“Kıyıdaki Kadınlar” Kısa Film Yarışması

“Kıyıdaki Kadınlar”

Kısa Film Yarışması

Haber : Kemal Gönüleri

KASTOB (Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu), “Kıyıdaki Kadınlar” konulu Uluslararası Kısa Film Yarışması düzenledi.

7 dakikayı aşmayan  Kısa Filmler En geç 15 Şubat 2024 Perşembe günü akşam saat: 13,59′a kadar  KASTOB‘a teslim edilmesi gerekmektedir.

Uluslararası KASTOB Kısa Film Yarışması Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu yaptığı yazılı açıklama Yarışma hakkında;

KASTOB Kadın Bilim Kültür ve Sanat Komisyonu’nun girişimiyle, yarışmanın bu yıl temasının “Kıyıdaki Kadınlar” olmasına karar verilmiştir.

Kadınlar, toplumun temel yapı taşlarıdır. “Kıyıdaki Kadınlar” başlığı ise hem deniz kıyısındaki kadınları hem de yaşamın kıyısındaki kadınları içeren bir nitelik taşımaktadır. Kadınlarımızın toplumdaki konumlarının, başarılarının, sıkıntılarının, çabalarının, hayatlarındaki görünmez engellerin, cam tavanların görünür kılınabilmesi amacıyla bu konu öncelikli olarak değerlendirilmiştir.

Kısa Film Yarışması’nın temel amacı, sanat ve kültür değeri yüksek, özgün ve nitelikli kısa film yapımını teşvik etmektir. Bunun yanı sıra, genel anlamda toplumun ve medyanın, üniversite gençliğinin, kısa film yapanların, günümüzün ve geleceğin medya üreticilerinin kadın konusundaki farkındalığının arttırılması ve konuya ilişkin bir toplumsal duyarlılığın kazandırılması amaçlanmaktadır.

Bu tema çerçevesinde, genel anlamda kadın, genç kız, kız çocuğu gibi kavramlar, bunlara ilişkin olgular, durumlar ve eylemlere ilişkin anlatıların görselleştirilmesi hedeflenirken, ülkemiz kadınlarının, Karadeniz kadınlarının ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki kadınların ve temsil ettikleri kültürel değerlerin görünürlüğünün arttırılması da amaçlanmaktadır.

Uluslararası KASTOB Kısa Film Yarışması KASTOB tarafından oluşturulan Düzenleme Kurulu’nun organizasyonu ile gerçekleştirilecek olup, yarışmaya kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon türlerinde eserler katılabilecektir.

Yarışmaya katılan filmlerin tanıtımı KASTOB web sitesinde gerçekleştirilecek olup, ön elemeyi geçen filmler web adresinde yayınlanacak, dereceye giren filmlerin gösterimleri ödül töreninde gerçekleştirilecektir.” dedi.

  • Eser Başvuru Son Kabul Tarihi: 15 Şubat 2024 – 23:59
  • Değerlendirme Aralığı: 17 Şubat – 1 Mart 2024
  • Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni: Mart 2024

Ödüller :

  • Birinciye 50.000 TL
  • İkinciye 30.000 TL
  • Üçüncüye 20.000 TL

Yarışmanın şartnamesine https://kastob.org.tr adresinden erişmek mümkün.

***

Önceki

25 Ocak 2024 Perşembe Günün Sergisi

Sonraki

Fatma Girik Mezarı Başında Anıldı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar