“Karanlık Göğün Yıldızları” Marmaris’te Beğenildi

“Karanlık Göğün Yıldızları”

Marmaris’te Beğenildi

Haber: Umur Özüer

  • Selma Sonat, oyunun müziklerini yapa Hakkı Çopuroğlu ve final şarkısı sözlerini yazan Perihan Koca ile müzisyen Cemal Yalçın ve Ali Ulvi Avanoğlu’nu tek tek kutladı

Marmaris Kent Konseyi Kadın Meclisi projesi olarak Selma Sonat Yönetmeliğinde sahnelenen “Karanlık Göğün Yıldızları” adlı tiyatro gösterisi Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi’nde salonu dolduran seyircinin bitmeyen alkışları ile taçlandı.

15 Amatör kadın oyuncunun aylar süren emeği ile oyunu hayata geçiren Selma Sonat her birine ayrı ayrı teşekkür ederek, oyunun müziklerini yapan Hakkı Çopuroğlu ve final şarkısı sözlerini yazan Perihan Koca ile müzisyen Cemal Yalçın ve Ali Ulvi Avanoğlu‘nu tek tek kutladı. Selma Sonat Marmaris Belediyesi desteklerse bu oyunu davet aldıkları her yere götürebileceklerini ve Marmaris’in sanat bayrağını tiyatro festivalleri başta olmak üzere her yerde dalgalandıracaklarını söyledi.

Tarihimizde borçlu olduğumuz pek çok insan var kuşkusuz. Özellikle kadınlara olan borcumuz… Türk tarihinde de bağımsızlığımıza kavuşmada, medeni dünya ile tanışmamızda, insan gibi yaşam tarzını benimsememizde iz bırakan kadınlardan söz ediyoruz.

38 yıl önce Marmaris’e yerleşen Selma Sonat’ın bu oyununda Deniz Kaya Çağlı (Saime), Dilay Uçar (Kılavuz Hatice), Berna Durgun (Tayyar Rahmiye), Hatice Kekeva (Gördesli Makbule), Aysun Diyaroğlu (Hafız Selman), Fatma Uçar (Hatice Hatun), Canan Kızıltuğ (Sultan Hanım), Nurten Erbay (Şerife bacı), Senem Özel (Kara Fatma Şimşek), Fügen Rogers (Nezahat Onbaşı), Hülya Kurşun Saraçoğlu (Halime Kocabıyık), Müesser Adalıoğlu (Melek Reşit), Nilhan Pınar Erman (Adile Hâlâ), Kıymet Serince (Çete Emir Ayşe), Selda Altınışık Ünlü (Halide Edip)’i canlandıran 15 kadın rol alıyor.

Karanlık Göğün Yıldızları adlı tiyatro oyunu Selma Sonat sahneye koydu. Oyunu Damla Dedekorkut yazdı. Kostümleri Orsel Sonat, dekor-ışık’ı Tolga Bitirir yaptı. Müzisyenler ise Cemal Yalçın, Ali Ulvi Avanoğlu idi.

Selma Sonat’ın kadınlara çağrısı şöyle; “Marmaris’te ve çevremizde yaşayan bütün kadınları bu oyuna davet ediyorum. Mutlaka izlesinler ve çevrelerindeki kadınlara, insanlara anlatsınlar. Bu oyunu bir, beş, on defalarda oynamak isteriz. Bu bize mutluluk verir. Marmaris’te yaşayan 45921 kadın var. Bizim geçen oyunumuza bunların sadece 1000 tanesi katıldı. Bu çok üzücü. Biz isteriz ki bu kadınların 10 bini, 20 bini hatta tamamı katılsın ve oyunumuzu izlesin. Biz bundan gurur duyarız. İstek olursa tekrar tekrar oynarız.

Bestesini Hakkı Çopuroğlu’nun, güftesini Perihan Koca’nın yaptığı gecenin marşı;

KARANLIK GÖĞÜN YILDIZLARI

En güzel o resmi çizenler biziz
Al bayrak uğruna canlar veririz
Bir canla bin olur doğar geliriz
Ey cesur yürekli Türk kadınları
Ey cesur yürekli Türk kadınları

Ebedidir bu vatan
Ebedidir bu vatan

Kimimiz cephede silah kullandı
Kimimiz geride yaralar sardı
Her karış toprağı bin Anadolu

Ebedidir bu vatan
Ebedidir bu vatan

*****

Önceki

İlhan Kemal Şiiri

Sonraki

Sanathane Koleksiyonu Sergisi Artizan’da

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar