İBB’den İstanbul’a Yeni Bir Sanat Merkezi

Mıddırgıç Civanyan Fırtına

İBB’den İstanbul’a

Yeni Bir Sanat Merkezi

Haber : Kemal Gönüleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul öncelikli olmak üzere ülkemizin kültür hazinelerinin korunması, ilgi çekici hâle getirilmesi ve geleceğe taşınması için faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda yeni bir sanat mekânını daha İstanbul’a kazandırmaya hazırlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 27 Kasım 2018 Salı günü saat 18.00’de Taksim Meydanı Metro girişinde Taksim Sanat Galerisi’nin açılışını gerçekleştirecek.

Resmemaneti Sergisi ile taçlanacak açılışta “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Resim Koleksiyonu” seçkisi ile birlikte Sezer Tansuğ’un 1993 yılında 43 ressam arkadaşıyla gerçekleştirdiği “Geleneksel Kültüre Çağdaş̧ Yorum 66 Kare” projesinin tamamı sergilenecek.

Mıddırgıç Civanyan Fırtına

RESMEMANETİ SERGİSİ İÇİN ÖZEL BİR KATALOG HAZIRLANDI

Resmemaneti Sergisi ile birlikte eserlerden büyük bir seçkinin yer aldığı Resmemaneti kataloğu hazırlandı. Günümüz sanatçılarına, sanat tarihçilerine, araştırmacılara ve sanatseverlere kaynak oluşturacak katalogda, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Resim Koleksiyonu”na ilişkin yetkin ve hacimli değerlendirmeyi Prof. Dr. Kıymet Giray kaleme aldı. Mehmet Lütfi Şen’in küratörlüğünü üstlendiği sergi ve katalogda; koleksiyonları, üslupları ve özgünlükleriyle uluslararası sanat camiasında şöhret kazanan Türk ressamların yağlı boya, sulu boya ve karışık teknikleriyle meydana getirdikleri portre, natürmort, manzara ve farklı temaları içeren resimler görülebilecek.

Feyhaman Duran Fatih Sultan Mehmet

ÇOK ÜNLÜ ESERLER SERGİLENİYOR

Aşiyan’daki Tevfik Fikret Evi, Şişli Atatürk Müzesi ve Atatürk Kütüphanesi’nde muhafaza edilen koleksiyonlarda; Tevfik Fikret’in ünlü şiiriyle bütünleşen ve Abdülmecid Efendi’nin fırçasından çıkan meşhur Sis tablosu, Abdülmecid Efendi’nin yaptığı Abdülhak Hamit ve Recaizade Mahmud Ekrem portreleri, Feyhaman Duran’ın betimlediği Osmanlı padişahları, Tanzimat Fermanı, Mustafa Nuri Paşa’nın Galata Köprüsü̈ resmi, Halil Paşa’nın Kahire ve Boğaziçi peyzajları, İbrahim Çallı’nın ilk Atatürk Portresi, Şevket Dağ’ın Kızlarağası, Mıddırgıç Civanyan’ın Fırtına’sı, Fausto Zonaro’un Fırtınada Sandal ve Yelkenli tabloları, Burhan Doğançay’ın Surname-i Muradiye tablosu gibi paha biçilemeyen eserler bulunuyor.

Halife Abdülmecid Efendi – Sis tablosu

SERGİ GELENEKSEL KÜLTÜRÜMÜZE SAYGI DURUŞU NİTELİĞİNDE

Sergide yer alan özel koleksiyonlardan olan Sezer Tansuğ’un 66 Kare projesini Tansuğ; “66 Kare son yıllarda daha çok batı kültürüne programlanan, medya ortamının unutturmayı ve küçümsetmeyi başardığı geleneksel kültürümüze bir ilgi ve saygıyı amaçlıyor” cümlesiyle tanımlıyor.

Taksim Sanat’ın açılışının böyle nadide bir sergi ile yapılacak olması geleneksel kültürümüze bir saygı duruşunun en temel göstergesi olacak. Sanat ve kültür mirasının korunması adına “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Resim Koleksiyonu”nu muhafaza eden ve sanatseverlerin beğenisini kazanacak konseptlerde sunmaya gayret eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha önce 2004 yılında CRR’de, 2005 yılı Art-İstanbul Sanat Fuarı’nda, 2006 yılında Lüksemburg İstanbul Kültür Günleri’nde eserleri sergiledi. Bu özel koleksiyon şimdi de Taksim Sanat Galerisi’nin duvarlarında ziyaretçilerini karşılayacak.

Fausto_Zonaro_Firtinada_Sandal

TAKSİM SANAT’IN İÇERİSİNDEKİ KİTAP KAFE KEYİFLİ BİR ORTAM SUNACAK

Taksim Sanat’ın içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden Kültür AŞ’nin işleteceği bir Kitap Kafe de yer alacak. 3 ayrı kitaplık ile dolu dolu içeriğe sahip olacak Kitap Kafe sanatseverlere keyifli bir ortam sunacak. İstanbul temalı kitapların ve sergi kataloglarının satışa sunulacağı Kitap Kafe’de teşhir amaçlı olarak prestij kitaplar sergilenecek, prestij kitaplarwww.istanbulkitapcisi.com adresinden temin edilebilecek.

Taksim Sanat içindeki bu butik konseptte içecek ve atıştırmalıklar da kafenin menüsünde yer alacak.

*****

Read Previous

“Sessiz Müzayede”de Ünlü İsimler Göz Kamaştırdı

Read Next

27 Kasım 2018 Salı Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: