı, yakaladığı güzelliğe yakalanmayan kişidir.

***

Önceki

Pervin Bülbül “Bahar Çiçeklerim” Sergisi Açıldı

Sonraki

Muhteşem Bodrum Konserinin Ardından

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar